Gatavojas lielajam neapliekamā minimuma pārrēķinam 

Diferencētā neapliekamā minimuma pārrēķināšana atbilstoši konkrētā cilvēka ienākumiem 2018. gadā radīs situāciju, ka daudzi būs parādā valstij. Nodokļu administrācija šos cilvēkus informēs.

Māris Ķirsons, 24.1.2019

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Kristīne Prusaka-Brinkmane.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Pašlaik nav iespējams aplēst iespējamo cilvēku skaitu, kuri dažādu iemeslu dēļ varētu saskarties ar situāciju, ka viņiem būs radies parāds valstij. Šādam riskam ir pakļautas tādas strādājošo kategorijas, kam pēdējā gada laikā ienākumi bijuši mainīgi vai arī tie atšķiras no iepriekšējā gada ienākumiem, piemēram, jaunās māmiņas, kuras atgriezušās darbā no bērnu kopšanas atvaļinājuma, skolu un augstskolu absolventi, kuri uzsākuši patstāvīgas darba gaitas, ilgstošie bezdarbnieki, kuri beidzot atraduši darbu, kā arī tie, kuriem ir bijusi relatīvi neliela bruto alga (440–850 eiro mēnesī), bet viņiem pērnā gada laikā bijuši vēl kādi citi papildu ienākumi, piemēram, par dažu vecu akumulatoru vai lūžņu un lauksaimniecības produkcijas pārdošanu, kā rezultātā gada kopējais ienākumu līmenis pārsniedz to apmēru, vadoties pēc kura tika piemērots diferencētā neapliekamā minimuma apmērs.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Šāda situācija Latvijā rodas tādēļ, ka no 2018. gada ir spēkā jauna kārtība, kādā katram iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājam individuāli tiek noteikts savs ar šo nodokli neapliekamais minimums. Jāņem vērā, ka pērn iedzīvinātā aprēķināšanas kārtība ietver visu ienākumu ņemšanu vērā, proti, cilvēks, strādājot pat par minimālo algu, var nesaņemt cerēto atvieglojumu 200 eiro, jo pērn ir pārdevis, piemēram, metāllūžņus par dažiem simtiem eiro vai vēl pārdevis lauksaimniecības produkciju, nemaz nerunājot par dividendēm un tām pielīdzināmos maksājumus, savukārt iepriekš tika ņemti vērā tikai algota darba ienākumi. Lai arī pērn ar IIN neapliekamais minimums tika palielināts līdz 200 eiro iepriekšējo 60 līdz 115 eiro apmērā, tomēr tiem, kuru bruto alga mēnesī pārsniedz 1000 eiro, neapliekamais minimums bija 0. Turklāt neapliekamais minimums 200 eiro apmērā būs tikai tiem, kuri saņem minimālo algu (430 eiro) un nedaudz augstāku – 440 eiro – bruto algu, visiem pārējiem tas jau būs mazāks.

Katram IIN maksātājam savu neapliekamo minimumu aprēķināja un nosūtīja VID, uzņēmumiem – elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Proti, 2018. gada pirmajiem septiņiem mēnešiem katram IIN maksātājam bija noteikts savs neapliekamais minimums, kas aprēķināts pēc konkrētā cilvēka ienākumiem 12 mēnešu periodā, tas ir, no 2016. gada 1. oktobra līdz 2017. gada 30. septembrim. Savukārt 2018. gada atlikušajiem pieciem mēnešiem šis neapliekamais minimums tika rēķināts, ņemot vērā cilvēka ienākumus laikā no 2017. gada 1. decembra līdz 2018. gada 31. maijam.

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Kristīne Prusaka-Brinkmane atzīst, ka nodokļu administrācija apzinās situāciju un informēs iedzīvotājus, kuriem pēc VID rīcībā esošās informācijas radīsies pienākums iesniegt deklarāciju un piemaksāt izveidojušos nodokļu starpību. «Plānojam, ka pirmo reizi šīs personas informēsim marta beigās, – EDS sistēmā ar paziņojumu tiem, kuri reģistrējušies, bet pārējiem tiks nosūtīta vēstule uz deklarētās dzīvesvietas adresi,» stāsta K. Prusaka-Brinkmane.

Visu rakstu Gatavojas lielajam neapliekamā minimuma pārrēķinam lasiet ceturtdienas, 24.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Ekonomikas straujais pieaugums un cīņa ar ēnu ekonomiku veicinājusi rekordlielus pievienotās vērtības...

Pagaidu budžets nozīmē visa iesāktā finansēšanu pērnā gada līmenī ar šīs Saeimas...

Rīgas domes Īpašuma departaments no vidi degradējošu būvju īpašniekiem, kuriem piemērota paaugstināta...

Solidaritātes nodokļa likums ir spēkā, bet tam no 2019. gada 1. janvāra...

Augstākās tiesas Krimināllietu departaments pieņēmis lēmumu noraidīt apsūdzētā par izvairīšanos...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Piena produktiem, maizei, gaļai, vistu un paipalu olām piedāvā samazināt pievienotās vērtības...

Līdz šim nodokļu vispārējais regulējums balstījās uz principu, ka vismaz vienā no...

Uzņēmumiem uzlikto nodrošinājumu skaits pērn sarucis par 3%, šo instrumentu izmanto VID...

Tiks izstrādāts jauns Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likums, kā arī jauns likums Par...

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) un AS «Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca» akcionārs...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir saņēmis anonīmus ziņojumus par iespējamiem pārkāpumiem nodokļu...

Vairāki Latvijas tiesneši atbalsta tieslietu ministra ieceri atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo...

Latvijas nodokļu sistēma un administrēšanas kārtība ir eksportējams produkts, taču, pašiem vairāk...

Jaunā valdība plāno izstrādāt jaunas nodokļu politikas pamatnostādnes, liecina aģentūras LETA...

Latvijai jāatliek no 1. marta iecerētais akcīzes nodokļa palielinājums alkoholiskajiem dzērieniem,...