Finanses

Godmanis: Latvijas sapnis ir dabūt ES fondus, lai palielinātu IKP

Žanete Hāka, 27.10.2016

Foto: Ieva Čīka/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas sapnis ir dabūt ES fondus, lai palielinātu IKP, taču, ņemot vērā, ka esam tik slikti finansējuma absorbcijā, pastāv jautājums, cik lielā mērā iespējams ar šī finansējuma palīdzību audzēt izaugsmi, Dienas Bizness rīkotajā Baltijas M&A un privātā kapitāla forumā sacīja bijušais premjerministrs Ivars Godmanis.

Viņš uzsvēra, ka šī ir vienīgā garantētā investīcija, ko saņems Latvija, un nākotnē var palielināt IKP pieaugumu, turklāt ES fondi palielina valdības izdevumus, jo valdībai ir jāpiedalās ar līdzfinansējumu projektu realizācijā, līdz ar to var teikt, ka daļēji IKP izaugsmi veicinās arī pašas valdības tēriņi.

ES prognozē, ka Latvijas ekonomika nākamajā gadā augs par 3,4%. I. Godmanis norādīja, ka patlaban tirgū nav krīzes pazīmju un 3% ekonomikas pieaugums nākotnē veidosies no eksporta un investīcijām.

I. Godmanis savas prezentācijas laikā norādīja uz atšķirībām starp Baltijas valstu IKP uz vienu iedzīvotāju rādītāju, un izteica viedokli, ka visdrīzāk atšķirības rada ēnu ekonomikas apmērs. Igaunijai un Latvijai šis rādītājs atšķiras par aptuveni 27%, taču privātais patēriņš – par 6%. Kādēļ tāda atšķirība? Vai tās iemesls nav ēnu ekonomikas apjoms, viņš vaicāja.

Runājot par notikumiem pasaules ekonomikā, viņš uzsvēra, ka nākamgad gan ES, gan SVF paredz, ka izaugsme pasaulē būs 3,4%. Ekonomikas izaugsme vēl aizvien bremzēsies, taču inflācija aizvien būs zema.

Eiropas Centrālā banka turpina savu kvantitatīvās mīkstināšanas programmu, kas ir interesanta, jo tirgum tiek dota nauda, bet tā netiek investēta tālāk. Ekonomikā aizvien problēmas turpinās, kaut arī situācija kļūst nedaudz labāka, uzsver I. Godmanis.

Komentāri

Pievienot komentāru