Gudrās jakas, kas palīdz to valkātājiem 

Apģērbs kļūst par valkājamu tehnoloģiju, kas ne tikai kalpo cilvēkam, bet palīdz iegūt noderīgus datus. ASV apģērbu zīmols vēlas to izmantot, lai pastāvīgi nodrošinātu perfektu ķermeņa temperatūru, savukārt projektā Darmštatē strādā pie tā, lai gudrais apģērbs spētu padarīt mobilākus seniorus.

, 09.4.2018

Pavasarī rīti un vakari vēl ir vēsi, savukārt dienā bieži vien saule silda tā, ka nesaproti, kā tad īsti ģērbties. Vispirms tev salst, pēc tam tu svīsti! Tāpat siltās ziemas jakas mēdz būt neērtas, braucot transportā vai iepērkoties lielveikalā. Bostonas modes zīmols Ministry of Supply vēlas risināt šo problēmu, piedāvājot virsjakas, kas spēj pielāgot temperatūru apkārtējiem apstākļiem. Trīs oglekļa šķiedru sildelementus, kas iestrādāti jakas dizainā, kontrolē ar inteliģentu termostatu, kas “iemācās”, kādai temperatūrai priekšroku dod jakas valkātājs. Dati tiek uzkrāti no valkātāja balss komandām un uzstādījumiem ar īpašas aplikācijas palīdzību, kamēr termostats mēra gan gaisa, gan ķermeņa temperatūru un izmanto akselometrus, lai paredzētu ķermeņa temperatūras izmaiņas. Apģērba ražotājs, kas sevi pieteicis 2011. gadā, radies, pateicoties četriem Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) studentiem, kuri cer ar iegūtajiem datiem uzzināt vairāk par saviem klientiem, viņu ieradumiem, aktivitātēm un valkāšanas paradumiem.

Savukārt Project inDAgo strādā pie apģērbā iestrādātas sistēmas, kas palīdzētu cilvēkiem kļūt mobilākiem. Kopā ar tādiem partneriem kā kompānija Deutsche Bahn, Darmštates Tehniskā universitāte un Fraunhofera Grafiskā dizaina institūts šis Berlīnes uzņēmums ir izveidojis mobilitātes sistēmu, kas pielāgotos dažādiem apģērbiem un kalpotu senioriem. Virsjaka, kas nosaukta par Gara ceļvedi (Spirit Guide), tās valkātājam palīdz kompensēt orientēšanās problēmas, raidot virziena signālus plecu apvidū.

"20180406-1414-gudras-jakas-foto-1.jpg"

Gudrā jaka spēj ņemt vērā arī valkātāja fiziskās spējas un ierobežojumus un liek šīs zināšanas lietā, organizējot maršrutus, grafiku un sabiedriskā transporta izvēli. Jakai komplektā nāk līdzi arī salokāms ekrāns un viedpulkstenis.

Ar šiem un daudziem citiem tehnoloģiju jaunumiem būs iespējams iepazīties CEBIT 2018, kas ir Eiropas vadošo inovāciju un digitalizācijas jomas gada notikums un norisināsies Vācijas pilsētā Hannoverē no 11. līdz 15. jūnijam.

Dienas Biznesa lasītājiem iespējams iegādāties ieejas biļetes izstādē CEBIT ar 50% atlaidi (veicot pirkumu, lietot kodu: JDwds4fmz4).

Avots: CEBIT publicitātes materiāli