Iegulda darbu, nevis naudu 

Trīsarpus gadu laikā t.s. sviedru kapitāla investīciju kompānija "VNTRS" ieguldījusi 15 Zviedrijas jaunuzņēmumos; līdzīgu uzņēmumu iecerēts izveidot arī Latvijā

Anda Asere, 10.1.2020

Foto: Publicitātes

"Pirmssēklas stadijā, kad jaunuzņēmumi pie pāris miljonu eiro novērtējuma piesaista dažus simtus tūkstošus eiro, naudas sadalījums ir aptuveni šāds: 30% vajadzīgi programmēšanai, 40% algām un 30% mārketingam. Mēs ar "sviedru" kapitālu pievienojamies citiem investoriem, uzņemoties tieši to sadaļu, kas attiecas uz programmēšanu. Mēs nedodam naudu, bet strādājam sindikātā ar citiem eņģeļinvestoriem," skaidro Kristaps Prūsis, Zviedrijas investīciju kompānijas "VNTRS" partneris.

Viņš Zviedrijā dzīvo kopš bērnības, kad viņa vecāki no Latvijas pārcēlās uz turieni. "Uzaugu Zviedrijā, studēju inženierzinātnes un ekonomiku. Man bija doma kļūt par investīciju baņķieri, bet tad nāca finanšu krīze, es pārdomāju un pēc universitātes sāku strādāt vadības konsultāciju jomā," stāsta K. Prūsis. Viņš iesaistījās vairākos jaunuzņēmumos un secināja, ka Zviedrijā ir grūti atrast labus programmētājus – viņi visi strādā "Spotify" vai "Klarna".

"Situācija ir sarežģīta, jo jaunuzņēmums agrīnā stadijā nevar atļauties maksāt augstas algas un tam nav tāds sabiedrisko attiecību spēks kā lielajiem spēlētājiem," viņš dalās pieredzē. Kopā ar partneriem K. Prūsis saprata, ka vislielākais atbalsts vajadzīgs posmā pirms eņģeļinvestīcijām un pirmssēklas stadijā. Tāpēc tika nolemts izveidot t.s. sviedru kapitāla investīciju kompāniju, kas konkrētās biznesa idejas attīstīšanā iegulda savu darbu, nevis naudu.

Šobrīd komandā ir 30 programmētāji. Runājot par to, kā izdevās piesaistīt viņu uzmanību, K. Prūsis teic, ka šādā situācijā, kad fonds strādā ar daudziem jaunuzņēmumiem, tas var atļauties programmētājiem maksāt tirgus situācijai atbilstošas algas.

"Pie mums viņi iegūst Zviedrijas tirgus algu un akcijas fondā, kam pieder kapitāldaļas uzņēmumos, kur esam investējuši. Mēs tipiski meklējam programmētājus, kuri kā tehniskie vadītāji ietu uz kādu jaunuzņēmumu, kur saņemtu zemu algu un salīdzinoši daudz akciju opcijas, bet tikai vienā uzņēmumā. Tas ir diezgan liels risks, jo īpaši ģimenes cilvēkiem. Pie mums viņi dabū tirgus algu un katram jaunuzņēmumam, ar ko sadarbojamies, ir liels potenciāls. Mūsu ieguldījumu portfeļa vērtība trīs gadu laikā ir pieaugusi par 49%, bet jāsaprot, ka tā nav īsta nauda. Mēs to esam vērtējuši pēc tā, kādu novērtējumu uzņēmums ir saņēmis pie pēdējas investīciju piesaistes," saka K. Prūsis.

Kompānijas programmētāji un citi speciālisti visbiežāk īpaši cieši ar jaunuzņēmumu sadarbojas pusgadu līdz gadu līdz tie ir nostiprinās un izveido savu izstrādes komandu. Trīsarpus gadu laikā fonds veicis 15 investīcijas. Visi uzņēmumi, izņemot vienu, joprojām ir aktīvi un rentabli.

"VNTRS" līdz šim ir investējis tādos jaunuzņēmumos kā "Ally", "Scriin", "Easy Peasy Insurance", "Bofink", "Score", "Comprado", "PricePi Technologies", "Friendo Events", "Beleco" u.c. To šī brīža novērtējums variē no viena līdz desmit miljoniem eiro un kompānijai pieder no 2 līdz 10% to kapitāldaļu.

Vaicāts, uz kādām nozarēm "VNTRS" fokusējas, K. Prūsis norāda, ka kompānija cieši strādā ar jaunuzņēmumiem un tiem ir noslēgti strikti akcionāru līgumi, kas liedz "VNTRS" strādāt ar konkurentiem nākotnē, kas nozīmē, ka nav iespējams fokusēties uz specifiskām nozarēm. "Svarīgi ir izvēlēties "pareizo" jaunuzņēmumu, kam ir vislielākais potenciāls kļūt par līderi savā jomā. "VNTRS" pašlaik ir liels fokuss uz finanšu, veselības un juridisko tehnoloģiju jaunuzņēmumiem," viņš teic.

Tevi varētu interesēt

2020. gadā digitālo produktu tulkošanas platforma "Lokalise" plāno 16 miljonu eiro apgrozījumu un...

"Zippy ID" sācis sadarbību ar Indonēziju, kā arī plāno apgūt citas reģiona valstis...

Tas ir gandrīz četras reizes vairāk nekā 2018. gadā, kad apgrozījums bija 1,32...

2020. gadā "Exonicus" plāno uzsākt A līmeņa investīciju raundu ar mērķi piesaistīt 2,5...

Vidēji uz vienu iedzīvotāju investīcijas jaunuzņēmumos Baltijā 2018. gadā ir 99,03 eiro....

Nepalaid garām

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

"TransferWise" lietotāji ar kontu eiro vai sterliņu mārciņās tagad varēs izmantot tiešos...

Igaunijas sapulču telpu koplietošanas platforma "MySpotit" noslēgusi pirmo investīciju raundu, piesaistot...

2019. gadā jauno mākslinieku e-galerijā "StartUpArt" veikti aptuveni 140 pasūtījumi un kopā...

2020. gadā digitālo produktu tulkošanas platforma "Lokalise" plāno 16 miljonu eiro apgrozījumu un...

"Zippy ID" sācis sadarbību ar Indonēziju, kā arī plāno apgūt citas reģiona valstis...

Kopš informācijas tehnoloģiju jaunuzņēmuma "Lahdes" dokumentu parakstīšanas pakalpojuma publiskas...

Gada laikā finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmums "Nordigen" ir sācis sadarbību ar "SEB banku", "Privatbank"...

Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 500 jaunuzņēmumu, ieskaitot arī idejas stadijas projektus....

Attīstot e-komercijas risinājumus, "SEB banka" sadarbībā ar Igaunijas finanšu tehnoloģiju uzņēmumu...

Tas ir gandrīz četras reizes vairāk nekā 2018. gadā, kad apgrozījums bija 1,32...