Mēnesis Baltijā, desmit dienas – Londonā 

Izmaksas Baltijā gan sadzīvei, gan biznesam aug, it īpaši Igaunijā

Anda Asere, 14.01.2020

Foto: Zane Bitere/LETA

Tā liecina "Startup Wise Guys" un Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta zināšanu un inovāciju kopienas "EIT Digital" pētījums, kurā analizētas arī dzīves izmaksas Baltijā.

"Numbeo" platformā veiktās kalkulācijas, par pamatu ņemot salīdzinoši pieticīgu dzīvesveidu, bet, pieņemot, ka tiek īrēts dzīvoklis, izmantots sabiedriskais transports un reizēm ēsts ārpus mājas, liecina, ka vidējās mēneša izmaksas vienam cilvēkam Tallinā ir 1114,81 eiro, Rīgā 1012,02 eiro, bet Viļņā – 975,85 eiro.

"Lai gan absolūtos skaitļos būtiskas izmaiņas nemanām, tomēr, aptaujājot jaunuzņēmumus, rādās tendence, ka izmaksas gan sadzīvei, gan biznesam aug, it īpaši Igaunijā. Kopējā tendence saglabājas līdzīga kā pagājušā gada apskatā – ar vidējām Baltijas mēneša izmaksām pietiktu tikai nedaudz vairāk nekā desmit dienām Londonā, savukārt tiem, kas vēlas ietaupīt, būtu jālūkojas Kijevas virzienā, kur mēneša izmaksas būtu ap 800 eiro," teic Zane Bojāre, jaunuzņēmumu akseleratora "Startup Wise Guys" mārketinga vadītāja.

Dzīves izmaksas Viļņā joprojām esot lētākas nekā pārējās kaimiņvalstīs, taču Tallina šogad ir apsteigusi Varšavu un drīz varētu sasniegt Lisabonas izmaksu līmeni. Z. Bojāre zina teikt, ka vairāki lielie Igaunijas jaunuzņēmumi veido birojus tieši Lisabonā, primāri gan to saistot ne tikai ar līdzīgu izmaksu līmeni, bet gan ar daudz lielāku starptautiska un pieredzējuša darbaspēka pieejamību.

"Šogad apskatā iekļāvām arī konkrētu jaunuzņēmumu dibinātāju reālās sadzīves izmaksas un salīdzinājām, cik mēnesī tērē vietējie un ārvalstu uzņēmēji. Lielākoties šīs summas svārstījās ap tūkstoš eiro mēnesī, tomēr jūtams, ka katrā pilsētā ārvalstnieki tērē vidēji par 200 līdz 300 eiro vairāk nekā vietējie," piebilst Z. Bojāre.

Db.lv jau rakstīja - pētījums liecina, ka Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 500 jaunuzņēmumu, ieskaitot arī idejas stadijas projektus. Uz katriem desmit tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā ir 2,7 jaunuzņēmumu un 2018. gadā Latvijā jaunuzņēmumos investēti 85,2 miljoni eiro.

Pēc Z. Bojāres teiktā 2018. un 2019. gadā Baltija ir apsteigusi Ziemeļvalstis jaunuzņēmumu investīcijās, vērtējot pret iedzīvotāju skaitu. Baltijā vidēji uz vienu iedzīvotāju investīcijas jaunuzņēmumos 2018. gadā sasniegušas 99,03 eiro. Turpretī Ziemeļvalstīs – Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā, Islandē un Dānijā – tie ir 85,08 eiro uz vienu iedzīvotāju. Viņa gan piebilst, ka absolūtos skaitļos Ziemeļvalstis krietni apsteidz Baltijas valstis – Ziemeļvalstu jaunuzņēmumi 2018. gadā piesaistīja 2,28 miljardus eiro, bet Baltijas – 598,1 miljonus eiro.

Baltijas jaunuzņēmumu ekosistēmas pētījumu https://startupwiseguys.com/report/ veicis "Startup Wise Guys" sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta zināšanu un inovāciju kopienu "EIT Digital". Tas veikts ciešā sadarbībā ar satura mārketinga aģentūru "TrueSix" un dizaineri Līgu Feltu.

Jaunākais izdevums