Sakaru tehnoloģijas

Iezvanīšanās krāpniecība jeb vangiri turpinās pastāvēt

Jānis Goldbergs, 31.08.2018

Foto: PA Wire/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Iezvanīšanās krāpniecība turpinās pastāvēt, un laiku pa laikam Latviju pāršalks kārtējais iezvanu vilnis, gaidot ienākumus no cilvēku neuzmanības.

Savukārt to, kuri zvana no ārzemēm un vēlas pārdot preces vai pakalpojumus, kļuvis vairāk, jo Latvijas komersantus ierobežo Datu aizsardzības regula.Ik gadu Latvijā sūdzas par zvaniem no nepazīstamiem ārzemju numuriem un kāds neuzmanības dēļ ir atzvanījis. Izrādās, ka zvans uz šo numuru maksā pamatīgu summu, piemēram, 10, 20 vai pat 50 eiro. Šogad iezvanu sērijas un tam sekojošā cilvēku sūrošanās par krāpniekiem sociālajos tīklos notika vasaras mēnešos.

«Konkrēto krāpniecības veidu sauc par vangiri (wangiri). Tas radies Japānā. Burtiskā tulkojumā tas arī nozīmē – viens iezvans. Pēc šīs iezvanīšanās signālu pārtrauc. Krāpnieku apkarotāju vidū tā jau ir klasika. Vangiri kā krāpšanas modelis pastāv jau gandrīz desmit gadus,» DB paskaidroja mobilā operatora Tele2 Drošības nodaļas vadītājs Ģirts Kaimiņš. Iezvans tiek veikts no kāda ārvalstu numura. Spriežot pēc cilvēku ierakstiem sociālajā tīklā Facebook, šovasar Latvijā zvanīja no dienvidu puslodes, no numuriem, kas reģistrēti Jaunzēlandē un citās valstīs. Iezvanus veic dators visā Latvijas mobilo numuru diapazonā.

Vangiri ir krāpšanas veids, kas ir un būs populārs, jo pret to īsti nav zāļu, atzīst speciālisti. Tas atkārtojas ik pēc laika. Krāpnieki apstrādā vienu reģionu vai valsti un tad ķeras pie nākamās. Kad pagājis laiks un cilvēki aizmirsuši iepriekšējo zvanu vilni, nāk jauns.

«To dara robots. Īsā laikā tiek piezvanīts lielam skaitam numuru. Krāpnieki cer uz cilvēku neuzmanību un laipnību. Ja atzvanīs, tad būs ķēriens. Latvijas numuru diapazoni ir publiski pieejami. Zvanīts tiek visiem numuriem valstī pa vairākām reizēm. Pēc laiciņa krāpnieki pāriet uz citu valsti,» DB atklāja Tele2 Klientu apkalpošanas daļas direktore Marita Romanovska. Bez vangiri populārs krāpniecības veids mobilo telefonu tīklā ir dažādu interneta saišu izsūtīšana īsziņās. Tās aktivizējot, abonents var aktivizēt kādu negribētu maksājumu.Neatzvanīt uz nepazīstamiem ārzemju numuriem ir vienīgais efektīvais cīņas veids ar vangiri, to iesaka visi mobilo sakaru operatori.

«Kas ir jāņem vērā lietotājiem, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem rēķinos? Ja runājam par krāpnieciskajiem zvaniem, pirmkārt ir jāņem vērā, ka tie visbiežāk tiek veikti no eksotisku valstu, piemēram, Senegālas, Austrālijas, Zimbabves un citu numuriem. Ja cilvēks negaida zvanu no šīm valstīm, tur nav ne draugu, ne radu, ne paziņu – nevajag atzvanīt. Atzvanīt nevajag uz aizdomīgiem numuriem pat, ja valstī ir biznesa partneris. Ērtāk un drošāk ir zvanīt tieši savam paziņam un precizēt, vai tiešām ir bijusi vēlme sazināties,» iesaka operatora BITE Klientu apkalpošanas daļas vadītāja Oksana Stankeviča. Tāpat iesaka mobilā operatora Latvijas Mobilais Telefons un Tele2 speciālisti, piebilstot, ka ik gadu situācija atkārtojas un ik gadu tiek atgādināts neatzvanīt nezināmiem numuriem.

Visu rakstu Sliktie zvani lasiet piektdienas, 31.augusta laikrakstā Dienas Bizness!