DB Viedoklis

Izdevēja komentārs: Ne krievi, ne amerikāņi mums nemācīs, par ko rakstīt

Jānis Maršāns, DB valdes loceklis un līdzīpašnieks, 08.06.2018

Foto: Ritvars Skuja

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Personīgi laikrakstiem nebiju rakstījis kopš pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākuma, kad Sarmītes Ēlertes un Lato Lapsas vadībā strādāju laikrakstā Diena par reportieri. Šoreiz kā medija Dienas Bizness līdzīpašnieks un valdes loceklis nevaru klusēt.

6. jūnijā aģentūra LETA publicēja ziņu «Finanšu ministre: ASV pārstāvji ABLV Bank likvidācijas lietā pauž atbalstu FKTK». Kā saprotu, nevienam nav ilūziju, ka lēmumi, kas skar Latvijas politisko un ekonomisko attīstību, tiek pieņemti šeit – Latvijā. Latvijas premjerministrs Māris Kučinskis atklāti atzīst, ka tiks darīts tā, kā ASV liek. Daļa Latvijas pilsoņu, šķiet, ar to jau ir samierinājušies.

Mūsu lasītāju interesēs turpināsim kritiski vērtēt rīcību, kas apdraud uzņēmējdarbības vidi Latvijā un saprātīgu valsts politiku.

Mani šajā aģentūras LETA ziņā satrauc cita nianse. Trešajā rindkopā, citējot LR finanšu ministri D. Reiznieci-Ozolu, mēs uzzinām, ka ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieku Maršalu Bilingsliju satraukusi «agresīvā publiskā kampaņa pret (Latvijas) valdību un politikas veidotājiem». Tā kā Dienas Bizness pēdējā mēneša laikā ir ļoti daudz kritizējis Latvijas valdības un parlamenta neizdarības, iespējamās koruptīvās darbības, šādu paziņojumu es uztveru ļoti personīgi. Ja misters Bilingslijs tiešām ir izteicis šādu satraukumu un ļāvis to publiskot, manuprāt, tas ir prātam neaptverami. Brīvības un taisnīguma citadele – ASV – iestājas par masu mediju darbības ierobežošanu Latvijā? Grūti tam noticēt. Varbūt ticamāka ir versija, ka finanšu ministre šos vārdus, pašas interešu vadīta, ieliek augsta ranga ASV ierēdņa mutē? Jebkurā no gadījumiem šo mājienu var uztvert kā brīdinājumu preses brīvībai. Tas nav pieļaujams.

Dienas Bizness, izlasot šo ziņu, mēģināja sazināties ar ASV vēstniecību, lai noskaidrotu, vai nav iespējams nepastarpināti uzzināt Maršala Bilingslija viedokli, taču vēstniecības darbinieki paziņoja, ka Maršals Bilingslijs presei nekādus komentārus nesniegs un arī pašai vēstniecībai komentāru nav. Arī LR finanšu ministre jau vairāk nekā mēnesi izvairās no intervijas ar DB un iespējas paust savu viedokli. Varbūt arī D. Reiznieces-Ozolas vadītās Latvijas Republikas Finanšu ministrijas Valsts sekretāram ir kas aizrādāms ASV masu medijiem? Varbūt kaut kas sakāms par Amerikas indiāņu slepkavībām pirms vairākiem gadsimtiem?

Gribu uzsvērt – neviens nav mainījis ne Latvijas Republikas Satversmes 2. pantu – «Latvijas valsts suverenā vara pieder Latvijas tautai», ne arī 100. pantu – «Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta». Lūdzam visus respektēt to. Mēs plānojam darīt to pašu. Mūsu lasītāju interesēs turpināsim kritiski vērtēt rīcību, kas apdraud uzņēmējdarbības vidi Latvijā un saprātīgu valsts politiku.

Komentāri

Pievienot komentāru