Jāmainās līdzi ekonomisko vēju virzienam 

Industriālo iekārtu ražotāji vairāk vai mazāk izjutīs Austrumukrainas notikumu elpu, kā arī pārmaiņas Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsta programmās un Krievijas rubļa vājumu, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Māris Ķirsons, Kristīne Stepiņa, 27.11.2014
1/8

Tehnika Auce

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Šādus secinājumus atklāj paši nozarē strādājošie, kā arī finanšu institūcijas, kas investē ražošanas iekārtās. Pašlaik pieprasītas ir inženiertehniski sarežģītākas iekārtas, kas ļauj efektivizēt darbu. To, ka vairāku iemeslu dēļ iekārtu ražotājiem situācija ir neskaidra, atzīst arī Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka interesantais, lielais un pievilcīgais austrumu tirgus ir neprognozējams. Šo tirgu tādu padarot politiskie lēmumi. «Tiklīdz sakārtosies politiskie jautājumi, tā viss notiks arī Krievijas tirgū,» uzskata V. Rantiņš. Savu optimismu viņš skaidro ar to, ka agrāk vai vēlāk abu pušu liktie šķēršļi tiks nojaukti. «Daudzas rūpnīcas Rietumvalstīs strādāja Krievijas tirgum, un diez vai šo valstu valdības būs gatavas tās slēgt,» tā uz jautājumu par optimisma pamatu atbild asociācijas vadītājs. Viņš gan neslēpj, ka Rietumvalstu tirgos ir jūtama piesardzība, kas īsti neļauj cerēt uz būtisku pasūtījuma portfeļa palielinājumu tieši šādu iekārtu ražotājiem.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Ietekmē rublis

Krievijas rubļa zemā kursa ietekmi ir sajutusi SIA Tehnika Auce. «Tā kā viens no mūsu produkcijas pircējiem maksā ar rubļiem, nevaram neizjust tā ietekmi uz eksporta apjomu. Kravas uz Krieviju iet joprojām, taču to apjoms ir būtiski samazinājies,» stāsta SIA Tehnika Auce valdes priekšsēdētājs Pranis Lignickis, informējot, ka «pieprasījums pēc tehnikas no Krievijas varētu būt samazinājies par aptuveni 70%». SIA Tehnika Auce eksports veido aptuveni 90% no kopējā apgrozījuma. Uzņēmums zemes apstrādes un mežizstrādes tehniku eksportē uz Krieviju, Zviedriju un ASV. P. Lignickis atzīst, ka eksporta apjomus ietekmē ne tikai rubļa kurss, bet arī situācija ASV. «Šobrīd zemo lauksaimniecības produkcijas iepirkuma cenu dēļ ir krities pieprasījums pēc zemes apstrādes tehnikas un rezerves daļām no ASV,» viņš stāsta. Lai gan šogad uzņēmuma apgrozījums būs nedaudz mazāks kā pagājušajā gadā, kad tas sasniedza 3 milj. eiro, uz nākamo gadu uzņēmējs raugās ar optimismu. Viņš ir pārliecināts, ka «Krievijas pircēji pieradīs pie augstajām cenām, jo ar laiku pierod pie visa».

Nākotne neskaidra

Kaut gan nestandarta ražošanas iekārtu ražotāja SIA Peruza šobrīd strādā pie liela pasūtījuma – šprotu konservu ražošanas iekārtu izgatavošanas Kaļiņingradas rūpnīcai –, citu pasūtījumu no Krievijas un Ukrainas uzņēmumam pagaidām nav. «Šprotu ražošanas līniju aptuveni 500 tūkst. eiro vērtībā mēs Kaļiņingradas rūpnīcai plānojam piegādāt šoziem. Pie šī projekta strādājām vairākus gadus, kas ir raksturīgi mūsu biznesam, tika izstrādāti visi iespējamie tehnoloģiskie risinājumi. Pašlaik tiem, kuri norēķinās ar rubļiem, esam kļuvuši pārāk dārgi,» stāsta SIA Peruza īpašnieks Roberts Dlohi, piebilstot, ka «Krievijas un Baltkrievijas uzņēmējiem joprojām ir interese par pasūtījumiem, taču tā vēl nav materializējusies».

Krievijā ražošanas iekārtas bieži vien tiek aizstātas ar roku darbu. «Daudzviet Krievijas vidienē ražošanas iekārtas aizvieto lētais darbaspēks: uzbeku un tadžiku strādnieki,» skaidro R. Dlohi.

Ģeopolitikas elpa

Ģeopolitiskās situācijas ietekmi nenoliedz arī SIA Forma Machinery līdzīpašnieks Egons Garklāvs. Tā neesot tik daudz tieša, cik netieša ietekme. «Strādājam ar Krievijas kokrūpniekiem, jo šajā valstī ir pieejami milzīgi koksnes resursi un pārstrādātājiem ir vajadzīgas iekārtas, vēl jo vairāk – tur ir koka māju būvniecības tradīcijas un pieprasījums pēc tādām,» skaidro E. Garklāvs.

Visu rakstu Jāmainās līdzi ekonomisko vēju virzienam lasiet 27. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Tevi varētu interesēt

Šā gada deviņos mēnešos AS Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca neto apgrozījums...

Farmaceitisko izstrādājumu vairumtirdzniecības uzņēmums SIA Euroaptieka veicis izmaiņas valdes...

VAS Latvijas dzelzceļš meitasuzņēmuma SIA LDZ Cargo valdes locekļa amatu atstājis latviešu...

AS Lido akcionāru sapulce ir pieņēmusi lēmumu par sabiedrības pamatkapitāla samazināšanu,...

31. oktobrī norisinājās ikgadējā TOP 500 uzņēmumu godināšanas ceremonija, kuras laikā...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Latvijas uzņēmumi iekārtas lielākoties pasūta ārzemēs, tām strādāt «iemāca»...

SIA RK Metāls mašīnbūves rūpnīcā tiek izstrādāti specifisku produktu tehnoloģiskie risinājumi...

Ne tikai no ziemas barguma vai labvēlības būs atkarīga ziemas rapša pārziemošanas...

Liepājas mēbeļu ražotājs Erke, kas šoruden apturējis ražošanu un atlaidis darbiniekus,...

Lietuvas valsts kontrolētā enerģētikas kompānija Lietuvos Energija un elektroenerģijas un gāzes...

Noslēgušies vairāki Pobeda Confectionery izsludinātie ražošanas iekārtu iepirkumi,...

Šobrīd tirgū ir četri komersanti, kas Latvijai varētu piegādāt jaunus elektrovilcienus,...

AS Tukuma piens izsludinājis iepirkumu par fetas tipa siera ražošanas tehnoloģiskās līnijas...

«Līdz šim bijām mājražotāji, šis statuss atļauj produkciju realizēt tikai...

Piena pārstrādes uzņēmums Food Union piedalās vienā no lielākajām pārtikas izstādēm Ķīnā...