Vienmēr ar prieku uzzinu par gadījumiem, kad mūsu uzņēmēji nāk talkā valstij – ja ne ar reālu ieguldījumu, tad vismaz ar gudriem padomiem un vīzijām. It sevišķi ja tas notiek nesavtīgi.
Jo ne jau visi līdzinās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai, kas, kā ziņoja mediji, no mīļās valsts par pakalpojumiem sagribējusi noplēst simt tūkstošus...
Ļoti vērtīgs un labs padoms! Ietaupītos trīsdesmit miljoni par licencēm, papildu tam daudz lētāki un efektīvāki kā apliecina Sprūdža kungs, būtu arī datorsistēmu uzturēšanas pakalpojumi. Tiešām nav saprotams, kāpēc valsts to vēl nedara, bet tā vietā „sāpinoši” – kā izsakās Sprūdža kugs – nodarbojas ar neizprotamu "Microsoft" dārgo programmatūru lobēšanu.
Šo skaisto ierosinājumu gan apēno dažas detaļas, kas publiski nav pārāk zināmas. Pirmā no tām: Sprūdža kungs izvairās minēt jebkādus, nu pilnīgi, pilnīgi, pilnīgi jebkādus aprēķinus, kas parādītu, kas un kā tieši tad ietaupīsies. Nekādu datu, nekādu publiskotu pētījumu – tikai iespaidīgi kopējie ietaupāmie skaitļi, kas atgādina tos, ko kādreiz nosauca Māris Gulbis un citi „taupītāji”, un kuri vēlāk kaut kā pārvērtās par milzīgiem Latvijas valsts papildus zaudējumiem.
Neesmu Bila Geitsa cienītāju, fanu kluba biedrs, taču tāpat nevaru nenorādīt uz kādu sīkumu, kuru Sprūdža kungs aizmirst: ka pasaulē bezmaksas siers ir tikai un vienīgi slazdos. Arī šajā gadījumā interesanti un pamatoti noskaidrot – kas īsti ir slazds un kas gribētu novilkt ādiņas no tajā nokļuvušajiem lētās (bezmaksas) desas cienītājiem.
Tāpēc būtu interesanti no Sprūdža kunga saņemt atbildes uz dažiem jautājumiem – lūk, šiem:
1) kādas summas Latvijas valsts un tās uzņēmumi pagājušajā gadā ir samaksājusi par it kā bezmaksas, bet patiesībā tomēr maksas atvērtā koda programmatūras produktiem? Un cik no tā ir ticis paša Sprūdža kunga un viņa asociācijas vadītāju uzņēmumiem? Un uz ko viņi cer šogad?
2) kā tieši pelna paša Sprūdža kunga vadītā un viņam piederošā kompānija „HansaWorld Latvia” – cik lielā mērā bez maksas un cik tomēr par maksu tiek izplatīti tās „bezmaksas” produkti? Un kāda ir šī maksa?
3) ņemot vērā Sprūdža kunga vadītās nesavtīgās asociācijas un viņa personiski izteiktos aicinājumus „atdzīvināt Latvijas uzņēmējdarbību”, vai viņš varētu paskaidrot, cik lielā mērā šie aicinājumi ir attiecināmi uz viņa paša kompāniju un tās stāvokli, kā arī viņa personisko finansu stāvokli?
Nezinātājiem paskaidrošu jautājumu būtību – Sprūdža kungam ir tas gods šā gada aprīlī no Somijas uzņēmuma „HansaWorld Cema” būt nopirkušam SIA „HansaWorld Latvia”. Darījuma summa netiek atklāta, bet ir skaidrs, ka uzņēmumam - kā ēst!!! - nepieciešami ienākumi, lai Sprūdža kungs somiem samaksātu par iespaidīgo pirkumu. Kur ņemt naudu? No privātajiem krīzes laikā diezko neievāksi, jo viņi skatās uz personisko labumu. Atliek mūžīgā slaucamā govs, valsts, kas tik daudzas reizes arī iepriekš rīkojusies pēc principa, ka kurš skaļāk runā par valsts labumu, to arī pabalstīt, neskatoties uz praktiskiem aprēķiniem.
Vārdu sakot, neviens neapgalvo, ka Geitsa kunga produkcija ir pasaulē lētākā un labākā. Taču, pirms atsaukties dažādu Sprūdžu – bet varbūt Skrūdžu??? – aicinājumiem, varbūt sākumā būtu labi pārliecināties par viņu personiskās ieinteresētības daļu „valstiskā labuma” pīrāgā. Un ja minētā asociācija runā par to, ka „šobrīd situācija valstī ir dramatiska”, vajadzētu būt pārliecībai, ka to sava biznesa labā nemēģina izmantot tie, kuru pašu biznesa situācija ir vēl dramatiskāka.
P.S. Būtu jauki sagaidīt no Sprūdža kunga kādu skaidrojumu, vai ne? Pārmaiņas pēc – ar skaitļiem un faktiem.
*Db.lv veido rubriku - "Raksta lasītājs". Savus viedokļus, video un foto sūtiet uz [email protected]. Norādiet arī savus kontaktus.