Pārņemot divu Eiropas Savienības direktīvu prasības par vienlīdzīgas attieksmes nodrošināšanu pret patērētājiem atkarībā no to dzimuma, rases vai etniskās piederības, Saeima 3.lasījumā ir pieņēmusi grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas ir pirmais gadījums, kad vienlīdzīgas attieksmes un līdztiesības principi tiek ieviesti jomā, kas nav saistītas ar nodarbinātību.
Grozījumu pamatā ir Eiropas Kopienas centieni veicināt līdztiesību un vienādu attieksmi. Lai novērstu un apkarotu atšķirīgu attieksmi darba tirgū, Eiropas Kopiena jau ir pieņēmusi vairākus svarīgus tiesību aktus, tomēr diskriminācija dzimuma, rases un etniskās piederības dēļ notiek arī jomās, kas nav saistītas ar darba tirgu, īpaši akcentējot problēmas, kas skar preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu.
Grozījumi paredz, ka pārdodot preci vai piedāvājot pakalpojumu, aizliegta atšķirīga attieksme patērētāja dzimuma rases un etniskās piederības dēļ. Par diskrimināciju dzimuma dēļ uzskatāma arī mazāk labvēlīga attieksme pret grūtniecēm vai sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti – visā barošanas laikā. Gadījumā, ja patērētājam šķitīs, ka viņš tiek diskriminēts, tad pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja, nevis patērētāja pienākums būs pierādīt, ka atšķirīgās attieksmes aizliegums tomēr nav pārkāpts. Turklāt komersantam būs aizliegts radīt nelabvēlīgas sekas patērētājam, ja tas aizstāv savas tiesības. Ja tiks pārkāpts atšķirīgas attieksmes aizliegums, tad patērētājam būs tiesības prasīt ne tikai līguma izpildi, bet saskaņā ar jauno regulējumu, arī zaudējumu atlīdzību un morālo kaitējumu (tā apmēru noteiks tiesa).
Tā kā šis ir pirmais gadījums, kad atšķirīgas attieksmes aizliegums tiek attiecināts uz ar nodarbinātību nesaistītu jomu, tad pagaidām grūti prognozēt, kādu ietekmi tas varētu atstāt uz komersantiem. Patērētāju tiesību aizsardzības centra dati liecina, ka Latvijā nav daudz gadījumu, kad patērētāji sūdzētos par diskrimināciju sava dzimuma, rases vai etniskās izcelsmes dēļ, kas daļēji ir izskaidrojams ar patērētāju vājajām zināšanām par savām tiesībām. Iespējams, ka likuma grozījumi varētu šo situāciju mainīt. Noteikti vislielākie ieguvēji būs lielākam diskriminācijas riskam pakļautās sabiedrības grupas, piemēram, grūtnieces, sievietes ar bērniem, veci cilvēki. Tādējādi, piemēram, veikalos vairs nevarēs liegt ieeju sievietēm ar ratiņiem vai līgumā iekļaut atrunu, kas pasliktinās sievietes, piemēram, grūtnieces, kā īrnieces tiesisko stāvokli. Jāuzsver, ka atšķirīgās attieksmes aizliegums neattiecas uz komersantu tiesībām izvēlēties darījuma partneri tikai vai galvenokārt starp viena dzimuma personām (ja tam ir objektīvs iemesls), jo visas personas bauda līgumu slēgšanas brīvību, tostarp arī brīvību izvēlēties līguma partneri.