Lielbritānijā kontroli pār Brexit grib pārņemt parlaments 

Lielbritānijas parlaments, nesekojot tradīcijai par izpildvaras noteicošo lomu, ir pārņēmis kontroli pār Brexit procesu. Tas nozīmē, ka aktuālajā dienaskārtībā vairs nav tikai premjeres Terēzas Mejas jau trešo reizi parlamentā virzītā vienošanās, kas divas iepriekšējās reizes pārliecinoši noraidīta.

Rūta Kesnere, DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 27. marts plkst. 6:43

Foto: no DB arhīva

Parlaments balsos arī par citām alternatīvām – gan tā saukto mīksto Brexit, kas paredz Lielbritānijai palikt muitas ūnijā ar Eiropas Savienību (ES), gan par otru referendumu par izstāšanos.

Tajā pašā laikā T. Meja nelokāmi paliek pie sava uzskata, ka viņas panāktā vienošanās ar ES, kuru, cita starpā, ES negrasās pārskatīt, ir vienīgā alternatīvā bezvienošanās Brexit vai ļoti garam izstāšanās pagarinājumam. Mejas kritiķi gan norāda, ka jau sākotnēji viņas uzstādījums, kurā par galveno tika izvirzīta migrācijas ierobežošana no dalībvalstīm, nav bijis nedz pareizs, nedz veiksmīgs. Tāpat kā tas, ka līdz šim valdība nav ierosinājusi parlamentā nopietnas diskusijas par Lielbritānijas palikšanu muitas savienībā ar ES.

Brexit pagarinājums līdz 22. maijam ir spēkā tikai tad, ja parlaments atbalsta T. Mejas vienošanos.

Tā gan vienmēr ir bijusi T. Mejas un toriju konservatīvākā spārna sarkanā līnija. Lielbritānijas finanšu ministrs Filips Hamonds, pretēji T. Mejai, arī uzskata, ka otra referenduma sarīkošanas iespēja ir ļoti nopietni apsverama. Faktiski lielā mērā pie pašreizējā Lielbritānijā valdošā haosa ir vainojama tikai un vienīgi T. Meja, kas vienmēr ir iztēlojusies, ka viņas panāktā vienošanās ir vienīgā alternatīvā bezvienošanās Brexit, mīkstās izstāšanās scenārijus pat neapspriežot. Torijus un T. Meju pilnībā pārņēmusi ideja, ka par galveno Brexit sarunu procesā no britu puses ir jāvirza migrācijas no ES ierobežošana, kas lielā mērā noteica strikto ES pozīciju. Ja Lielbritānija piekristu palikt muitas savienībā ar ES, tas lielā mērā būtu arī risinājums pašreizējam karstajam kartupelim – jautājumam par robežu starp Lielbritāniju un Ziemeļīriju.

Ja šonedēļ Mejas priekšlikums netiek atbalstīts, Lielbritānijai ir jāprasa vēl ilgāks pagarinājums nekā pašlaik un jāpiedalās Eiropas Parlamenta vēlēšanās vai jāpamet ES bez vienošanās 12. aprīlī. Pagarinājums līdz 22. maijam ir spēkā tikai tad, ja parlaments atbalsta T. Mejas vienošanos. Pašlaik vairums politisko komentētāju izvairās prognozēt, kāds varētu būt parlamenta balsojums par visām alternatīvām, tomēr ar lielu ticamību norāda, ka, visticamāk, T. Mejas panāktā vienošanās arī šoreiz varētu negūt parlamentāriešu atbalstu. Tādā gadījumā viens no risinājumiem ir jaunu vēlēšanu sarīkošana, lai mainītu valdību. Katrā ziņā intriga saglabājas un tāpat ir skaidrs, ka ar T.Mejas politisko karjeru ir cauri, jo viņa kļuvusi par vienu no nemīlētākajiem politiķiem valstī. Turklāt T. Meja ir solījusi parlamentāriešiem - ja viņas piedāvātā vienošanās tiks atbalstīta, tad viņa atkāpsies no amata. Tomēr iespēja, ka parlamentārieši vienošanos atbalsta, ir gana zema. Kaut vai tādēļ, ka, piemēram, leiboristi priecātos par mīksto Brexit vai atkārtotu referendumu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 25. marts plkst. 8:17

Eiropadome Lielbritānijai piedāvā divus izstāšanās termiņus - ja Lielbritānijas parlaments...

2019. gada 25. marts plkst. 5:59

Vienmēr esmu aizstāvējusi domu, ka lielos valsts un pašvaldības uzņēmumos un iestādēs...

2019. gada 22. marts plkst. 7:26

Eiropadome pēc vairāku stundu ilgas sēdes izlēmusi piedāvāt Lielbritānijai divus izstāšanās...

2019. gada 22. marts plkst. 6:59

Britu mārciņas vērtība ceturtdien kritās, ES valstu līderiem Briselē spriežot par Brexit...

2019. gada 22. marts plkst. 6:25

Pašlaik Latvijā ir septiņi nodokļu režīmi, no kuriem četri neparedz sociālo aizsardzību, tāpēc...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....