Atpūta

Lietus ietekmē Ziemassvētku vecīšu darbu

Ilze Šķietniece, speciāli DB, 23.12.2019

Jaunākais izdevums

Rūķupes Ziemassvētku vecītim, kas jau ilgus gadus darbojas Pāvilostas novada Ziemupē, uzradušies kolēģi, kas ciemiņus gaida Latgalē un Vidzemē. Lai arī aktivitātes tiek piedāvātas jau laicīgi, interese nav tik liela kā gribētos. To ietekmē lietainais un drūmais laiks.

Svētkiem velta muzeju

Ziemassvētku vecīša rezidencei Raunas novada Drustu pagasta Pļavnās šī būs tikai otrā darbības sezona. Pērn tā pēdējos sagatavošanās darbus pabeidza īsi pirms atklāšanas. Biedrības Ziemassvētku vecīša rezidence valdes priekšsēdētājs Igors Āboliņš stāsta, ka ideja izaugusi no personīgas aizraušanās, veidojot kolekciju par Ziemassvētku un Jaunā gada tēmu.

"Sākumā no miskastes paglābu ļoti daudzas atklātnītes, kas veltītas Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam. Sāku krāt," viņš atceras. Pēc tam radās interese, kādēļ Ziemassvētku vecīti dēvē tieši tā, kurā laikā tas aizsācies un kad šis svētku simbols pārtapis par Salatēvu. Pircis preses senus izdevumus, kas izdoti decembrī. Palēnām klāt nākuši rotājumi un viss pārējais.

"Drīz mājās visam vairs nepietika vietas un neviens, saliktu kastēs, arī nevarēja apskatīt. Sākām kopā ar sievu domāt, ka kolekciju nav praktiski turēt mājās, ka tam jāliek dzīvot," stāsta I. Āboliņš. Divus gadus kolekcija bija apskatāma Dzērbenē, bet tad nācās meklēt jaunu mājvietu.

Atsaucību izrādīja viesu nama Pļavnas saimnieks Leonīds Palms, kam iepatikās ideja par Ziemassvētku un Jaunā gada muzeju. Lai to izveidotu, viņš ieguldīja savus līdzekļus telpu remontā.

Patlaban muzejs ir atvērts tikai ap Ziemassvētku laiku, kad tur ciemiņus gaida arī svētku vecītis. Pagājusī sezona bijusi salīdzinoši laba, bet šogad cilvēkus grūti pierunāt braukt ciemos, atzīst I. Āboliņš. Tas esot pelēkā un lietainā laika dēļ. "Pāris dienu, kad sniga sniegs, cilvēki uzreiz sāka zvanīt. Kolīdz atgriezās lietus, atkal iestājās klusums. Cilvēkiem nav svētku sajūtas."

Lai arī apmeklējuma maksa par ekskursijas programmu un viesošanos pie Ziemassvētku vecīša nav maza – četru cilvēku ģimenei teju 50 eiro –, I. Āboliņš uzsver, ka biedrība neko nepelna. Turklāt īpašuma saimnieks, entuziasma vadīts, muzeja izveidē ieguldījis tik lielas investīcijas, ko pat 20 līdz 30 gados neatpelnīs. "Labprāt liktu zemāku cenu, bet esam spiesti šādi rīkoties, lai vismaz daļu īpašniekam kompensētu. Telpas ir lielas, daudz līdzekļu aiziet apkurei, apgaismojumam," viņš pamato un piebilst, ka bērnunamiem apmeklējums tiek nodrošināts par pašizmaksu. "Ziemassvētkos negribas domāt par naudu. Mums tas ir sirds darbs."

Iespēja pabarot Rūdolfu

Sesto gadu Ziemassvētku vecīša rezidence svētku laikā atvērta bioloģiskajā saimniecībā Dimantu kalns Ķeguma novada Rembates pagastā. Padsmitiem rūķu un pats svētku vecītis jau kopš rudens rosās, lai 22. un 29. decembrī pulcētu kopā simtiem lielu un mazu ciemiņu uz Ziemassvētku briežu safari eglīti. Bērniem no divu gadu vecuma programma maksā 14 eiro, pieaugušajam – deviņus.

Pasākumā paredzēta biežu un citu dzīvnieku barošana no rokas, piparkūku cepšana, pogu un vēstuļu radošās darbnīcas, Ziemassvētku vecīša biroja apciemojums, konfekšu putenis un daudz kas cits.

Saimnieki Evita un Pēteris Dimanti uzsver, ka briežus sāka audzēt speciāli rezidences vajadzībām. Tagad ganāmpulkā ir vairāk nekā 100 eksemplāri, vadoni Rūdolfu ieskaitot, kā arī citi dzīvnieki.

Pieredze rāda, ka Ziemassvētku vecīša rezidenci apmeklē bērni un jaunieši, kas vasarā pavadījuši laiku saimnieku rīkotajās nometnēs Dimantu kalna dārgumi, kā arī viņu mazākie brāļi un māsas.

Atbild uz katru vēstuli

"Latvijā, protams, darbojas arī citas vietas, kur bērnus ciemos gaida Ziemassvētku vecītis, taču šādā veidā darbojamies vienīgie," apgalvo viena no Rūķupes rūķenēm Daiga Kadeģe. Vecītis ne tikai gaida ciemos bērnus Ziemupes stāvlaukumā Pāvilostas novadā, bet arī iesaistās labdarības akcijā.

Un, kā jau īstais Ziemassvētku vecītis, viņš saņem arī bērnu vēstules, uz kurām iespēju robežās raksta atbildes. Darba apjoms, atbildot uz sūtījumiem, ik gadu ir ļoti liels – uz katru vēstuli tiešām nepieciešams atbildēt individuāli. Rūķupē nedarbojas princips Copy+Paste.

Tāpat pirms svētkiem notiek labdarības akcija Piepildīsim Lielo Dāvanu maisu!. Tās laikā Ziemassvētku vecītis kopā ar rūķiem apceļo iestādes, kas pieteikušās, un saliek ziedotās dāvanas savā lielajā maisā. Pēc sašķirošanas tās izvadās ģimenēm un vientuļajiem cilvēkiem Kurzemē. Dāvanu saņēmēji tiek izvēlēti, sadarbojoties ar pilsētu un novadu sociālajiem darbiniekiem.

Rūķupē izveidotas pat dāvanu kartes. Ieejas maksa ir četri eiro, papildu trīs eiro – saldumu paciņa.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada 24. un 25.decembrī Latvijā nav gaidāms sniegs, un šie būs vienpadsmitie Ziemassvētki bez sniega visā valsts teritorijā kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma 1923.gadā, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Iepriekš "zaļi" Ziemassvētki visā Latvijā bija 1924., 1932., 1936., 1951., 1960., 1974., 2006., 2013., 2015. un 2016.gadā.

Lielākajā daļā Ziemassvētku zemi sedz no viena līdz desmit centimetriem bieza sniega sega. Vidējais sniega segas biezums gadu gaitā samazinās.

Visbaltākie Ziemassvētki bija 1981. un 2010.gadā, kad vidējais sniega kārtas biezums valstī sasniedza attiecīgi 30 un 31 centimetru. 1981.gada svētkos reģistrēta arī dziļākā sniega sega - 51 centimetrs Ventspils novada Vendzavā.

Varbūtība sagaidīt baltus Ziemassvētkus līdz šim bijusi no 53% Pāvilostā līdz 97% Alūksnes un Vidzemes augstienē. Pēdējās desmitgadēs Rīgā sniega sega bijusi 87% Ziemassvētku.

Komentāri

Pievienot komentāru
Atpūta

FOTO: Indonēzijā top Latvijas filma bērniem Ziemassvētku laikam

Lelde Petrāne, 11.09.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Studijas «Lokomotīve» filmēšanas grupa septembra sākumā devusies uz Indonēziju, lai sāktu filmēt jaunu piedzīvojumu filmu bērniem – «Ziemassvētki džungļos», kas stāstīs par Paulas un viņas drauga Ahima bīstamo un aizraujošo ceļu džungļu biezoknī, meklējot Ziemassvētku brīnumu.

Jau šobrīd filmēšanas grupa atrodas Indonēzijā, kur gandrīz divus mēnešus dažādās vietās filmēs Ziemassvētku piedzīvojumu filmu bērniem, kas uz ekrāniem nonāks 2020. gada decembrī. Filma stāsta par desmit gadus veco Paulu, kuras ģimene pārcēlusies uz eksotisku valsti, jo tēvs ir ģeologs un strādā zelta raktuvēs. Dzīve tālajā zemē izrādās nopietns pārbaudījums vecāku attiecībām, un, tuvojoties svētkiem, Paula saprot, ka tikai Ziemassvētku brīnums var saglābt ģimeni. Taču ko darīt, ja nav ziemas? Izrādās, Paulas jaunais draugs Ahims ir dzirdējis, ka arī džungļu biezoknī sastopams Ziemassvētku vecītis. Plāns ir rokā! Tomēr bērni nenojauš, cik bīstami un aizraujoši piedzīvojumi viņus sagaida ceļā: pazemes alas, džungļu gari, kanibāli, neparasti dzīvnieki un daudz kas cits.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Teju visu Eiropu pārņēmis decembrim neraksturīgs siltums, tā ietekmē balti Ziemassvētki gaidāmi tikai galējos ziemeļos un augstkalnu apgabalos, liecina dati no meteoroloģisko novērojumu stacijām un sinoptiķu prognozes.

Vācijā trešo dienu pēc kārtas gaisa temperatūra vietām pārsniegusi +15 grādus. Otrdien pat valsts ziemeļu daļā termometra stabiņš pakāpies līdz +16 grādiem, bet Alpu nogāzēs valsts dienvidos - līdz nepilniem +19 grādiem.

Siltā kalnu vēja fēna ietekmē otrdien vietām Austrijā un Šveicē reģistrēta gaisa temperatūras paaugstināšanās līdz pat +20 grādiem.

Pēdējās dienās arī Francijā gaisa temperatūra pietuvojusies +20 grādiem, un siltuma rekordi pārspēti arī citviet Eiropā, tai skaitā Ukrainas rietumu daļu piemeklējis siltums līdz +15 grādiem.

Saskaņā ar "Global Forecast System" prognozi tuvākajā nedēļā Eiropā saglabāsies silts laiks, tādēļ balti Ziemassvētki gaidāmi tikai daļā Norvēģijas, Zviedrijas un Somijas, kā arī Krievijas ziemeļos, Islandē un Eiropas augstkalnu rajonos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaudīga dārza tehnika ir nopietna investīcija, tādēļ lēmumam par iegādi jābūt pamatotam un pārdomātam. Nesezona, kad aiz loga ir tumšs, kluss un apsnidzis, ir īstais laiks, kad pārdomāt pirkumus nākamajam darba cēlienam. Lūk, pieci iemesli, kāpēc ir vērts nopietnus lēmumus pieņemt tieši ziemā!

1. Nav steigas

Tehnika, kas tiek iegādāta dārza sezonas laikā, visbiežāk ir akūti nepieciešama, līdz ar to šī nepieciešamība darbojas kā spiediens un steidzina lēmuma pieņemšanu. Ziemā savukārt nav nekādu neatliekamu darbu dārzā, tādēļ mierīgi var apdomāt visus par un pret, izsvērt vajadzības un pārskatīt budžetu.

2. Tirgotāju cenu politika

Aktīvi sekojot piedāvājumam ilgākā laika posmā, iespējams izvēlēties labāko brīdi, kad tiek piedāvāta izdevīgākā cena. Piemēram, robotizētais zāles pļāvējs ir dārgs pirkums, taču reti – akūts. Attiecīgi pirms iegādes var mierīgi pārlūkot piedāvājumu, noskaidrot tirgotāju atlaižu politiku un iegādāties tieši tad, kad cena ir vislabākā.

Komentāri

Pievienot komentāru