Atpūta

Lietus ietekmē Ziemassvētku vecīšu darbu

Ilze Šķietniece, speciāli DB, 23.12.2019

Foto: no personīgā arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Rūķupes Ziemassvētku vecītim, kas jau ilgus gadus darbojas Pāvilostas novada Ziemupē, uzradušies kolēģi, kas ciemiņus gaida Latgalē un Vidzemē. Lai arī aktivitātes tiek piedāvātas jau laicīgi, interese nav tik liela kā gribētos. To ietekmē lietainais un drūmais laiks.

Svētkiem velta muzeju

Ziemassvētku vecīša rezidencei Raunas novada Drustu pagasta Pļavnās šī būs tikai otrā darbības sezona. Pērn tā pēdējos sagatavošanās darbus pabeidza īsi pirms atklāšanas. Biedrības Ziemassvētku vecīša rezidence valdes priekšsēdētājs Igors Āboliņš stāsta, ka ideja izaugusi no personīgas aizraušanās, veidojot kolekciju par Ziemassvētku un Jaunā gada tēmu.

"Sākumā no miskastes paglābu ļoti daudzas atklātnītes, kas veltītas Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam. Sāku krāt," viņš atceras. Pēc tam radās interese, kādēļ Ziemassvētku vecīti dēvē tieši tā, kurā laikā tas aizsācies un kad šis svētku simbols pārtapis par Salatēvu. Pircis preses senus izdevumus, kas izdoti decembrī. Palēnām klāt nākuši rotājumi un viss pārējais.

"Drīz mājās visam vairs nepietika vietas un neviens, saliktu kastēs, arī nevarēja apskatīt. Sākām kopā ar sievu domāt, ka kolekciju nav praktiski turēt mājās, ka tam jāliek dzīvot," stāsta I. Āboliņš. Divus gadus kolekcija bija apskatāma Dzērbenē, bet tad nācās meklēt jaunu mājvietu.

Atsaucību izrādīja viesu nama Pļavnas saimnieks Leonīds Palms, kam iepatikās ideja par Ziemassvētku un Jaunā gada muzeju. Lai to izveidotu, viņš ieguldīja savus līdzekļus telpu remontā.

Patlaban muzejs ir atvērts tikai ap Ziemassvētku laiku, kad tur ciemiņus gaida arī svētku vecītis. Pagājusī sezona bijusi salīdzinoši laba, bet šogad cilvēkus grūti pierunāt braukt ciemos, atzīst I. Āboliņš. Tas esot pelēkā un lietainā laika dēļ. "Pāris dienu, kad sniga sniegs, cilvēki uzreiz sāka zvanīt. Kolīdz atgriezās lietus, atkal iestājās klusums. Cilvēkiem nav svētku sajūtas."

Lai arī apmeklējuma maksa par ekskursijas programmu un viesošanos pie Ziemassvētku vecīša nav maza – četru cilvēku ģimenei teju 50 eiro –, I. Āboliņš uzsver, ka biedrība neko nepelna. Turklāt īpašuma saimnieks, entuziasma vadīts, muzeja izveidē ieguldījis tik lielas investīcijas, ko pat 20 līdz 30 gados neatpelnīs. "Labprāt liktu zemāku cenu, bet esam spiesti šādi rīkoties, lai vismaz daļu īpašniekam kompensētu. Telpas ir lielas, daudz līdzekļu aiziet apkurei, apgaismojumam," viņš pamato un piebilst, ka bērnunamiem apmeklējums tiek nodrošināts par pašizmaksu. "Ziemassvētkos negribas domāt par naudu. Mums tas ir sirds darbs."

Iespēja pabarot Rūdolfu

Sesto gadu Ziemassvētku vecīša rezidence svētku laikā atvērta bioloģiskajā saimniecībā Dimantu kalns Ķeguma novada Rembates pagastā. Padsmitiem rūķu un pats svētku vecītis jau kopš rudens rosās, lai 22. un 29. decembrī pulcētu kopā simtiem lielu un mazu ciemiņu uz Ziemassvētku briežu safari eglīti. Bērniem no divu gadu vecuma programma maksā 14 eiro, pieaugušajam – deviņus.

Pasākumā paredzēta biežu un citu dzīvnieku barošana no rokas, piparkūku cepšana, pogu un vēstuļu radošās darbnīcas, Ziemassvētku vecīša biroja apciemojums, konfekšu putenis un daudz kas cits.

Saimnieki Evita un Pēteris Dimanti uzsver, ka briežus sāka audzēt speciāli rezidences vajadzībām. Tagad ganāmpulkā ir vairāk nekā 100 eksemplāri, vadoni Rūdolfu ieskaitot, kā arī citi dzīvnieki.

Pieredze rāda, ka Ziemassvētku vecīša rezidenci apmeklē bērni un jaunieši, kas vasarā pavadījuši laiku saimnieku rīkotajās nometnēs Dimantu kalna dārgumi, kā arī viņu mazākie brāļi un māsas.

Atbild uz katru vēstuli

"Latvijā, protams, darbojas arī citas vietas, kur bērnus ciemos gaida Ziemassvētku vecītis, taču šādā veidā darbojamies vienīgie," apgalvo viena no Rūķupes rūķenēm Daiga Kadeģe. Vecītis ne tikai gaida ciemos bērnus Ziemupes stāvlaukumā Pāvilostas novadā, bet arī iesaistās labdarības akcijā.

Un, kā jau īstais Ziemassvētku vecītis, viņš saņem arī bērnu vēstules, uz kurām iespēju robežās raksta atbildes. Darba apjoms, atbildot uz sūtījumiem, ik gadu ir ļoti liels – uz katru vēstuli tiešām nepieciešams atbildēt individuāli. Rūķupē nedarbojas princips Copy+Paste.

Tāpat pirms svētkiem notiek labdarības akcija Piepildīsim Lielo Dāvanu maisu!. Tās laikā Ziemassvētku vecītis kopā ar rūķiem apceļo iestādes, kas pieteikušās, un saliek ziedotās dāvanas savā lielajā maisā. Pēc sašķirošanas tās izvadās ģimenēm un vientuļajiem cilvēkiem Kurzemē. Dāvanu saņēmēji tiek izvēlēti, sadarbojoties ar pilsētu un novadu sociālajiem darbiniekiem.

Rūķupē izveidotas pat dāvanu kartes. Ieejas maksa ir četri eiro, papildu trīs eiro – saldumu paciņa.