Mācīšanās un darīšana kļuvusi par skatīšanos un spēlēšanos 

"Alvins Toflers - «21. gadsimta analfabēti nebūs tie, kas neprot lasīt un rakstīt, bet gan tie, kuri nespēj mācīties, atmest iemācīto un sākt mācīties no jauna"

Dienas Bizness, 04.4.2013

Flickr.com /Joe Shlabotnik/

Izaugsmei veltītajā portālā expertenough.com autors Korbets Barrs (Corbett Barr) iesāk rakstu ar brīdinājumu - kļūšana par ekspertu nav domāta visiem. Mūsdienu problēma slēpjas tajā, ka cilvēki vēlas kļūt par ekspertiem dažādās jomās, taču patiesībā viņiem nepietiek gribas nopūlēties, lai patiesi par tādiem kļūtu. Vai modernajā pasaulē, kas tiecas pēc izpriecām un atzinības, māksla kļūt par īstu savas lietas pārzinātāju ir zudusi?

Ko mūsdienu sabiedrība ar «klubkrēslu ekspertiem», kuri noskatījušies pāris video internetā, nozīmē tiem, kas patiešām vēlas kļūt par īstiem lietpratējiem? Vai brīvā piekļuve resursiem atvieglo vai apgrūtina ceļu uz eksperta titulu?

Sabiedrība arvien vairāk tiecas pēc izklaides. Mums patīk atrasties skatītāju lomā. Gandarījumu, kas rodas pēc ilgstoša izziņas un attīstības procesa, ir izkonkurējusi izklaide. Vidējais Amerikas iedzīvotājs divus mēnešus gadā pavada, kā pielīmēts TV ekrānam. Bērni teju astoņas stundas dienā pavada, uzkrājot informāciju, tai skaitā spēlējot datorspēles, un sērfojot internetā. Lai arī šie rīki ir noderīgi, tie nevar aizstāt pieredzi, ko gūstam reālajā dzīvē.

Mācīšanās un darīšana kļuvusi par skatīšanos un spēlēšanos. Īstas iemaņas zaudē simulētām, un zināšanas zaudē pārliecībām. Savukārt intelektuāļi paliek skaļāko uzskatu paudēju ēnā. Mēs arvien mazāk zinām, bet arvien vairāk mūsos nostiprinās dažādas pārliecības. Lielākā daļa no mums var saukt sevi par ekspertiem pasīvā informācijas uzsūkšanā, tomēr ar to vien ir par maz. Lai cik izklaidējoša nebūtu šovu skatīšanās televīzijā vai internetā, tā nepadara mūs par zinošiem nekur citur, kā vien tajā, kurš atkal ir apprecējies vai skatītāju izbalsots. Tās nav zināšanas, kas atstās iespaidu uz draugiem vai palīdzēs atrast labāku darbu.

Šī nomācošā statistika nav domāta, lai raisītu bezcerību, bet gan lai apgāztu bieži dzirdēto un izteikto apgalvojumu: «Man vienkārši nav laika.» «Es gribētu būt formā un trenēties, pavadīt vairāk laika kopā ar bērniem, iemācīties svešvalodu, bet es vienkārši esmu pārāk aizņemts.» Vai patiešām? Cik «aizņemto» stundu pavadītas pie TV ekrāna vai bezmērķīgi klejojot tīmeklī? Un ko gan mēs varam iesākt lietas labā?

Mēs varam vairāk pievērsties darīšanai un mazāk - patērēšanai. Lai gūtu jaunas iemaņas, vadiet interesantu dzīvi un ļaujieties izaicinājumiem. Pieņemiet, ka patiesa darīšana var prasīt piepūli.

Eksperta jēdziens ir relatīvs. Visticamāk, jums nav jābūt pasaules pirmajam kādas jomas lietpratējam, lai jūsu zināšanām būtu kāda jēga. Būt ekspertam nozīmē zināt pietiekami vai būt pietiekami labam, lai sasniegtu jūsu nospraustos mērķus, lai cik pieticīgi vai grandiozi tie arī būtu.

Padomājiet par visām tām lietām, ko jūs gribētu apgūt vai pilnveidot. Runa ir par īstu «renesanses cilvēku» ar Džeimsa Bonda iemaņām.

Kas ir jūsu pilveidošanās sarakstā?

Padomājiet, kuras no šīm lietām vai jomām pēdējā gada laikā jūs esat mēģinājis attīstīt. Runa ir par īstu mācīšanos, darīšanu, kursu apmeklēšanu un vaicāšanu pēc speciālista padoma. Ja neesat apguvis gana no tā, kas ir jūsu vēlmju sarakstā, varbūt pieliktās pūles nav bijušas pietiekamas. Pastāv arī otra iespēja - jūsu centieni bijuši nopietni, bet esat «mētājies» no vienām iemaņām pie citām vai izmantojis pārāk dažādas metodes, līdz rezultātiem tā arī nenonākot.

Jūs varat iemācīties gandrīz visu, ko vēlaties, veiksmes atslēga ir izlemt, kas patiešām ir jūsu prioritāte, tad uz to koncentrēties, ieguldīt laiku un izmērīt progresu.

Apzināti strādājot, attīstību var novērot pārsteidzošā laikā. «Piemēram, pēdējo trīs gadu laikā esmu iemācījies burāt, apmeklējis teātra nodarbības, sācis sērfot, izveidojis trīs veiksmīgus blogus, kļuvis slaidāks, iemācījies spāņu valodas pamatus un ceļojis. Nevarētu apgalvot, ka esmu pilnīgs minēto jomu speciālists, bet esmu šīs iemaņas attīstījis pietiekami, lai tās atstātu būtisku ietekmi manā dzīvē», tā expertenough.com raksta autors. Sākums ir iekšēja saruna ar sevi par to, kā esošā dzīve atšķiras no mūsu iztēlotās. Kā es vēlos pavadīt savu laiku, ko es vēlos iemācīties un darīt? Vai esat uzdevis sev šos jautājumus? Ja tā, ko jūs darāt, lai nodomāto realizētu?

Tevi varētu interesēt

Mūsdienu sabiedrība ir kļuvusi teju apsēsta ar vēlmi būt «produktīvam». Un kāpēc...

«Lai kā mums pašiem to reizēm negribētos atzīt, pēc tās bedres, kurā...

Vācijas valdība samazinājusi savu 2013. gada ekonomiskās izaugsmes prognozi no 1,6% līdz...

Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītāja Kristīne Lagarde brīdinājusi, ka globālā ekonomiskā...

Līdz šim ražošanas izaugsme bijusi, pateicoties iepriekšējai nepietiekamajai...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Lai pievērstu pastiprinātu sabiedrības uzmanību darba drošības jautājumiem, Latvijas Brīvo...

Tiesa noraidījusi pērn atlaisto Statoil Ventspils degvielas uzpildes stacijas darbinieku prasību atzīt...

«Esmu aizsūtījusi savus CV uz daudzām vietām, bet atsaucības nav. Varbūt vajadzētu...

Arodā apmācīts cilvēks strādā ātrāk un labāk – arī uzkopšanas jomā ir...

Sociālo interneta vietņu Facebook un Twitter lietotāju skaits Latvijā pieaug. Šos sociālos...

Izdegšanas sindroms darba vietā daudzus piemeklē vēl pirms 30 gadu sliekšņa. Biznesa...

Par pārdevējiem. Kā top pārdevēji? Atskatoties uz savu pieredzi, varu teikt, ka...

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras administrētajā aktivitātē «Atbalsts darba...

Labklājības ministrija (LM) plāno virkni pasākumu, lai mazinātu administratīvo slogu komersantiem...

Pēdējo nedēļu laikā īpaši aktīvi esmu pētījusi pilnvarošanas (empowerment) ieviešanu...