Citas ziņas

Mājās pārvesti 2276 valstspiederīgie

Jānis Goldbergs, 30.03.2020

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien, 30. martā Latvijā nosēdīsies pēdējais īpašais "airBaltic" reiss no Frankfurtes un Latvijā būs atgriezušies 2276 Latvijas valstspiederīgie, kuri izmantoja Ārlietu ministrijas atbalstu pēc 14. marta, kad Ministru kabinets pieņēma lēmumu par starptautiskās pasažieru satiksmes apturēšanu.

No 14. marta līdz 30. martam airBaltic veica 21 īpašo reisu no 8 valstīm un kopumā uz Latviju pirmdienas vakarā būs atvesti 2276 cilvēki, Db.lv apstiprināja Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris. "Mūsu uzstādījums bija palīdzēt tiem ceļotājiem, kuri uz ārvalstīm bija izbraukuši līdz brīdim, kad valstī tika izsludināta krīzes situācija, tomēr, neslēpšu, ka situāciju mēģināja izmantot cilvēki, kuri dzīvo un strādā ārzemēs. Mums nav iespēju pārbaudīt, vai katrā konkrētā gadījumā cilvēks bijis tūrisma braucienā, vai arī nolēmis atgriezties Latvijā, jo zaudējis darbu un mājās atrasties šobrīd ir izdevīgāk," sacīja J. Beķeris.

Pašreizējā situācija jau apzināta un par to tiks ziņots valdībā, jo patlaban Ārlietu ministrija pastarpināti risinājusi arī reemigrācijas problēmu, kas, iespējams Covid-19 krīzes laikā var sasināties.

Jautāts vai pēc 30. marta Ārlietu ministrija palīdzēs atgriezties tūristiem no ārzemēm, J. Beķeris uzsvēra, ka Eiropas savienībā visi, kas vēlējās ir atvesti.

Problēma palikusi vien ar tālākām pasaules malām, piemēram, tūristiem Dienvidamerikā un Dienvidaustrumāzijā. "Šos jautājumus Eiropas savienības valstis risinās kopīgi," informēja J. Beķeris.

Viņš norādīja, ka visiem mājās braucējiem tikusi norādīta viņu atbildība un nepieciešamība ievērot 14 dienu karantīnu, tostarp uzsverot mājinieku sapratni. "Ļoti daudziem bija sagatavota mašīna un pārtika. Radinieki, draugi vai paziņas bija parūpējušies par dzīvesvietu, kur cilvēks varēs pavadīt divas nedēļas nošķirti no pārējiem. Līdztekus, uzskatu, ka sabiedrībā kopumā vajadzētu padomāt par individuālo atbildību šādās situācijās," norādīja J. Beķeris.

Lai palīdzētu Latvijas ceļotājiem atgriezties mājās, 16. martā Ārlietu ministrija aicināja ceļotājus rast iespēju nonākt Eiropas vai Stambulas lidostās un reģistrēties Konsulārajā reģistrā. Šī pieeja divu nedēļu laikā ļāva atgriezties Latvijā daudziem ceļotājiem, tostarp arī no tāliem pasaules nostūriem. Jau notikuši vai vēl tuvākajās dienās notiks kopā 21 īpašais reiss no 8 dažādām valstīm. Līdz ar to Šobrīd Ārlietu ministrija atzinusi, ka Latvijā būs varējuši atgriezties visi tie Latvijas ceļotāji, kuri atsaucās ĀM aicinājumam, izmantoja piedāvātās transporta iespējas un kuru ceļā nebija būtisku nepārvaramu šķēršļu.

"Nenoliedzmi, ka ārvalstīs palika cilvēki, kuri ir Latvijas valstspiederīgie un, iespējams, aprīlī vēlēsies atgriezties, bet brīdī, kad bija ministrijas piedāvājums viņi nevarēja izlemt. Tika respektēts cilvēku lēmums palikt konkrētajā atrašanās vietā, ja reiz tāda iespēja ir," norādīja preses sekretārs, uzsverot, ka ārkārtējās situācijas mērķis ir ierobežot cilvēku kustību pēc iespējas minimizējot vīrusa izplatības iespēju. Tajā pašā laikā ministrija apzināta problēma, ka ne visi, kuri vēlējās nokļūt Latvijā, to ir spējuši izdarīt, jo dažādās valstīs tika ieviesti transporta ierobežojumi un slēgtas robežas.

"Sadarbība ar citām ES valstīm turpināsies, lai nodrošinātu ceļotāju repatriāciju no citām ES valstīm uz Latviju, gan lai nodrošinātu cilvēku no tālākām valstīm nokļūšanu Eiropā. Ceļotāju atgriešanu Latvijā aprīļa mēnesī Ārlietu ministrijā izskatīs individuāli. Jau martā vienu no avioreisiem atsaucām, jo izrādījās, ka lidmašīnai būtu jālido tukšai," sacīja J. Beķeris, piebilstot, ka ĀM ministrijas reisi bijuši domāti ceļotājiem.

"Šis nebija reemigrācijas plāna ekspresis. Par cilvēkiem, kuri ārzemēs strādāja un šobrīd vēlētos braukt mājās valdība tiks informēta, tomēr tā ir pavisam cita nozare ar citām problēmām," uzsvēra J. Beķeris.

Visiem, kuri atgriežas mājās no ārvalstīm, neatkarīgi no transporta veida, ir jāievēro 14 dienu pašizolācija.

Komentāri

Pievienot komentāru