Pērn t.s. repatriētā nauda sasniegusi jau 268,3 milj. Ls jeb 2,4 % no iekšzemes kopprodukta, liecina Latvijas Bankas informācija.
Šī gada pirmajā ceturksnī Īrijā, Lielbritānijā un citās valstīs strādājošie Latvijas rezidenti mājup nosūtījuši 72 milj. Ls.
Nopelnītais - kredītiem
Latviete Inga Strauta, kura jau trešo gadu dzīvo un strādā Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā, stāsta, ka liela daļa nopelnītā tiek izmantota kredītmaksājumu segšanai.
Neilgi pirms došanās uz Lielbritāniju viņa kopīgi ar dzīvesbiedru iegādājusies māju netālu no Rīgas, bet vēlāk - arī divus dzīvokļus Valkā.
«Kad atbraucam, arī patērējamies tiem pašiem mērķiem, kam citi Latvijas iedzīvotāji: pārtika, izklaides, dakteri. Jānis vēl papildus naudu dod mammai un veic iemaksas par sevi privātajā pensiju fondā. Naudu uz Latviju mēs nesūtām, jo pārskaitījums ir diezgan dārgs, tāpēc cenšamies reizi divos mēnešos atbraukt paši un tad arī vedam skaidru naudu,» tā I. Strauta.
Lielbritānijā dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji, kas uz šejieni ved skaidru naudu, gan saskārušies ar nepatīkamu Latvijas banku praksi.
«Par to, ka mainām apzīmētu naudu un Londonā tāda ir teju divas trešdaļas, bankas no mums iekasē papildus tādus kā soda procentus. Rodas iespaids, ka aprakstīta nauda ir nederīgāka - kaut ko tādu pasaulē redzu pirmo reizi. Tāpēc, pirms nest naudu uz banku, mēs katru banknoti apgrozām piecas reizes, lai tikai nebūtu virsū kāds pleķītis,» stāsta I. Strauta.
Stratēģiskās analīzes komisijas 2005. gada novembrī - 2006. gada janvārī veiktajā pētījumā Latvija un brīvas darba spēka kustības piemērs: Īrija norādīts, ka Latvijas iedzīvotāji, kas devušies darbā uz Īriju, šeit pelnījuši no 50 Ls līdz 450 Ls un vairāk mēnesī, bet Īrijā viņu darba samaksa svārstās no 900 līdz 3000 eiro un vairāk mēnesī. Daļa respondentu atzinuši, ka regulāri sūta naudu uz Latviju - vidēji 100 līdz 200 eiro mēnesī.
Bankām - labi klienti
SEB Unibankas privātpersonu pārvaldes vadītājs Arnis Škapars, kura pārstāvētā banka pērnā gada nogalē sāka piedāvāt pakalpojumus Īrijā, Db stāsta: «Starp tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas strādā ārzemēs, mums ir daudz un labi klienti, kuri iegulda gan pensiju fondos, gan dzīvības apdrošināšanā, gan ņem kredītus, lai pirktu nekustamo īpašumu, piemēram, dzīvokļus sev vai vecākiem.»
Viņaprāt, būtu pilnīgs neprāts uzskatīt, ka Latvijas ekonomikai Īrijā, Lielbritānijā un citās valstīs nopelnītā nauda nav vajadzīga.
«Mēs tieši gribam, lai šī nauda nāk uz Latviju. Ja cilvēki ņem kredītus un pērk nekustamo īpašumu Latvijā, tas liecina, ka daļa no viņiem gatavojas atgriezties. Šo klientu vidū ir daudz tādu, kas vienlaikus gan ņem kredītu, gan veido uzkrājumus,» tā A. Škapars, piebilstot, ka SEB Unibankas kredītporfelī šādiem klientiem izsniegto kredītu apjoms jau «mērāms miljonos, bet ne desmitos miljonu latu».
Par SEB Unibankas klientiem esot kļuvuši vairāk nekā 100 Īrijā dzīvojušu latviešu, kas izmanto tādus pakalpojumus kā kredītkartes, internetbanka, hipotekārie kredīti un ieguldījumu pakalpojumi.
Ārzemēs strādājošie Latvijas iedzīvotāji ir arī Hansabankas klientu vidū. «Ārzemēs dzīvojošiem un strādājošiem Latvijas iedzīvotājiem ir iespējas izmantot ikvienu Hansabankas pakalpojumu, tajā skaitā arī aizdevumus mājokļa iegādei vai uzlabošanai. Process pēc būtības īpaši neatšķiras no aizdevuma izsniegšanas Latvijā strādājošajam.
Vienīgā nianse ir tā, ka pēc 10. jūlija Latvijā strādājošajiem kā viens no ienākumu apliecinājumiem būs jāiesniedz Latvijas Valsts ieņēmumu dienestā izsniegta izziņa,bet ārvalstīs strādājošajiem - attiecīgās valsts līdzīgas iestādes izziņa,» skaidro Hansabankas Privātpersonu kreditēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš.
Stimulē pieprasījumu
Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis atzīst, ka tā dēvētā repatriētā nauda, līdzās ārvalstu tiešajām investīcijām, ES struktūrfondu līdzekļiem, valsts budžeta naudai un kreditēšanai, ir viens no faktoriem, kas būtiski ietekmē iekšzemes pieprasījumu, kas pašlaik ir galvenais tautsaimniecības izaugsmes simuls. «Repatriētās naudas ietekme uz iekšzemes pieprasījumu tomēr ir salīdzinoši mazāka nekā, piemēram, kreditēšanai - ja mājup gada laikā tiek nosūtīti nepilni 300 milj. Ls, tad kredītu pieaugums ir 3.6 miljardi Ls, tajā skaitā mājsaimniecībām 1.8 miljardi Ls,» norāda centrālās bankas pārstāvis.
Pēc Latvijas Bankas domām, visi minētie faktori, ietekmējot naudas masas palielināšanos apgrozībā, rada papildu spiedienu uz cenām. Tomēr atvērtas ekonomikas situācijā vienīgais veids, kā reāli kontrolēt papildu naudas ieplūdi ekonomikā, ir valdības izdevumu un kreditēšanas pieauguma ierobežošana, uzsver M. Grāvītis.