Saeima par sagatavotajiem grozījumiem varētu lemt nākamajā plenārsēdē; nodokļa maksātājiem ir bažas par nākotni, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Precizētā Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likuma grozījumu redakcija ir gatava un tagad galavārds jāsaka parlamentam. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija vēlreiz pārskatīja sagatavoto grozījumu projektu, kas tika precizēts pēc Saeimas Juridiskā biroja priekšlikumiem. Būtisku izmaiņu gan nav. DB jau rakstīja, ka pašreizējās 9% likmes saglabāšana paredzēta ar papildu (pašlaik vēl nezināmo) valsts sociālās apdrošināšanas maksājuma ieviešanu, kā arī liegto jomu sarakstu, kurās MUN nevarēs piemērot. Minētajiem riskiem vēl līdzās jānostāda norma, kas 9% likmi automātiski (bez trīs gadu termiņa) paaugstina līdz 12%, ja šī nodokļa maksātājs pieņem darbā darbinieku, kurš jau iepriekš strādājis pie cita MUN maksātāja. Pēc LDDK aplēsēm, sagatavotās izmaiņas MUN likumā, saglabājot 9% nodokļa likmi, faktiski ir saistīta ar daudz lielākām izmaksām, kas šo režīmu uzņēmējiem padarīs nevis izdevīgāku, bet vēl dārgāku – efektīvā likme būs 2 līdz 2,5 reizes lielāka nekā līdz šim un sasniegs 19 līdz 23% no apgrozījuma. Turklāt vislielākie cietēji būšot biznesa uzsācēji ar nelielu apgrozījumu.
Daudz jautājumu
«Jo dziļāk mežā, jo vairāk malkas, un jo ilgāk tapa grozījumi šajā likumā, jo vairāk jautājumu un neskaidrību par to, kā man strādāt nākamajos gados,» situāciju vērtē mikronodokļa maksātāja SIA Rū komunikācijas valdes locekle Rūta Grikmane. Viņa apsveic politiķu drosmi saglabāt šī nodokļa fiksēto likmi 9% apmērā, tomēr nav izprotami papildu nosacījumi, to piemērošanas mehānismi. «Strādāju biznesa konsultāciju jomā, taču man nav skaidrs, vai šajā jomā arī turpmāk būs ļauts strādāt mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Ir runas, bet konkrēta nozaru saraksta, kurā būs liegts darboties, nav. Turklāt Saeimas deputāti paši nespēj vai nevēlas šādu sarakstu izveidot, tāpēc to uzdod Ministru kabinetam, taču nekur nav noteikti kritēriji, pēc kuriem tiks nosauktas tās nozares, kurās nebūs ļauts darboties mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem,» ir sašutusi R. Grikmane. Viņa atzīst, ka šādā situācijā nav skaidrības par rītdienu.
Visu rakstu Neziņas plīvurs pār mikrouzņēmumiem lasiet 16. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.