Lauksaimniecība

No olas līdz cālim

Linda Zalāne, 03.05.2018

Foto: Linda Zalāne

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Z/s Vilciņi, kas atrodas Saukas pagastā, Viesītes novadā saimnieko Sabīne Zupa ar vīru. Viņu saimniecībā iespējams iegādāties dažādu sugu un šķirņu inkubācijas olas, cālēnus, pīlēnus, zoslēnus, jaunputnus un trušus.

Šajās brīvdienās no 4. līdz 6. maijam Lauku ceļotājs aicina pilsētniekus uz Latvijas laukiem, kad notiks akcija Atvērtās dienas laukos. Šajā akcijā, kurā piedalīsies 130 dalībnieku (gan saimniecības, gan ražotāji) savas durvis atvērs arī z/s Vilciņi, kuru sētā ikvienam viesim būs iespēja noskaidrot, kas ir olu inkubācija, kā notiek olu savākšana, inkubēšana un kas notiek tad, kad no olas izšķiļas cālis. «Uz dzīvi savā dzimtajā pusē pārcēlos pirms aptuveni septiņiem gadiem, jo pēc Viesītes vidusskolas beigšanas kopā ar mammu un viņas māsu pārcēlāmies uz Liepāju, kur ģimenei piederēja ēdināšanas uzņēmums. Nolēmu atgriezties mājās, bet pie putnkopības pievērsos pamazām. Sākumā sākām pašu patēriņam audzēt trušus un arī tagad mūsu saimniecībā ir desmit garauši. Pēc tam sākām audzēt arī dažādu šķirņu putnus ne tikai savām, bet arī citu vajadzībām. Kopumā saimniecībā ir 15 h zemes un vīrs paralēli algotajam darbam audzē arī graudus, bet manai mammai blakus saimniecībā ir ķiploku audzēšanas lauki,» portālam db.lv teic S. Zupa, kura ar aizrautību stāsta par ikvienu lauku sētas iemītnieku un zina vārdā nosaukt teju ikvienu no 130 putniem. Tiesa reizēm gadās arī nelaime, kad purnus iekāro meža zvēri.

Šāda skāde piemeklēja pagājušā rudenī, kad lapsa nokoda 30 Indijas skrējējpīles jeb pudeļpīles, kuras pārvietojas pa savu aploku bariņā, neatkāpjoties viena no otras ne soli. «Skrējējpīles ir ne tikai ar ļoti skaistu un spodru spalvu, bet tās ir arī labi palīgi dārza darbos, jo lieliski nolasa no krūmiem gliemežus un citus kaitēkļus. Aprušina zemi gan ap krūmiem, gan zemenēm. Labi, ka viņām negaršo nedz zemenes, nedz avenes. Jāņogas gan tās lepni noēd no krūma,» ikdienas sadzīves ainiņās daļās S. Zupa.

Lauku ceļotāja rīkotās akcijas Atvērtās dienas laukos mērķis ir popularizēt laukus un tur audzētus, ražotus, gatavotus produktus, pakalpojumus, kā arī ieinteresēt pilsētu iedzīvotājus doties prom no pilsētvides, lai iepazītu lauku dzīvi, nobaudītu lauku labumus, atrastu saimniecības, no kurām iegādāties tur audzētus un ražotus produktus, kā arī izbaudītu aktivitātes un sajūtas, ko var piedzīvot laukos.

Šogad akcents ir uz apmeklētājiem atvērtām lauku saimniecībām un vietām, kurās var iepazīt un pieredzēt lauksaimnieciskos procesus no pirmsākumiem līdz mūsdienīgai ražošanai, demonstrējumiem un meistarklasēm, iepazīstinot ar senā mantojuma pielietojumu mūsdienās. Akcija tiek organizēta projekta Lauksaimniecības tradīciju mantojums agro-tūrismā Latvijā un Lietuvā ietvaros, ko finansē Eiropas Savienības Interreg Latvijas - Lietuvas programma 2014.–2020. gadam. Akciju atbalsta Zemkopības ministrija.