Overdrafts. Kur kļūdās uzņēmēji? 

Biznesā nereti nepieciešams īstermiņa aizņēmums uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu palielināšanai. Viens no populārākajiem finanšu rīkiem kā efektīvs īstermiņa risinājums ir overdrafts. Šajā rakstā par to, kādās biznesa situācijās overdrafts lieti noder, un kādas ir izplatītākās uzņēmēju kļūdas, piesaistot aizdevumus.

, 2018. gada 21. augusts plkst. 0:05

Overdrafts ir visvieglākā un ātrākā iespēja piesaistīt īstermiņa līdzekļus biznesam, turklāt overdraftam, atšķirībā no kredīta, netiek piemērota komisijas maksa par pieteikuma izskatīšanu un procentu maksājums tiek aprēķināts tikai par izmantoto aizdevuma daļu.

Populārākās overdraftam piemērotas situācijas

Overdrafts uzņēmēju vidū ir populārs aizņēmuma veids, jo tas ir ērts risinājums brīžos, kad par samērīgu maksu nepieciešams ātri iegūt papildu apgrozāmos līdzekļus, turklāt par tiem jāmaksā tikai tad, kad tiek izmantots piešķirtais kredīts.

Overdraftam piemērotās situācijas ir dažādas un atkarīgas no uzņēmuma darbības jomas. Piemēram, tirdzniecības uzņēmumam rodas iespēja iepirkt preču partiju par īpaši izdevīgu cenu. Ja tādā brīdī uzņēmuma kontā preču iegādei nepieciešamās summas nav, populāri ir izmantot overdraftu. Cita situācija. Uzņēmumam tuvojas regulāro maksājumu izmaksai noteiktais datums, bet pasūtītāji vēl nav norēķinājušies par iegādāto preci vai pakalpojumiem. Arī šādā gadījumā populāri ir izmantot overdraftu, lai laikā norēķinātos ar darbiniekiem vai citiem partneriem, nebojājot uzņēmuma tēlu. Vēl viena tipiska situācija. Uzņēmums paplašinās un atver jaunu filiāli, bet tam nepietiek līdzekļu reklāmas kampaņai. Arī šādās situācijās ir populāri izmantot overdraftu, jo pēc iespējas ātrāk sākta reklāmas kampaņa ļaus ātrāk piesaistīt klientus un līdz ar to stabilizēt un audzēt finanses.

Overdrafts uzņēmumam – ko banka vērtē

Parasti banka, lemjot par overdraftu uzņēmumam un tā limitu, vērtē uzņēmuma darbības vēsturi un kredītvēsturi, gada apgrozījumu, naudas plūsmu norēķinu kontā, ieņēmumu un izdevumu grafiku, pārdošanas sezonas tendences, kopējo saistību apjomu u.tml.

Piemēram, banka BlueOrange piešķir overdraftu uzņēmumiem līdz 25 000 EUR uz 1 gadu, ja kopējo saistību apjoms bilancē ir līdz 60% un neprasa pārcelt apgrozījumu. Dažādām bankām ir dažādi kreditēšanas nosacījumi, tāpēc, piesakoties overdraftam, svarīgi ir izvērtēt visus līguma nosacījumus.

Kļūdas, ko pieļauj uzņēmēji

Tomēr nereti uzņēmēji, piesaistot overdraftu vai citus īstermiņa aizdevumus, pieļauj dažādas kļūdas.

Izplatīta kļūda ir uzņēmuma finanšu dzīves organizēšana, izmantojot vienu finanšu partneri – parasti vienu banku. Protams, šādai rīcībai ir priekšrocības, jo “sava banka” uzņēmumu pazīst un bieži vien ir pretimnākoša. Taču nereti šādā gadījumā uzņēmums par pakalpojumiem maksā paaugstinātu komforta cenu. Tāpēc uzņēmējiem ieteicams vērtēt visu līgumu kopējās izmaksas un pirms jaunu finanšu pakalpojumu iegādes apzināt situāciju tirgū – procentu likmes, komisijas maksas un citus nosacījumus. Turklāt šāda citu banku piedāvājumu analīze dod iespējas apzināt arī citu saistošu pakalpojumu izdevīgākus piedāvājumus, piemēram, ļauj uzzināt, ka ir bankas, kurām ikmēneša maksā ietilpst arī bezmaksas neierobežots skaits EUR maksājumu, kas ļauj samazināt kopējās izmaksas.

Nereti uzņēmumi maz uzmanības pievērš līguma noteikumiem. Daudzos gadījumos rūpīga līguma noteikumu pārzināšana ļauj ietaupīt naudu, piemēram, ja atgriež līdzekļus kontā līdz noteiktam datumam, pakalpojums izmaksā lētāk vai ir bez maksas. Tas nozīmē, ka overdrafta ietvaros, veicot darbības noteiktā laika nogrieznī, iespējams aizņemties vairākkārtīgi par vienu cenu, piemēram, ja par overdraftu ir jāmaksā tikai tad, ja konkrētās dienas beigās neto apgrozījums kontā ir ar mīnusa zīmi; tas ļauj droši lietot līdzekļus konkrētās dienas ietvaros.

Vēl ļoti bieži iespējams novērot uzņēmēju neskaidrību par dažādiem aizdevuma veidiem. Piesakoties jebkuram aizdevumam uzņēmējdarbībai, nepieciešams norādīt, kā nauda tiks izmantota. Aizdevēji vēlas redzēt, lai uzņēmējs precīzi zina savas vajadzības un to kā aizdevums risinās šīs vajadzības. Izsniedzot aizdevumu pret nodrošinājumu, bankas prasa konkrētu biznesa plānu, aktuālo finanšu informāciju, prognozes un citu informāciju, un līdz ar to gan plāna izvērtēšana, gan piešķiramā kredīta apjoma noteikšana būs ilgāks process. Lēmums par overdrafta piešķiršanu parasti tiek pieņemts operatīvāk, jo uzņēmējam jādefinē aizdevuma izmantošanas mērķis nevis jāiesniedz biznesa plāns. Overdrafta gadījumā svarīga ir pašreizējā uzņēmuma situācija un iepriekšējā gada rezultāti, kas ļauj izvērtēšanas procedūrai būt raitākai. Ja neesat pārliecināts par piemērotāko aizdevuma veidu, konsultējies ar banku pārstāvjiem. Viņi uzklausīs Jūsu vajadzības un atradīs vispiemērotāko aizdevuma veidu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

No šīs sadaļas
2018. gada 13. augusts plkst. 9:30

Vai naktīs nomoka bezmiegs, un no rīta sajūta muguras zonā ir tāda,...

2018. gada 09. augusts plkst. 0:05

Mēdz teikt, ka valoda spēj atvērt visas durvis. Tas ir tiesa arī...

2018. gada 08. augusts plkst. 0:05

Vai vēlaties pienācīgi un kvalitatīvi aprīkot plašas un modernas noliktavas, kurās ir...

2018. gada 07. augusts plkst. 0:05

Šis uzdevums ir bijis aktuāls jau sen, un augsta servisa līmeņa nodrošināšana...

2018. gada 01. augusts plkst. 0:03

Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) straujā attīstība rada jaunas iespējas uzņēmējiem...

2018. gada 26. jūlijs plkst. 0:03

27. jūlijā Latvijas kinoteātros sāks izrādīt spriedzes pilno, asa sižeta krimināldrāmu Miljardieru...

2018. gada 19. jūlijs plkst. 0:03

Tuvākajos piecos gados Latvijas dzīvības apdrošināšanas tirgus strauji attīstīsies, prognozē...

2018. gada 15. jūlijs plkst. 0:03

Mūsdienās internetā iespējams nopirkt gandrīz visu, taču pirms pirkuma veikšanas nepieciešams...

2018. gada 14. jūlijs plkst. 0:03

Izskatot kredītu piedāvājumus, vienmēr redzam brīdinājumu par apdomīgu aizņemšanos, taču,...

2018. gada 30. jūnijs plkst. 0:03

Jau atkal pēkšņi izdevumi? Pietrūkst naudas svarīgiem tēriņiem? Ne katram cilvēkam ir...