Papildināta - Rundāles pilī atklāj par 125 tūkst. Ls restaurēto hercoga kabinetu 

Rundāles pils 277. dzimšanas dienā atklāts pilnībā restaurētais hercoga otrais darba kabinets, kas pils interjerā ieņem īpašu vietu, jo ir vienīgā apartamentu telpa, kuras sienas ir apgleznotas. Tā restaurācija izmaksājusi 125 tūkstošus Ls.

Gunta Kursiša, 2013. gada 28. maijs plkst. 11:17

Darba kabineta restaurācija notikusi Borisa un Ināras Teterevu fonda «Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010 – 2014» programmas ietvaros.  Šī projekta kopējās izmaksas ir 500 tūkst. Ls, un nākamgad plānots pabeigt bibliotēkas restaurāciju, kuras izmaksas lēstas aptuveni 250 tūkst. Ls apjomā, Db.lv stāstīja Rundāles pils grāmatvede.

Sienu gleznojumi nav raksturīgi 18. gadsimta dzīvojamām telpām, jo tās parasti ieguva sienu apvilkumu ar auduma tapetēm.

«Hercoga kabineta restaurācija bija ilgstoša un sarežģīta, jo kopš 1864. gada tās sienas pakāpeniski bija pārklājušas četras eļļas krāsas kārtas. Piecu gadu laikā mēs strādājām pie sienas attīrīšanas no pārkrāsojumu kārtām, konservācijas un zudušo vietu retušas,» stāsta darbu veicējs, restaurācijas uzņēmuma «Rokajs» vadītājs Gunārs Grīnfelds.

Hercoga kabineta kamīns tapis pils celtniecības pirmajā periodā 18.gs. 30. gados, jau 19. gadsimtā ticis nomainīts pret krāsni. Kamīnu atjaunoja pēc nosegplāksnes kontūras, kas iezīmējās uz to ietverošā gleznojuma, kā arī pēc analoģiskiem tā laika kamīniem Eiropā. Saglabājusies sākotnējā dēļu grīda, telpas stūrī aiz stiklotām druvīm redzama vēsturiskā trīs blakus telpu kurināšanas sistēma, informē Rundāles pils pārstāvji.

«Kabinetu izdevies iekārtot ar augstvērtīgiem mākslas priekšmetiem, kuru vidū izceļas Parīzes meistara Antuāna Matjē Kriāra 18. gadsimta vidū darināts rakstāmgalds, uz kā redzams ap 1775. gadu izgatavots Romas juveliera Antonio Fornari sudraba rakstāmlietu komplekts un franču rokoko zeltītas bronzas svečturi. Savukārt masīvie, zeltītie itāļu vēlīnā baroka krēsli un monumentālais kamīna spogulis sasaucas ar mākslinieku Frančesko Martini un Karlo Cuki sienas gleznojuma dinamiskajiem ornamenta motīviem, piešķirot telpai greznību un svinīgumu,» norāda muzeja direktors I. Lancmanis.

1736. gada 24. maijā tika ielikts pils pamatakmens un šis svinīgais brīdis tiek uzskatīts par Rundāles pils dzimšanas dienu, kas tiek svinēta katru gadu 24. maijā.

Rundāles pils 277. dzimšanas dienas pasākumā apskatei tika atvērtas divas jaunas telpas dekoratīvās mākslas ekspozīcijā «No gotikas līdz jūgendstilam».

Apmeklētāju apskatei restaurētais Hercoga otrais darba kabinets ir pieejams no 25. maija.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 22. februāris plkst. 15:24

Noslēdzoties projektam «Grīziņkalna kultūrvēsturiskā mantojuma tūrisma potenciāla stiprināšana»,...

2012. gada 30. oktobris plkst. 8:45

Tradicionālo apdares materiālu izgatavotājs un restaurators Edgars Raitums Kuldīgā nodibinājis...

2012. gada 26. marts plkst. 10:29

SIA Sakret laboratorijā izstrādāta speciāla sauso celtniecības maisījumu produktu grupa SAKRET...

2011. gada 18. janvāris plkst. 16:52

Augstākā tiesa izbeigusi tiesvedību Borisa Tetereva strīdā ar vairākiem uzņēmumiem par 50...

2010. gada 04. novembris plkst. 8:35

Rīgas domes prezidijs vakar izskatīja un nolēma virzīt lemšanai domes sēdē jautājumu...

Nepalaid garām

Alus pasaule ir daudz plašāka, nekā varētu iedomāties, stāsta šī dzēriena someljē...

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...