Būve

Pēc lielas iedzīvotāju aktivitātes izdevies panākt vairāk nekā 60 koku saglabāšanu Mežciemā

LETA, 08.01.2020

Foto: Zane Bitere/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Balstoties uz vairāk nekā 2500 iedzīvotāju izteiktajiem viedokļiem izdevies panākt, ka būvniecības laikā 77 koku vietā tiks izcirsti tikai 10, informēja Rīgas domes pārstāve Dzintra Āboliņa.

Rīgas domes Apstādījumu saglabāšanas komisija par šo jautājumu lēma vairākkārt un uz konkrēto teritoriju devās arī divos izbraukumos.

Komisija pirmo iesniegumu no SIA "Estera Holding" par lielākās daļas koku nociršanu zemes gabalā Hipokrāta ielā bez numura un Sergeja Eizenšteina ielā bez numura saņēma 2019.gada sākumā. Uzņēmums saistībā ar daudzdzīvokļu mājas būvniecību sākotnēji vēlējās cirst 77 teritorijā augošos kokus. Iesniedzot koriģētu ģenerālplāna skici, ciršanai paredzēto koku skaits samazinājās līdz 48 kokiem.

Rīgas domes Apstādījumu saglabāšanas komisija vasarā organizēja pirmo izbraukumu un nolēma veikt publisko apspriešanu, jo speciālisti, vizuāli vērtējot šos kokus, bija secinājuši, ka lielākā daļa no tiem ir ainaviski un dendroloģiski vērtīgi. Mežciema un citu apkaimju iedzīvotāji kopumā iesniedza 2534 viedokļus.

Pēc Āboliņas paustā, balstoties uz sabiedrības viedokli, projekta attīstītājs iesniedza jaunu apbūves projekta pieteikumu, kurā samazināts izbūvējamā objekta apjoms zemesgabala ziemeļu daļā, tajā saglabājot apstādījumu zonu. Līdz ar to arī cērtamo koku skaits tika samazināts līdz 11 kokiem, kā arī paredzēti apmēram 40 jauni koku stādījumi visā teritorijā.

Pēc atkārtota komisijas izbraukuma tika secināts, ka koriģētajā iecerē ir ievērots samērīguma princips, un komisija pieņēma lēmumu par 10 koku - sešu bērzu, divu apšu un divu liepu - ciršanu. Visiem šiem kokiem celma caurmērs ir lielāks par 20 centimetriem.

Saskaņā ar Administratīvā procesa likumu, pieņemto lēmumu varēs apstrīdēt viena mēneša laikā no dienas, kad tas stāsies spēkā, pie Rīgas domes priekšsēdētāja. To var apstrīdēt ikviens, jo koku ciršana ir uzskatāma par kaitējumu videi.

Komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (GKR) pauž pateicību iedzīvotājiem "par aktīvo pilsonisko nostāju un sava rajona zaļās zonas aizstāvēšanu", jo tas licis uzņēmējiem projektu pilnveidot, solot būvniecības laikā saglabāt lielos kokus gar apbūves laukuma malām, iestādīt jaunus kokus, labiekārtot apkārtni, kā arī izveidot publiski pieejamus bērnu rotaļu laukumus.