Piecas mazāk zināmas patiesības par komandas darbu 

Vairākos sporta veidos komandas darbs patiešām ir izšķirošs, bet vai tas tā ir arī biznesā? Business Insider apgāž vispārpieņemtos priekšstatus par grupu efektivitāti un atklāj monētas otru pusi.

Dienas Bizness, 12.4.2013

Flickr.com /kevin dooley/

1. Komandas darbs ne vienmēr ir laba ideja

Komandas darbs automātiski neparedz to, ka tam vajadzētu būt labākam par katra dalībnieka individuālo veikumu. Bieži vien izrādās tieši pretēji. Šo parādību mēdz dēvēt par sadarbošanās kavēšanu vai procesa zaudējumu. Cilvēki tiecas idealizēt ieguvumus un produktivitāti, kas radušies sadarbības rezultātā, tajā pašā laikā nepietiekami izvērtējot ar to saistīto laika patēriņu. Saskaņā ar Ziemeļkarolīnas Universitātes profesora Bredlija Stata viedokli, katra grupas dalībnieka produktivitāte var kristies par 40% pat mazā komandā. Izpētot neskaitāmu uzņēmumu pieredzi, nav rasti pierādījumi tam, ka kompānijas, kuru darbība balstītos uz iekšējo politiku, kas veido komandas darbu, pelnītu vairāk vai to produktivitātes līmenis būtu augstāks.

2. 90% komandas veiksmes ir nolemti jau pirms darba sākuma

Harvardas profesors Ričards Hakmans to dēvē par 60/ 30/ 10 likumu. Veicis pētījumus par dažādām komandām, sākot no lidmašīnu apkalpes līdz simfoniskajiem orķestriem, R. Hakmans ir pārliecināts, ka 60% komandas liktens ir nolemts, pirms tās dalībnieki vispār ir satikušies. To, kā komanda darbosies, nosaka tās līdera efektivitātes, mērķa un grupas dalībnieku spēju kombinācija. 30% grupas panākumu nosaka tās sastrādāšanās sākums - kā dalībnieki satiekas, kā sadala atbildību un uzdevumus. Viņiem jāspēj vienoties par kopīgu redzējumu. Tādējādi 90% komandas darbības efektivitātes ir noteikti vēl pirms reālais darbs patiešām ir sācies.

3. Lomu sadalīšana ir, iespējams, būtiskākā komandas darba daļa

Skaidrības ieviešana un atbildības noskaidrošana ir pārbaudīts veids, kā paaugstināt komandas darba produktivitāti. Pieņēmums, ka visiem vajadzētu būt līdzvērtīgiem un spējīgiem ieņemt otra vietu, ir gaužām kļūdains. Komanda strādā labāk, kad katrs no tās locekļiem pārzin savu lomu, bet ne visām lomām jābūt vienā līmenī. Viena no autoritātēm komandas darba pētniecībā, Centrālfloridas Universitātes doktors Eduardo Salas savu dzīvi veltījis komandas veidošanas un trenēšanas teorijām, analizējot militārās, NASA, korporatīvās u.c. komandas. Vienīgā stratēģija, kas sniedz rezultātus visās situācijās, ir koncentrēšanās uz skaidru atbildības lomu sadali - kas ko komandā darīs, kad darba duna uzņems apgriezienus.

4. Ne katram jābūt «grupas spēlētājam»

Viens no maldiem par komandas darbu ir tas, ka visiem tās locekļiem savā starpā jādraudzējas. Pētījums liecina, ka patiesībā ir otrādi - attiecības uzlabo komandas sasniegumi. Ne visiem komandas locekļiem nepieciešams būt tādiem, ko mēs saprotam ar «komandas spēlētāju». R. Hakmans secinājis, ka no 78 Eiropas un ASV orķestriem vislabāk skanējuši tieši tie, kuru dalībnieku vidū vērojamas vislielākās ķildas un sacelšanās. Vienīgā reize, kad tie atradušies saskaņā, bijusi uz skatuves.

5. Jā, pret «zvaigznēm» ir jāizturas citādi

Vai īpašas uzmanības pievēršana komandas spīdekļiem nemazina pārējo dalībnieku motivāciju? Pētnieki salīdzinājuši NBA spēlētāju un viņu ne tik slaveno komandas biedru samaksu. Kopīgais secinājums ir tāds – ja atsevišķi komandas biedri saņem atlīdzību, ko varētu uzskatīt par nepelnītu, tas traucē darba izpildi: komandas locekļi nestrādās tik smagi, lai saņemtu to, ko viņu skatījumā var saņemt bez lielas piepūles. Taču, ja «zvaigznēm» ir garantēti citi apstākļi, tas darba izpildi netraucē, jo «zvaigznes» nav līdzvērtīgas. Pret «zvaigznēm» izturas prasīgāk – gaidas attiecībā uz to darba sniegumu ir daudz augstākas.

Tevi varētu interesēt

Par pārdevējiem. Kā top pārdevēji? Atskatoties uz savu pieredzi, varu teikt, ka...

No vadītājiem, jo īpaši jauniem un ambicioziem, sagaidām nevainojamu darba ētiku. Tomēr,...

Fakts, ka maiju kalendārs ticis izveidots līdz šā gada 21. decembrim, izraisījis...

Aizvadītie 12 mēneši bijuši dažādu ar darbu saistītu skandālu bagāti Dažādu neētisku...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Parādu krīzes nomocītajā Grieķijā bezdarba līmenis janvāri sasniedzis 27,2%. Gada griezumā bezdarba...

Reģistrētā bezdarba līmenis valstī marta beigās bija 10,8% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju...

Līdz ar siltās sezonas darbu aktualizēšanos darba devēji piedāvā jaunas papildus vakances...

2012. gadā Latvijā bijušas ceturtās mazākās darbaspēka izmaksas 27 Eiropas Savienības (ES)...

Jau vairākkārt rakstīts par to, ka recesija un aktuālā parādu krīze daudzviet...

Nodarbinātības valsts aģentūras rīkotais vakanču gadatirgus Liepājā pulcēja tik daudz interesentu,...

Mūsdienās mūzika ir kļuvusi par teju katra uzņēmuma darbinieku ikdienas sastāvdaļu, neatkarīgi...

Personāla novērtēšanas mērķi var būt dažādi – piemērotākā kandidāta atlase...

Rīt, 10. aprīlī, Liepājā norisināsies Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) rīkotais vakanču...

Neviļus izteikti negatīvi komentāri vai pesimisms reizēm ne tikai sabojā noskaņojumu, bet...