Piektdienas intervija ar Eko Gāze direktoru Andreju Laškovu 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Lelde Petrāne, 28.2.2014

Andrejs Laškovs

Foto: No personīgā arhīva.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Eko Gāze direktors Andrejs Laškovs:

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Auto gāzes jeb sašķidrinātās naftas gāzes (SNG) nozare Latvijā ir ļoti jauna un, lielā mērā pateicoties mana tēva uzņēmēja garam, mūsu ģimenei ir iespēja piedalīties šī uzņēmējdarbības virziena attīstībā no pašiem pirmsākumiem. Tēva dibinātā uzņēmuma Eko Gāze pamatā ir ideja par zaļo vidi, veselīgu ekoloģiju un ilgtspējīgu biznesu. Tas, manuprāt, ir galvenais iemesls, kāpēc arī es esmu šajā uzņēmumā, proti, alternatīvajai degvielai saskatu reālas perspektīvas nākotnē.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Iepriecina tas, ka Latvija pamazām atkopjas no ekonomiskās krīzes - jūtami pieaugusi sabiedrības pirktspēja, taču cilvēki ir kļuvuši piesardzīgāki un apdomīgāki savos ikdienas tēriņos, vairāk rēķina līdzi. Priecē tas, ka ir pieaugusi interese par auto gāzi, cilvēki sāk apzināties, ka ikdienas ceļa izdevumus ar automašīnu var krietni samazināt, ietaupot naudas līdzekļus līdz pat 50%, saglabājot to pašu komfortu un pārvietošanās kvalitāti. 

Apbēdina neprognozējamā valsts nodokļu politika, daudzi neskaidrie jautājumi, kas gadiem velkas līdzi neatrisināti. Straujas izmaiņas nodokļos negatīvi ietekmē gan nozares uzņēmumus, gan gala patērētāju. Tā pērnā gada vasarā tika steigā apstiprināti grozījumi akcīzes nodoklī, kas radīja pretrunīgu informāciju medijos un apjukumu sabiedrībā. Rezultātā ar šā gada janvāri ir nedaudz palielināts akcīzes nodoklis - no 88 latiem par tonnu uz 113,15 latiem jeb 161 eiro par tonnu, kas gala patērētājam ir sadārdzinājis 1 litru SNG par 0,02 eiro. Pieaugums nav tik liels, cik liels satraukums tika radīts informācijas trūkuma dēļ.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu uzņēmumu?

Atskatoties uz paveikto, iepriecina tas, ka Eko Gāze aug un attīstās, pilnveidojot un uzlabojot sniegto pakalpojumu kvalitāti. Iepriecina kolektīva draudzība un saliedētība, kas savu darba ikdienu aizvada atbildīgi un apzinīgi, strādājot kopējo mērķu labā. Esam gandarīti par jaunu gāzes uzpildes staciju atvēršanu, kas ir ļāvis kļūt vēl tuvākiem mūsu produkcijas gala patērētājiem. Pērn pieaudzis klientu skaits, līdz ar to arī uzņēmuma apgrozījums audzis par aptuveni 30%, raugoties pret iepriekšējo gadu. Iepriecina darbinieku azarts un degsme pēc jaunām idejām. Piemēram, pērn Eko Gāze īstenotais labdarības projekts, kad uzņēmums ziedoja naudu Latvijas lielajām ģimenēm, bija mūsu darbinieku iniciatīva.

- Vai darbinieku trūkumu izjūtat?

Apjomiem augot, iespējams, turpmāk piesaistīsim papildu profesionāļus administratīvā darba veikšanai, taču uz doto brīdi tāda nepieciešamība nav un tiekam galā ar esošiem cilvēku resursiem. Runājot par papildus operatoru piesaisti gāzes uzpildes stacijās Eko Gāze, papildu vakances nav plānotas, jo pakāpeniski pārejam uz automatizētu pakalpojumu sniegšanu. Neskatoties uz to vienmēr gaidām savā komandā jaunus un aktīvus cilvēkus ar inovatīvām idejām.

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu uzņēmumā?

Uzņēmumam Eko Gāze ir svarīgi, lai darbinieks ir aktīvs un mērķtiecīgs, gatavs pielietot ne tikai uzkrāto pieredzi un zināšanas, bet arī mācīties un pilnveidoties, tādējādi sniedzot ieguldījumu uzņēmuma tālākai attīstībai. Ikdiena uzņēmumā ir pietiekami intensīva, tāpēc tādas prasmes kā laika plānošana, komunikabilitāte un atbildīgums tiek augstu vērtētas. Ņemot vērā mūsu darba specifiku, nepieciešamas vismaz minimālas tehniskās zināšanas, no administrācijā strādājošiem sagaidām iniciatīvu darba kvalitātes uzlabošanā. Uzņēmējdarbību uzsākām idejas vadīti, tāpēc pozitīva attieksme pret vidi joprojām ir svarīgs uzņēmuma vadmotīvs.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Galvenais uzdevums pašreiz ir kļūt vēl pieejamākiem mūsu esošiem un potenciālajiem klientiem, tāpēc tuvāko gadu laikā plānojam atvērt jaunas gāzes uzpildes stacijas ne tikai Rīgā un Rīgas apkārtnē, bet arī citos Latvijas reģionos. Esam saņēmuši arī interesi no investoriem par darbības paplašināšanu ārpus Latvijas robežām.

- Gūstat labumu no tā, ka Latvija pievienojusies eirozonai?

Jā, pievienošanos eirozonai vērtēju pozitīvi, jo līdz šim neērtības radīja norēķini divās valūtās. Šodien tas atvieglo un pat ļauj nedaudz samazināt izdevumus, veicot starptautiskos maksājumus.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu.

Uzņēmumu dibināja un aizsāka tēvs, pamatā bija ideja, investīcijas tika piesaistītas vēlāk, biznesam jau paplašinoties. Lai izprastu biznesu no pašiem pamatiem, paralēli studijām, sāku strādāt uzņēmumā, sākumā par operatoru gāzes uzpildes stacijā, pēc tam klientu apkalpošanā. Studēju finanses un Eiropas tiesības Lielbritānijā un, atgriežoties Latvijā, man bija skaidrs, ka alternatīvajai degvielai un tehnoloģijām kā tādām ir liels potenciāls nākotnē.  

- Kā radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums?

Nosaukums savā ziņā simbolizē mūsu produktu. SNG ir ekonomiska un videi draudzīga degviela. Deviņdesmito gadu vidū tēvs ar partneri, ceļojot pa Nīderlandi, ievēroja, ka vairāk nekā 30 procenti automašīnu pārvietojas ar alternatīvo degvielu, kas ir draudzīgāka videi un patērētāju makiem. Ideja iepatikās un, atgriežoties Latvijā, neskatoties uz to, ka daudzi ideju uztvēra skeptiski, tika nodibināts uzņēmums. Sākotnēji uzņēmumam bija cits nosaukums, zīmols Eko Gāze tika izveidots tikai 1998.gadā.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Vēlētos, lai jebkuras izmaiņas likumdošanā tiktu skatītas ilgtermiņā un to ietekme vērtēta plašāk, jo degviela ir valsts ekonomikas pamats, izmaksu postenis, kas veido jebkura pakalpojuma cenu. Ieteicams būtu sekot Eiropas tendencēm, jebkuru lēmumu iepriekš izdiskutējot ar visām iesaistītajām pusēm, uzsākot diskusiju vismaz gadu iepriekš pirms jebkuru izmaiņu stāšanās spēkā.

Pašlaik, protams, ideāli būtu saredzēt kaut nelielu atbalstu nozarei no valsts puses. Beniluksa valstīs, piemēram, valsts atbalsts autovadītājiem un uzņēmumiem, kas izmanto videi draudzīgāku degvielu, ir ļoti plašs – no pašvaldības nodokļu atlaidēm līdz pat  auto gāzes iekārtu uzstādīšanas līdzfinansējumam. Atbalsts varētu būt ne tikai valsts, bet arī pašvaldību (piem., NĪN), jo galu galā pilsētnieki ir tie, kas vēlās elpot tīru gaisu un ūdeni, kas ir visas nācijas veselības pamatu pamats. 

- Jūsuprāt, pēdējā laika lielākais veiksminieks un neveiksminieks ir?

Par veiksminieku uzskatu Lido īpašnieku Gunāru Ķirsonu, kas, neskatoties uz kādreizējām neveiksmēm un kļūdām, diversificējoties svešā nozarē, tomēr turpina strādāt un attīstīt jaunus virzienus tieši ēdināšanas nozarē. Kaut mums  būtu vairāk  radošu un uzņēmīgu cilvēku mūsu valstī. Mums Latvijā būtu uzņēmējdarbība un finanšu izglītība no bērnības gadiem.

Kā neveiksmīgs sava darba piemērs ir Francijas prezidents F.Olands, man kopumā notikumi franču politikā, kas saistās ar personālijām un biežiem adulter gadījumiem šķiet amizanti, un tie noteikti ir komiskajā izpratnē piemērs, par kuru rakstīt vēstures grāmatās.

- Kāds ir Jūsu mīļākais ēdiens un dzēriens?

Īsta itāļu lazanja un labs itāļu sarkanvīns.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Iesaku izlasīt visiem, kam ir bērni, Tomasa Dž.Stenlija Miljonārs tepat kaimiņos. Grāmatas pamatā ir stāsts par ASV bagātāko cilvēku sarunu, tiekoties pie apaļa galda, un atklāsmēm par to, kas ir pirmās un otrās paaudzes turīgo cilvēku patiesās cilvēku vērtības. Grāmata lauž daudzus stereotipus un mītus. Laime un panākumu atslēga nebūt nav greznas mantas un elitāro klubu biedru kartes, bet gan darīt, kas tev ir tuvu sirdij-ticot tam, laime bieži vien slēpjas vienkāršās sadzīviskās lietās. Labs materiāls iedvesmai par to, kā arī izglītojošs materiāls, kāda viedā audzināt bērniem izpratni par finanšu lietām .

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Enerģiju smeļos aktīvajā atpūtā – uz kalna, slēpojot, skrienot pa Latvijas mežu vai gar jūru, kā arī komunikācijā ar tuvākajiem, draugiem.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Anekdote. Notiek talka Padomju Savienībā: viens talcinieks atrok bedrīti, otrs seko aiz viņa un aizrok. Rietumu žurnālists apstulbis apstājās un ieinteresējoties jautā, ko abi darot. Talcinieki atbild, ka vienkārši trešais biedrs, kura uzdevums ir bedrītēs stādīt kociņus ir apslimis un nav ieradies talkā.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Meklēt vairāk pozitīvā it visā. Sekot līdzi informācijai un interesēties par notikumiem pašiem, saglabāt sevī pozitīvās sajūtas un lepnumu, tādu, kādu, piemēram, mums sagādāja mūsu olimpieši, tad arī ikdienā izdosies panākt vairāk.

Tevi varētu interesēt

Darbaspēka nodokļu slogs saruks, autogāzes lietotājiem grib uzspiest lielākus tēriņus. Vienlaikus...

Valsts nodeva sašķidrinātajai naftas gāzei (SNG) būs niecīgs ieguvums budžetam, taču tas...

SIA Eko gāze reģistrējusi jaunu komercķīlu, liecina Lursoft dati....

Aizvadītajā pārskata gadā SIA Eko gāze apgrozījums palielinājies par 55,64% līdz 2,191...

Nozares profesionāļi paredz, ka tuvāko divu gadu laikā autogāzes tirgus Latvijā varētu...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Fotogrāfu ikdienas darbā, iemūžinot pasaules aktualitātes, gadās arī pa kļūmei vai apzinātam...

Zviedrijas nodarbinātības aģentūras (Arbetsförmedlingen) darbinieki trešdien netīšām...

Lai parādītu to, kā mainās pilsētas «seja», un veids, kā tiek dokumentēta...

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) ir sākusi darbu bērnu spēļu istaba «Lācītis Integrālis»,...

Svētdienas vakarā svinīgi tika noslēgtas 22.Ziemas olimpiskās spēles....

Latvijas uzņēmums Dd studio iepazīstinājis ar jaunāko uzņēmuma īstenoto projektu - pastāvīgo...

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

Pilsētu ar augstāko dzīves līmenī saraksta pirmo vietu nav pametusi Austrijas galvaspilsēta...

Pateicoties sportistu tērpiem un emocijām, Olimpiskās spēles pierasts vērot kā košu pasākumu,...

Latvijas hokeja izlasi, kura ceturtdienas rītā atgriezās no Soču olimpiskajām spēlēm, lidostā...