Pagājušajā gadā Latvijā tika uzsākti 33 jauni ārvalstu investīciju projekti, kas ir par 50% vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika reģistrēta 22 jaunu projektu uzsākšana, liecina profesionālo pakalpojumu uzņēmuma EY ikgadējais Eiropas investīciju piesaistes pētījums European Attractiveness Survey 2025, kas mēra jaunu ārvalstu investīciju aktivitāti Eiropā un pēta investoru attieksmi.
Tāpat pētījums parāda, ka jauni ārvalstu investīciju projekti pagājušajā gadā Latvijā ir radījuši 1937 jaunas darba vietas, kas ir par 53% vairāk nekā 2023. gadā, kad ārvalstu investīcijas radīja 1265 jaunas darba vietas. Gan jaunu projektu, gan darba vietu ziņā šie ir labākie Latvijas rādītāji pēdējo 3 gadu laikā.
Latvija izceļas Baltijas līmenī
Pagājušajā gadā Latvija ir bijusi veiksmīgākā investīciju piesaistes ziņā Baltijas valstu starpā. Proti, Lietuvā pērn uzsākti 26 jauni ārvalstu investīciju projekti un radītas 1518 jaunas darba vietas, bet Igaunijā uzsākti vien 8 jauni ārvalstu investīciju projekti, kas radījuši 227 jaunas darba vietas. Latvija ir arī vienīgā valsts, kurā sasniegts jaunu ārvalstu investīciju projektu un to radīto darba vietu pieaugums salīdzinājumā ar 2023. gadu. Lietuvā pērn bijis par 7% mazāk jaunu projektu nekā gadu iepriekš, bet Igaunijā to skaits bijis nemainīgs. Jaunu darbu vietu ziņā Lietuvā pērn radīts par 10% mazāk jaunu darbu vietu nekā gadu iepriekš, kamēr Igaunijā kritums bijis pat par 82%.
“Pagājušā gada salīdzinoši labie rezultāti iedrošina, ka Latvija var piesaistīt ārvalstu investīcijas par spīti ekonomikas recesijai un investoru bažām par ģeopolitisko stabilitāti visā mūsu reģionā. Mūsu pētījums parāda interesantu atziņu, proti, kā par visaugstāko risku ārvalstu investīcijām Latvijā uzņēmēji uzskata politisku nestabilitāti tieši Latvijā nevis ārpus mūsu robežām – to starp trim galvenajiem riskiem ierindo 38% investoru, kam seko uzņēmējdarbības izmaksu pieauguma risks – uz to norāda 34% investoru. Tikmēr ģeopolitisko situāciju un konfliktus kā risku ieguldīt Latvijā atzīmē 30% investoru – tas, protams, ir daudz, taču rezultāti un investoru viedokļi parāda, ka ārvalstu investīcijas varam piesaistīt, ja fokusēsimies uz Latvijas pašas ekonomiskās konkurētspējas palielināšanu un mūsu pašu politiskā klimata stabilitāti pat neskatoties uz starptautiskiem vai reģionāliem izaicinājumiem,” saka Guntars Krols, EY partneris Baltijas valstīs.
Eiropā investīciju pieplūdums apsīkst
Tikmēr Eiropā kopumā jaunu ārvalstu investīciju projektu skaits samazinājās par 7% salīdzinājumā ar 2023. gadu un bija 5 349. Jaunu projektu skaits Eiropā samazinās jau otro gadu pēc kārtas un tas bija zemākais deviņu gadu laikā. EY eksperti atzīmē, ka šo tendenci izskaidro Eiropas zemā ekonomiskā izaugsme, augstas enerģijas izmaksas un ģeopolitiskais saspīlējums kontinentā.
Turklāt jūtamākais ārvalstu investīciju sarukums ir tieši lielajās Eiropas valstīs, kas ieņem pirmās trīs vietas pēc kopējā jaunu investīciju projektu skaita, proti, Francijā pērn bija par 14% mazāk jaunu investīciju projektu (1 025), Lielbritānijā par 13% (853) un Vācijā par 16% mazāk (608) nekā 2023. gadā.
Tomēr atsevišķās valstīs Eiropā ar jaunu ārvalstu investīciju piesaisti sokas ļoti labi, piemēram, Spānijā reģistrēts 15% jaunu projektu pieaugums pērn (kopumā 351 projekts) un Polijā 13% pieaugums (259 jauni projekti), bet Dānijā uzrādīts būtisks pat 86% pieaugums (82 jauni projekti).
37% no aptaujātajiem investoriem šogad atzīst, ka ir vai nu atcēluši, vai atlikuši investīciju ieceres Eiropā. Tāpat, 59% investoru norāda, ka plāno investēt Eiropā tuvāko 12 mēnešu laikā, kas ir kritums no 72% rādītāja pērn. EY pētījumā atzīmēts arī, ka 42% aptaujāto investoru uzskata, ka jaunā ASV prezidenta administrācijas politika samazinās Eiropas pievilcību ārvalstu investīcijām kamēr tika 27% domā, ka ASV politika Eiropas pievilcību paaugstinās.
“EY pētījuma rezultāti liecina, ka, Latvija ir izdarījusi pareizo izvēli, liekot uzsvaru uz augstas pievienotās vērtības nozarēm kā IKT, bioekonomika, fotonika, viedā enerģētika un militārā industrija. Mums tas ir skaidrs signāls – stabila, caurspīdīga uzņēmējdarbības vide un mērķtiecīga investīciju politika dod reālus rezultātus. LIAA investīciju portfelī šobrīd ir 163 aktīvi projekti, kuru kopējais potenciāls sasniedz 12 miljardus eiro un 7203 darba vietas,” uzsver Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktore Ieva Jāgere.
EY European Attractiveness Survey ir visaptverošs, ikgadējs pētījums, kura ietvaros tiek apkopota ārvalstu investīciju statistika visā Eiropā, kas darīts, balstoties uz EY European Investment Monitor (EIM) datu bāzi. Pētījuma statistikas sadaļu papildina investoru aptaujas, kuras EY veic sadarbībā ar FT Longitude. Intervijas ar 550 starptautiskiem investoriem un 150 investoriem Baltijā ir veiktas laikā no šī gada janvāra līdz martam.