Ūdens sports Latvijā ieņem arvien nozīmīgāku vietu sporta un aktīvās atpūtas kartē. Valsts ģeogrāfiskā pozīcija, bagātīgie ūdens resursi un sporta veidu daudzveidība rada lielu potenciālu šīs jomas attīstībai. Tomēr viens no būtiskākajiem faktoriem, kas nosaka ūdens sporta attīstību un pieejamību, ir uzņēmēju un sabiedrisko līderu iesaiste.
Ūdens sports Latvijā – potenciāls un iespējas
Latvija ir valsts ar vairāk nekā 12 tūkstošiem upju un vairāk nekā 2000 ezeru. Mūsu piekraste sniedzas gar Baltijas jūru apmēram 500 kilometru garumā. Šie resursi ir ideāli piemēroti dažādiem ūdens sporta veidiem – no burāšanas un smaiļošanas līdz ūdens motocikliem un vindsērfingam.
Pēdējo gadu laikā pieaug interese arī par rekreatīvo airēšanu, SUP dēļiem un triatloniem, kuros iekļauta peldēšana atklātā ūdenī. Attīstās arī profesionālās un amatieru sporta struktūras, taču, lai nodrošinātu kvalitatīvu izaugsmi, nepieciešams stabils finansiālais un organizatoriskais atbalsts.
Uzņēmēju iesaiste: vairāk nekā tikai sponsorēšana
Mūsdienās uzņēmēji nepiedalās sporta attīstībā vienkārši kā sponsori. Viņi kļūst par partneriem, padomdevējiem un infrastruktūras līdzradītājiem. Ieguldot ūdens sporta attīstībā, viņi ne tikai veicina veselīgu dzīvesveidu un jauniešu iesaisti sportā, bet arī uzlabo vietējo kopienu ekonomiku un tūrisma pievilcību.
Daži no galvenajiem uzņēmēju ieguldījumu virzieniem ir:
• Sporta klubu un sacensību sponsorēšana
• Infrastruktūras – piestātņu, sporta bāzu, noliktavu – izveide un uzturēšana
• Inventāra un ekipējuma nodrošināšana sportistiem
• Apmācību programmu finansēšana un jauno talantu atbalsts
Redzamākie ūdens sporta atbalstītāji Latvijā
Latvijā ir vairāki aktīvi uzņēmēji un organizācijas, kas ilgstoši un mērķtiecīgi atbalsta ūdens sportu.
Viņš uzskata, ka sportam ir jābūt pieejamam visiem – īpaši jaunajai paaudzei. Sormulis ir piedalījies ūdens sporta bāzu izveidē un atjaunošanā, kā arī nodrošinājis treniņapstākļus vairākiem sporta klubiem.
Latvijas vindsērfinga veterāns Krišjānis Tūtāns kopā ar savu ģimeni ilgstoši popularizē šo sporta veidu, veidojot treniņu iespējas un rīkojot sacensības. Arī viņa tēvs, Uldis Tūtāns, bija viens no šī sporta pionieriem Latvijā. Tūtānu ģimene aktīvi darbojas sabiedrībā, veicinot vindsērfinga attīstību un piesaistot jauniešus.
Latvijas Ūdensmotociklu sporta asociācija ir viena no organizācijām, kuras pastāvēšanu nodrošina arī uzņēmēju atbalsts. Asociācija rīko sacensības un nodrošina apmācību gan pieaugušajiem, gan bērniem. Viņu darbība būtu neiespējama bez pastāvīga atbalsta no privātā sektora.
Peldēšanas sporta atbalsta fonds ir vēl viens piemērs tam, kā uzņēmēji palīdz attīstīt sportu Latvijā. Fonds nodrošina stipendijas, treniņu aprīkojumu un citu atbalstu jaunajiem talantiem peldēšanas jomā.
Kādreizējais zemkopības, aizsardzības un finanšu ministrs Atis Slakteris Codes pagastā savai saimniecībai "Mālnieki" piederošajā laivu novietnē savulaik plānoja attīstīt bērniem paredzētu ūdenssporta klasi "Formula-Future",
Ivars Sormulis, uzņēmējs un sabiedrisks līderis, kurš jau daudzus gadus atbalsta ūdens sporta iniciatīvas. Viņa ieguldījums redzams ne vien caur finansiālu atbalstu, bet arī caur aktīvu līdzdalību sporta pasākumu un infrastruktūras attīstībā. Sormulis ir bijis atbalsts gan bērnu un jauniešu sporta attīstībai, gan augsta līmeņa sacensību rīkošanai. Īpaši izceļams Lotāra MIllera un Ievas Milleres sporta aktivitāšu atbalsts.
Ieguvumi sabiedrībai un uzņēmējiem
Uzņēmēju ieguldījums sportā nav vienpusējs. Šāda veida sadarbībai ir vairāki pozitīvi aspekti gan uzņēmējiem, gan sabiedrībai:
Pozitīvs zīmola tēls – sabiedrība atzinīgi novērtē uzņēmumus, kas iesaistās sabiedriskajās aktivitātēs.
Investīcija nākotnē – atbalstot jauniešus sportā, tiek veidota veselīga, motivēta nākamā paaudze.
Tūrisma un ekonomikas attīstība – ūdens sporta pasākumi piesaista apmeklētājus, veicina vietējo uzņēmumu ieņēmumus
Sociālā atbildība – uzņēmēji kļūst par daļu no kopienas ilgtspējīgas attīstības
Kā veicināt uzņēmēju vēl lielāku iesaisti?
Lai veicinātu uzņēmēju aktīvāku līdzdalību ūdens sporta atbalstā, ir nepieciešami vairāki virzieni:
• Valsts un pašvaldību sadarbības modeļi ar uzņēmējiem
• Nodokļu atvieglojumi uzņēmumiem, kas investē sportā
• Publiskā atzinība un apbalvojumi par ieguldījumu sportā
• Caurskatāmi atbalsta mehānismi un sadarbības platformas starp klubiem un sponsoriem