Būve

RBSSKALS Būvvadība izvērtē iespēju vērsties ar iesniegumu KNAB

Lelde Petrāne, 16.08.2016

Avots: rbsskals.lv

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

RBSSKALS Būvvadība izvērtē iespēju vērsties ar iesniegumu KNAB par prettiesisku līguma izbeigšanu bijušajā Tabakas fabrikā un par Rīgas pils Konventa pārbūves un restaurācijas projektu, liecina šorīt izplatīts uzņēmuma paziņojums.

«RBSSKALS Būvvadība izvērtē iespēju vērsties ar iesniegumu KNAB, lai pārbaudītu notikumus saistībā ar Līguma prettiesisku izbeigšanu bijušajā Tabakas fabrikā Miera ielā 58A un Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdes darbībām ar mērķi pārmaksāt par Rīgas pils Konventa (Kastelas) pārbūves un restaurācijas darbiem vismaz 2 miljonus eiro. Tāpat RBSSKALS Būvvadība izvērtē iespēju vērsties Konkurences padomē, lai tā veiktu pārbaudi par iespējamu neatļautu vienošanos VNĪ rīkotajos iepirkumos,» teikts paziņojumā.

Uzņēmums par augstāk minētajiem jautājumiem esot vērsies arī pie Finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas, lai viestu skaidrību par Finanšu ministrijas padotībā esošās VNĪ valdes darbībām un lēmumiem, «kas var būtiski ietekmēt valsts budžetu». Vakar Finanšu ministrijā iesniegts detalizēts projekta būvdarbu izklāsts, veikto darbu grafiks un cita ar projektu saistītā dokumentācija.

Līgums par Tabakas fabrikas rekonstrukciju tika noslēgts 2015. gada 16. novembrī, un tas paredzēja tikai daļēju projekta realizāciju. VNĪ kā pasūtītājam bija jānodrošina projekta pārstrādāšana, atkārtota ekspertīze un pārskaņošana. Paralēli tam RBSSKALS Būvvadība objektā veica visus darbus, kurus bija iespējams veikt drošā veidā bez trūkstošajām projekta daļām. Darbu veikšanas laikā objektu pastāvīgi kontrolēja Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāvji, kuri uzstāja, ka būvdarbi nedrīkst tikt veikti bez saskaņotiem risinājumiem. Projekta ekspertīze un pārskaņošana, kas bija VNĪ atbildībā, tika novilcināta, radot būtisku darbu kavējumu, skaidro uzņēmumā.

«VNĪ publiskajā telpā rada nepatiesu iespaidu, ka RBSSKALS Būvvadība būtu vainojama pie tā, ka Jaunais Rīgas teātris jauno sezonu nevar uzsākt telpās Miera ielā, kam īstais iemesls ir tieši VNĪ nespēja nodrošināt savlaicīgus projekta risinājumu. Jau vienošanās šā gada 17.maijā paredzēja 14.oktobri kā būvdarbu termiņu, ja maijā tiek iesniegti projekta risinājumi,» uzsvērts paziņojumā.

«Tas netika izdarīts, un tikai 2016. gada 21. jūlijā tika noslēgta vienošanās par izmaiņām līgumā, kas noteica veicamo darbu apjomu un darbu izpildes termiņu līdz 2016. gada 30. novembrim pie nosacījuma, ja VNĪ līdz 1. augustam pabeigs pārstrādātā projekta ekspertīzi un saskaņošanu, kas ir pasūtītāja atbildība. Pasūtītājs projekta risinājumu pārstrādi, to ekspertīzi un saskaņošanu nav veicis ne līdz 1.augustam, ne līdz šodienai. Tomēr 11. augustā, VNĪ kopā ar apsardzes firmas darbiniekiem slēdza objektu un neielaida tajā RBSSKALS Būvvadība darbiniekus.

Lai pabeigtu darbus laikā, RBSSKALS Būvvadība pēdējo nedēļu laikā bija būtiski palielinājusi darbu izpildē iesaistītos resursus un projekta vadības komandu, kā arī iesniegusi VNĪ detalizētu grafiku darbu pabeigšanai līdz 30. novembrim,» informē būvnieks.

«Darbu izpildes laikā nekas neliecināja, ka VNĪ par būvniecību atbildīgie darbinieki būtu neapmierināti ar projekta gaitu, kas varētu novest pie vienpersoniskas līguma laušanas, turklāt pēkšņi un prettiesiski pārņemot būvobjektu savā kontrolē,» stāsta RBSSKALS Būvvadība valdes priekšsēdētājs Māris Saukāns.

M.Saukāns pauž neizpratni par to, ka «tikai trīs nedēļas pēc rakstiski noslēgtās vienošanās par izmaiņām līgumā par jauno darbu izpildes termiņu, pasūtītājs pēkšņi paziņoja par objekta pārņemšanu un līguma laušanu. Mēs neredzam iemeslu, kāpēc mūsu un partneru tehnika un iekārtas ir iesaldētas būvobjektā, bez iespējas tām piekļūt, nemaz nerunājot par 90 darbiniekiem, kam ir liegtas darba iespējas.»

«VNĪ, mēģinot slēgt objektu, ir rīkojies prettiesiski, jo, ja pasūtītājs vēlas apturēt būvdarbus, pirms darbu apturēšanas ir jāsaskaņo būvdarbu konservācijas veikšana. Ēku būvnoteikumi paredz, ka ēkas konservāciju veic, ja būvdarbu pārtraukšanas vai apturēšanas dēļ var rasties bīstamība videi vai cilvēku dzīvībai vai veselībai vai var rasties bīstami bojājumi konstrukcijās. Savukārt lēmumu par būvdarbu pārtraukšanu var pieņemt pasūtītājs, par to paziņojot būvvaldei. Ja iemesls ir iepriekš minētais, tad pirms būvdarbu pārtraukšanas pasūtītājs izstrādā un iesniedz saskaņošanai būvvaldē ēku konservācijas darbu veikšanas projektu. Šobrīd tas nav izdarīts; tās ir būtiskas papildus izmaksas valsts budžetam,» norādīts paziņojumā.

RBSSKALS Būvvadība uzsver, lai realizētu projektu noteiktajos termiņos un Jaunajam Rīgas teātrim nodotu bijušās Tabakas fabrikas telpas līgumā paredzētajā laikā, ir nepieciešams nekavējoties atsākt būvdarbus. «VNĪ bezdarbības dēļ nav ievērots Ministru kabineta rīkojums, kas noteica, ka teātrim ir jāievācas telpās Miera ielā jau šī gada 1.jūlijā,» akcentēts paziņojumā.