Enerģētika

Starp Latviju un Igauniju par 133 miljoniem būvēs jaunu elektroenerģijas pārvades savienojumu

Gunta Kursiša, 24.04.2014

Foto: SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) atbalstījusi projektus, kas paredz starp Igauniju un Latviju izbūvēt jaunu elektroenerģijas starpvalstu savienojumu, un pieņēmusi lēmumu par ieguldījumu izmaksu sadalījumu starp Latviju un Igauniju, informē SPRK pārstāvji.

Projektu mērķis, izbūvējot 330kV elektropārvades līnijas, ir novērst elektropārvades līniju pārslodzi Latvijas - Igaunijas starpvalstu savienojumā, palielinot caurlaides spēju Latvijas - Igaunijas starpvalstu savienojumam par 500 - 600 MW.

«Tas ievērojami palielinās elektroapgādes drošumu Baltijas valstīs un atbilst Eiropas Savienības mērķim izveidot vienotu un integrētu elektroenerģijas tirgu, novēršot Baltijas elektroenerģijas tirgus izolāciju,» teikts SPRK paziņojumā.

Elektroenerģijas pārvades tīkla Latvijas - Igaunijas trešo starpvalstu savienojumu plānots izbūvēt līdz 2020. gadam, paredzot 75% projekta izdevumu segšanai piesaistīt ES finansējumu 133,25 miljonu eiro apmērā. Latvijas pārvades sistēmas finansējamās izmaksas veido 25,8 miljonus eiro, Igaunijas - 18,8 miljonus eiro.

Lai izveidotu jaunu elektroenerģijas savienojumu, paredzēts īstenot kopīgus interešu projektus: «Starpsavienojums starp Kilingi - Nõmme un Rīgas TEC2 apakšstaciju» un «Iekšzemes līnija starp Harku un Sindi».

Projekti tiks īstenoti, piesaistot Eiropas Savienības līdzfinansējumu CEF (Connecting Europe Facility). Projekta virzītājas no Latvijas ir a/s Augstsprieguma tīkls un a/s Latvijas elektriskie tīkli, bet no Igaunijas – a/s Elering. Kompānijām bija jāsaņem enerģētikas nozaru regulatoru lēmums par pārrobežu izmaksu sadalījumu. Tāpat kā Latvijas Regulators, arī Igaunijas regulators atbalsta minētos projektus.

Komentāri

Pievienot komentāru