Statistiķi grib pētīt mobilos datus 

Izmaiņas Elektronisko sakaru likumā, kas Centrālajai statistikas pārvaldei paredz tiesības izmantot mobilo tālruņu datus, stājas spēkā jau 2019. gada 1. janvārī, bet atbilstošu Ministru kabineta noteikumu, kas regulē likuma darbību, vēl aizvien nav.

Jānis Goldbergs, 29.11.2018

Foto: pixabay.com

«Ministru kabineta noteikumus vajadzēja jau vakar, tomēr tie vēl aizvien ir izstrādē. Tieši šī iemesla dēļ mēs rīkojām semināru par mobilo datu izmantošanu statistikā, lai pateiktu, ko vēlamies, un reizē tīri tehniski saprastu, ko, kā un kad mūsu valsts trīs lielākie mobilie operatori var mums dot,» Dienas Biznesam sacīja CSP vadītāja Aija Žīgure.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

A. Žīgure uzsvēra, ka CSP rīkotais seminārs par mobilo datu lietošanu statistikā, piedaloties Igaunijas Statistikas pārvaldes vadībai, Igaunijas Bankas pārstāvim un Datu apstrādes kompānijas Positium vadībai, bijis ar nolūku veicināt sapratni un sadarbību, jo Ministru kabineta noteikumu izstrāde kavējas. A. Žīgure norādīja, ka mobilo datu pielietojums ir ārkārtīgi plašs, tostarp to iegūšana un apstrāde ir daudz lētāka par tradicionālajām aptaujām, kādas CSP veic, aptaujājot iedzīvotājus.

«Statistika nav statiska. Šī zinātne nestāv uz vietas un vienmēr seko modernākajām datu apstrādes tehnoloģijām, jo statistikai ir jāsniedz visdrošākie, ticamākie un detalizētākie skaitļi par visu valsti,» tā A. Žīgure, piebilstot, ka jau 30 Eiropas valstīs mobilie dati pētniekiem ir pieejami, bet Latvijā pagaidām tā nav. Jautāta par mobilo operatoru pārstāvju rezervētajām replikām semināra laikā, A. Žīgure norādīja, ka izprot privātā sektora nostāju, jo prasība ir jauna.«Sarunas līdz šim nav izdevušās, un tieši tādēļ mēs mēģinām izskaidrot mūsu vajadzības, kā arī saprast mobilo operatoru tehniskās iespējas,» norādīja A. Žīgure.

Igaunijas uzņēmuma Positium un Igaunijas Statistikas pārvaldes izklāsts par mobilo datu lietošanu statistikas ražošanā ir ar 10 gadu ilgu pieredzi. Latvijā tādas pieredzes pagaidām nav.

Strīdi vienmēr bijuši par datu anonimizēšanas pakāpi. Atbilstoši Datu aizsardzības prasībām, ko nosaka Eiropas regula, pētnieki nedrīkst redzēt konkrētus datu avotus. Vienkāršāk runājot, statistikas pētniekiem, datus caurskatot, nedrīkst rasties skaidrība par konkrētu mobilo telefonu lietotājiem.

Visu rakstu Statistiķi grib pētīt mobilos datus lasiet ceturtdienas, 29.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

No šīs sadaļas

Latvijas Zvērinātu advokātu padome (LZAP) ir atbalstījusi Ministru prezidenta amatam nominētā politiķa...

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) atstās ministra amatu un dosies...

Uz valdības veidošanas sarunām uzaicināto tā dēvēto labēji centrisko partiju pārstāvji šodien...

Valsts policija aizdomās par degvielas zagšanu uzpildes stacijās aizturējusi 53 kriminālprocesos...

Autoceļa maršrutā no Ainažiem līdz Grenctālei, jeb uz Via Baltica sākušas darboties...

Ukrainas prezidents Petro Porošenko pirmdien parakstījis rīkojumu par karastāvokļa noteikšanu...

Valdības veidošanā varētu iesaistīt sešas parlamentā pārstāvētās labēji centriskās partijas,...

Valsts prezidents Raimonds Vējonis valdības veidošanu nolēmis uzticēt «KPV LV» premjera amata...

Partija «Saskaņa» gatava konstruktīvi strādāt valdībā, žurnālistiem pēc tikšanās ar Valsts...

Kalnciema ielas 2B sešstāvu ēkas ugunsgrēka dēļ krustojums Kalnciema ielā un Raņķa...