Tirgus, kuru baro leģendāri stāsti un slavenību kults 

Cilvēkiem vienmēr interesējušas lietas, kuras apvij leģendāri stāsti vai kuras piederējušas kādai slavenai personībai. Tas tradicionāli nozīmē, ka ap šīm lietām ir izveidojies zināms tirgus.

Jānis Šķupelis, 29.11.2019
1/4

Nesen par 340 tūkstošiem ASV dolāru tika pārdota leģendārā rokmūziķa Kurta Kobeina "Fender Mustang" ģitāra, bet viņa jaka – par 334 tūkstošiem ASV dolāru.

Foto: SCANPIX/LETA

Proti, ja kolekcionārs grib iegādāties šādu priekšmetu, viņš to var arī darīt, piemēram, ar privātu vienošanos vai caurskatāmāku izsoļu palīdzību. Tas ietver arī nosacīti ikdienišķas lietas, kurām var piedēvēt vēsturisko vērtību, piemēram, kādu apģērba gabalu, ko valkājusi slavena persona. Nesen par 340 tūkstošiem ASV dolāru tika pārdota leģendārā rokmūziķa Kurta Kobeina "Fender Mustang" ģitāra, bet viņa jaka – par 334 tūkstošiem ASV dolāru. Pirms tam tika gaidīts, ka šis apģērba gabals tiks pārots par 200 līdz 300 tūkstošiem dolāru un interesanti, ka iepriekšējais tās īpašnieks 2015. gadā to bija iegādājies par 137,5 tūkst. ASV dolāru.

Par ievērojamām summām var pārdot arī dažādus Holivudas filmu priekšmetus. Finanšu ziņu portāls "Barrons" ziņo, ka 16. decembrī "Julien’s Auctions" organizētā izsolē liela interese varētu būt gaidāma par priekšmetiem no tādām filmām un seriāliem kā "Gredzenu pavēlnieks", "Supermens" un "Zvaigžņu ceļš" (Star Trek).

Tiek lēsts, ka šīs izsoles laikā Hobita pīpe, ko "Gredzenu pavēlnieka" pirmajā daļā (The Fellowship of the Ring) baudījis aktieris Aians Holms varētu tikt nopārdota par 100 līdz 120 tūkstošiem ASV dolāru. Savukārt, oriģinālā supermena apmetņa cena no 1978. gada filmas "Man of Steel" tiek rēķināta 100 līdz 200 tūkst. ASV dolāru apmērā. Vēl tiek liktas cerības, ka par visai iespaidīgām summām tiks nopārdoti aptuveni 50 priekšmeti no ASV zinātniskās fantastikas seriāla "Star Trek". Tāpat decembra pirmajā pusē notikšot aktrises Elizabetes Teilore personīgo lietu izsole.

Raksts turpinās pēc reklāmas

"Dienas Bizness" jau rakstījis - lielu naudu interesenti gatavi maksāt ne vien par slaveniem mākslas darbiem. Kolekcionēt var visdažādākos priekšmetus un attiecīgi - cerēt uz to cenas pieaugumu. Pagājušā gada novembrī, piemēram, Stīvena Hokinga ratiņkrēsls "Christie’s" izsolē Londonā tika pārdots gandrīz par 300 tūkst. sterliņu mārciņu. Savukārt, Merilinas Monro kleita, ko viņa bija uzvilkusi, kad ASV prezidentam Džonam Kenedijam dziedāja "Happy Birthday", 2016. gadā izsolē tika pārdota par 4,8 miljoniem ASV dolāru. Šī pati kleita "Christie’s" izsolē 1999. gadā tika pārdota par 1,3 miljoniem ASV dolāru. Tātad – zināms pamats cerēt uz cenas palielināšanos šādiem priekšmetiem ir.

Kopumā šādu priekšmetu kolekcionēšana nav nekas jauns. Izsoļu pārstāvji gan izceļ, ka vienkārši priekšmeti, kuri piederējuši kādai slavenībai vai kurus apvij kāda leģenda, pēdējā laikā izsolēs ir arvien biežāka parādība un mazsvarīgi neesot arī tas, ka tie tiek pārdoti par visai augstu cenu.

Ar šādu piesitienu iespējams pārdot, šķiet, gandrīz visu.

2008. gadā ASV Sinsinati ar "Cowan’s Auctions" starpniecību par 2350 ASV dolāriem tika pārdots pat sažuvis citrons.

Lieta tāda – cilvēki runā, ka tas esot plūkts no koka, ko iestādījis pats ASV pirmais prezidents Džordžs Vašingtons. Proti, to 1842. gada maijā (43 gadus pēc minētās personas nāves) šķietami esot noplūcis dārznieks, kurš to rūpīgi noglabājis slēgtā pudelē. Maksa par šādu priekšmetu var šķist liela. Vienlaikus tam piemīt emocionālā atdeve un vienmēr ir iespēja palielīties ar šādu reālu lietu. "The Wall Street Journal" piebilst – šo citronu pat varētu uzskatīt par ļoti izdevīgu darījumu (šobrīd to, iespējams, izdotos pārdot daudz dārgāk), ja ņem vērā, ka daudzu šādu leģendu apvītu vēsturisko kolekcionējamo priekšmetu pārdošanas cena pēdējos gados bijusi krietni augstāka.

Dažādas luksusa preces un kolekcijas priekšmeti var būt zināma alternatīva, lai sabalansētu savus ieguldījumus. Tiesa gan, ja ātri nepieciešama nauda, tad problēmas var būt ar pircēja atrašanu un ļoti liela var izrādīties pirkšanas un pārdošanas cenas starpība. Vienmēr zināms izaicinājums ir noteikt šādas kolekcionējamās lietas vērtību. Bieži vien gala cena šādam objektam ir saistīta ar kāda ļoti konkrēta kolekcionāra degsmi un to, vai uz šo izsoli vispār ieradīsies citi potenciālie šī priekšmeta pircēji. Cenu aplēses var būt visai aptuvenas. Pārsvarā gan šajā ziņā pieejama informācija par pozitīviem gadījumiem. Par to, kas tomēr nav izdevies, parasti klusē.

Tevi varētu interesēt

Lauksaimnieks Arnis Vējš Bauskas novadā izveidojis seno un ekskluzīvo spēkratu kolekciju....

Maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus dienu pirms noslepkavošanas atsaucis divas trešdien...

Maksātnespējīgā metālapstrādes uzņēmuma AS KVV Liepājas metalurgs maksātnespējas procesa...

Tā vietā, lai izgatavotu porcelāna lelles ar garām skropstām un gludu «ādu»,...

Savu konjaku privātkolekciju festivāla Vēsture bez robežām ietvaros Liepājas muzejā izstādījis...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Skatījumam uz nākotni neaudz uzlabojoties, vairs nav tāda nepieciešamība paslēpties. Tas nozīmējis...

Akciju cenas Volstrītā otrdien pieauga, investoriem gaidot ASV-Ķīnas tirdzniecības vienošanos,...

Ķīnas interneta tirdzniecības kompānija "Alibaba" otrdien ar akciju sākotnējo publisko piedāvājumu...

Akciju cenas pasaulē pirmdien pieauga un Volstrītas indeksi sasniedza jaunus rekordus, jo...

Lietuvas tūrisma operatora "Novaturas" lielākais akcionārs "Central European Tour Operator" par 3,619...

2019. gada 3. ceturksnī HansaMatrix sasniedza vēsturiski augstāko ceturkšņa pārdošanas apjomu...

Akciju tirgos ceturtdien bija kritums, turpinoties šaubām par ASV un Ķīnas tirdzniecības...

Akciju tirgos trešdien bija kritums, atjaunojoties bažām par ASV un Ķīnas tirdzniecības...

Ķīnas interneta tirdzniecības kompānija "Alibaba" trešdien paziņoja, ka varētu piesaistīt gandrīz...

Naftas cenas otrdien kritās, bet akciju tirgos bija dažādas tendences, jo investoru...