Uzņēmējs Jānis Jātnieks: pirmo izdrukājām rokas protēzi 

Sākām pirms četriem gadiem. Atgriežoties no prakses Amerikā, meklējām tehnoloģiju, kas var uzražot praktiski jebko, un nonācām līdz 3D printeriem, – stāsta Baltic 3D un Custom 3D dibinātājs Jānis Jātnieks.

, 2017. gada 07. decembris plkst. 0:05

Plānojām printēt dažādas industriālas detaļas ražojošiem uzņēmumiem, elektronikas ražotājiem, kokapstrādei utml. Protams, diezgan ātri sapratām, ka ar vienu printeri visu izprintēt nevar, taču mums bija tikai viens. Sākām sadarbību ar plašu partneru tīklu visā Eiropā, un šobrīd jau esam viens no lielākajiem 3D printēšanas centriem Ziemeļeiropā.

Baltic 3D ir mātes uzņēmums vairākiem jauniem uzņēmumiem, tostarp Custom 3D, kas ražo protēzes un ortozes. Strādājam vienā ēkā, lai nodrošinātu jaunajiem pieeju tehnoloģijām.

Līdz idejai nonācām, palīdzot kādam puikam. Viņam ir aģenēze – kopš dzimšanas nav pirkstu labajai rokai. Bijām gan paši redzējuši, gan puika bija redzējis video materiālus internetā ar 3D printētām protēzēm. Sākām pētīt, mēģinājām izdrukāt un sapratām, ka tas nav nemaz tik vienkārši.

Pirmkārt, mums nebija nekādas pieredzes klientu apkalpošanā, jo līdz tam taisījām tikai tehniskas detaļas. Tagad nācās noņemt mērus, bija jāaprunājas ar cilvēku, kurš ir ienācis pa durvīm. Rezultātā kļūdījāmies, piemēram, noņēmām mērus nepareizajai rokai. Pēc kādiem diviem mēnešiem pirmā protēze bija gatava, taču sapratām, ka tā nekam neder.

Pētījām tālāk, ko šajā procesā varētu uzlabot, kā to varētu padarīt ātrāku, un nonācām līdz secinājumam, ka nav risinājuma, kas atvieglotu protezētāja darbu. Nodibinot jaunuzņēmumu, sākām testēt, vai vispār ir iespējams radīt piemērotu programmatūru. Par laimi mūsu programmētāju komanda nāca klajā ar lielisku paziņojumu, ka to var izdarīt.

Šobrīd mums jau ir pilnībā strādājošs risinājums, kas nodrošina 3D skenējuma un konkrētās ortozes vai protēzes dizaina apvienošanu. Piedāvājam to protezēšanas un ortozēšanas centriem visā pasaulē . Ja tradicionālas ortozes izveidei, nepieciešamas 6-8 stundas un vairāku cilvēku iesaiste, tad mūsu risinājums to ļauj izdarīt dažu minūšu laikā.

Lai uzsāktu biznesu un pārbaudītu idejas īstenošanas iespējas, vispirms ieguldījām savus līdzekļus. Pavadījām gandrīz četrus mēnešus Helsinkos vienā no vadošajiem Eiropas veselības aprūpes akceleratoriem. Atgriežoties jau skaidri zinājām, ko meklējam. Atradām divus lieliskus eņģeļu investorus, kuri mūsu uzņēmumā investējuši ne tikai savus līdzekļus – viņi ir ienākuši ar kontaktiem, ar savu paziņu loku, kas mums ļoti var noderēt. To visu mums palīdzēja noorganizēt Latvijas biznesa eņģeļu asociācija LatBAN kopā ar ALTUM.

ALTUM aizdevums ir ļoti izdevīgs jaunuzņēmumam. Ja eņģeļu investoriem mums tomēr ir jāiedod daļa sava uzņēmuma, ko mēs arī labprāt darām, tad ALTUM neprasa neko vairāk kā atmaksāt atpakaļ naudu un samaksāt procentus.

Kamēr produkts ir izstrādes stadijā, ir jālec uz priekšu ļoti straujiem soļiem. Nedrīkst gaidīt, kamēr kaut kas notiks tirgū, vai kamēr kāds konkurents aizies priekšā. Tāpēc ir svarīgi, ka naudu vai ieguldījumus var saņemt ātri. Tas bija viens no lielākajiem plusiem, strādājot kopā ar ALTUM.

Biznesa eņģeļa piesaiste savā ziņā ir arī tāds pašpārliecinātības jautājums. Ja kāds notic tavai idejai, tas jau ir labi. Bet vēl jo labāk, ja kāds pieredzējis cilvēks ar savu kontaktu tīklu, ar savu pieredzi medicīnas industrijā ir gatavs ienākt uzņēmumā. Mēs tomēr esam jauni čaļi un meitenes, un paši nekad nevarētu savam produktam pielikt klāt tik lielu pieredzi.

Mēs redzam, ka mūsu produkts varētu būt maza revolūcija protezēšanas un ortozēšanas industrijā. Tas varētu būtiski veicināt protezēšanas speciālistu produktivitāti. Un ļoti iespējams, ka kādu dienu ar 3D printeru palīdzību mēs šīs lietas varēsim izgatavot daudz lētāk.

Skaties video par uzņēmēja pieredzi un uzzini par valsts atbalsta iespējām biznesa sākšanai un attīstībai.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2017. gada 05. decembris plkst. 0:05

Tuvojoties gada gaidītākajiem svētkiem, lielākais interneta veikals Latvijā 220.lv, turpinot cīņu...

2017. gada 01. decembris plkst. 0:05

Kopš 2007. gada Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējumu ir izmantojuši simtiem Latvijas...

2017. gada 30. novembris plkst. 0:05

Kriptovalūtas lietotāju skaits pasaulē strauji aug un ir skaidrs, ka šī tendence...

2017. gada 29. novembris plkst. 0:05

Vendon klienti ir vendinga operatori, kam pieder vairāki simti vai tūkstoši tirdzniecības...

2017. gada 28. novembris plkst. 0:05

Parasti liela uzmanība tiek pievērsta produkcijas ražošanas procesam un tās kvalitātei. Uzņēmumu...

2017. gada 22. novembris plkst. 15:13

Sāku kā deviņdesmito gadu viduča pavārs-konditors – tā par sevi saka Valtera...

2017. gada 21. novembris plkst. 0:05

Vēl nebijis notikums: pirmo reizi Latvijā notiks Atvērto durvju dienas maratons, kad...

2017. gada 16. novembris plkst. 0:05

Līdz šim presē diezgan daudz bijusi publicēta informācija par Ministru kabineta jaunajiem...

2017. gada 13. novembris plkst. 0:05

Pirms 38 gadiem Somijā savu aizsākumu guvušais uzņēmums nodarbojas ar būvju un...

2017. gada 10. novembris plkst. 12:55

Atbalsti sporta attīstību - nobalso par mums un saņem abonementu BEZMAKSAS!...