Valdība maina pārstāvjus Ventspils, Liepājas un Rīgas brīvostu valdēs 

Valdība šodien atbalstīja trīs ministriju rosinātās pārmaiņas Ventspils, Liepājas un Rīgas ostu valdēs, veicot valsts pārstāvju nomaiņu tajās.

LETA, 25.11.2014

Ekonomikas, Satiksmes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, sākot darbu jaunajiem ministriem, paziņoja, ka gatavo izmaiņas Liepājas, Rīgas un Ventspils brīvostu valdēs.

Ekonomikas ministrija pašreizējo tās pārstāvi Liepājas ostas valdē Andri Liepiņu nomainīs pret ministrijas valsts sekretāru Mārtiņu Lazdovski, Rīgas ostas valdē Ģirtu Greiškalnu nomainīs pret Arti Stucku, savukārt Sandra Sondora-Kukule Ventspils ostas valdē tiks nomainīta pret Gati Ābeli.

Satiksmes ministrija veiks valdes locekļu rotēšanu - Džineta Innusa no Rīgas brīvostas valdes tiks pārcelta uz darbu Ventspils ostā, bet no Ventspils ostas uz Rīgas brīvostu tiks pārcelts Kaspars Ozoliņš.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) nolēmis Rīgas brīvostas valdē iecelt bijušo tieslietu ministri, tagadējo Rīgas domes deputāti Baibu Broku (VL/TB-LNNK), no amata atceļot Rolandu Artūru Bebri. Bet Ventspils brīvostas valdē turpmāk darbosies ministra ārštata padomnieks Edijs Vaznis. Līdz šim ministriju Ventspils ostas valdē pārstāvēja Ojārs Briedis.

Valsts kontroles pārstāvis Aivars Ērglis šodien Ministru kabineta sēdē aicināja valdību, pirms lemt par brīvostu valdes locekļu iecelšanu, ņemt vērā iepriekšējās divās valdībās sākto diskusiju, kas paredzēja pārveidot esošo brīvostas valdes locekļu ievēlēšanas kārtību. Ērglis aicināja brīvostas valdēs iecelt nepolitiskus pārstāvjus.

«Nezinām, kā šie cilvēki spēs izmainīt ostu darbību, kādas ir viņu kompetences konkrētajā jomā. Vai iepriekšējo divu valdību darbs ir aizmirstams? Vai šie lēmumi nav pārsteidzīgi?» retoriski vaicāja Ērglis.

Savukārt satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V) atbildēja, ka viņš vienmēr ir iestājies par to, ka Latvijas ostu pārvaldība ir jāuzlabo. Jauno brīvostu valdes locekļu iecelšana notiekot esošās likumdošanas ietvaros.

«Trīs koalīciju veidojošās partijas, gatavojot valdības deklarāciju, nespēja vienoties par ostu pārvaldības maiņu. Ja koalīcija lems virzīt jaunus priekšlikumus, varēsim diskutēt. Bet tagad rīkojuma projekti [par brīvostu valdes locekļu iecelšanu] ir sagatavoti esošās likumdošanas ietvaros,» norādīja satiksmes ministrs un aicināja valdību atbalstīt ministriju virzītos pārstāvjus uz lielo ostu valdēm.

Sākot lemt par šo jautājumu, premjerministre Laimdota Straujuma (V) aicināja ministrus pamatot sevis virzīto brīvostu valdes locekļu kandidātu atbilstību šim amatam. Visi ministri pauda pārliecību, ka izvēlētie pretendenti ir gana profesionāli, lai ieņemtu brīvostu valdes locekļu amatus.

Vienlaikus ar izmaiņām ostu valdēs valdība atbalstīja arī šīm personām savienot jaunos amatus ar pašreizējiem.

Jautājums par ostu valžu personālu aktuāls ir Valsts kontrolei, kas aicinājusi Ministru prezidenti Straujumu nodrošināt, ka ostu valdēs tiek iecelti profesionāli cilvēki. Valsts kontrole vakar atkārtoti aicinājusi Straujumu pievērst uzmanību ostu pārvaldības jautājumiem. Valsts kontroliere Elita Krūmiņa vēstulē Straujumai norādījusi, ka «politiska» brīvostas valde, kas ir izveidota bez profesionālās atbilstības ostas pārvaldīšanas uzdevumam izvērtēšanas, nevar nodrošināt šo iestāžu darbības atbilstību tiesiskuma un lietderības prasībām.