VID šogad valsts budžetā iekasējis vairāk, nekā plānots 

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šogad desmit mēnešos valsts budžetā iekasējis 8,141 miljardu eiro, kas ir par 43,57 miljoniem eiro jeb 0,5% vairāk, nekā plānots, liecina dienesta publiskotā informācija.

LETA, 21.11.2019

Foto: pixabay

Savukārt salīdzinājumā ar 2018.gada desmit mēnešiem VID administrētie kopbudžeta ieņēmumi auguši par 353,23 miljoniem eiro jeb 4,5%. Ieņēmumu pieaugumu lielākoties nodrošināja darbaspēka nodokļi un pievienotās vērtības nodoklis. 2019.gada desmit mēnešos valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veiktas 2,889 miljardu eiro apmērā, kas ir par 3,2% vairāk, nekā plānots, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi veidoja 1,535 miljardus eiro, kas ir par 10,1% vairāk, nekā plānots.

VID atzīmēja, ka šogad desmit mēnešos valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa kopējie ieņēmumi veidoja 4,424 miljardus eiro jeb 54,3% no VID administrētiem kopbudžeta ieņēmumiem. Salīdzinot ar 2018.gada desmit mēnešiem, visvairāk ir palielinājušies valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu ieņēmumi, - par 263,16 miljoniem eiro jeb 10%, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodoklis iekasēts par 144,77 miljoniem eiro jeb 10,4% vairāk.

"Būtiskais pieaugums saistāms ar nodarbināto skaita un viņu darba ienākumu palielinājumu, bezdarba līmeņa samazināšanos un ar nodokļu likmju un atvieglojumu izmaiņām," norādīja VID. Savukārt uzņēmumu ienākuma nodokļa ieņēmumi 2019.gada desmit mēnešos veidoja 26,23 miljonus eiro, kas, salīdzinot ar 2018.gada attiecīgo periodu, ir par 265,75 miljoniem eiro jeb 91% mazāk, kā arī par 84% mazāk, nekā plānots. "Lai arī, pamatojoties uz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā noteikto nodokļa maksāšanas režīmu atkarībā no peļņas sadales, tika ieplānots nodokļa ieņēmumu samazinājums, tiem līdz plāna izpildei pietrūkst 137,77 miljoni eiro jeb 84%. Jāuzsver, ka ieņēmumi nav atkarīgi tikai no veiktajām nodokļa iemaksām," norādīja VID, piebilstot, ka šogad desmit mēnešos uzņēmumu ienākuma nodoklis iemaksāts 141,58 miljonu eiro apmērā, tajā pašā laikā atmaksāti 115,35 miljoni eiro, kas ir par 59,17 miljoniem eiro jeb divas reizes vairāk nekā pērn desmit mēnešos.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Pievienotās vērtības nodoklis 2019.gada desmit mēnešos iekasēts 2,166 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,7% mazāk, nekā plānots. "Lai gan līdz pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumu plāna izpildei pietrūkst 15,28 miljoni eiro jeb 0,7%, salīdzinot ar 2018.gada desmit mēnešiem, tie ir būtiski palielinājušies - par 165,73 miljoniem eiro jeb 8,3%, sasniedzot 2,166 miljardus eiro. Nodokļa ieņēmumu kāpums skaidrojams ar iekšzemes kopprodukta pieaugumu 2019.gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar pirmo pusgadu pērn. Tomēr tā pieauguma temps ir lēnāks, nekā tika plānots, izstrādājot likumu "Par valsts budžetu 2019.gadam". Ar to savukārt saistāma nodokļa ieņēmumu plāna neizpilde," minēja VID.

Akcīzes nodokļa ieņēmumi 2019.gada desmit mēnešos veidoja 894,039 miljonus eiro, kas ir par 3,6% mazāk, nekā plānots, savukārt salīdzinājumā ar 2018.gada desmit mēnešiem akcīzes nodokļa ieņēmumi ir pieauguši par 38,25 miljoniem eiro jeb 4,5%. Tostarp visvairāk no plāna izpildes atpaliek nodokļa ieņēmumi par naftas produktiem - tie iekasēti par 25,194 miljoniem eiro jeb 5,3% mazāk, nekā plānots. Saistībā ar ekonomikas izaugsmes tempa samazināšanos, būtiski mazinājies brīvam apgrozījumam izlaisto naftas produktu apmēra pieauguma temps, tomēr nodrošinot ieņēmumu kāpumu salīdzinājumā ar pagājušo gadu par 4,02 miljoniem eiro jeb 0,9%. Savukārt nodokļa ieņēmumi par alkoholiskajiem dzērieniem un alu, kas iekasēti kopumā par 13,68 miljoniem eiro jeb 6,7% vairāk nekā gadu iepriekš, atpalika no šogad desmit mēnešos plānotā apmēra par 17,05 miljoniem eiro. "Plāna neizpilde cieši saistīta ar akcīzes nodokļa politiku - likmju palielinājums gada sākumā mazināja iekšzemes patēriņu, savukārt nodokļa likmju samazinājums stiprajam alkoholam un alum Igaunijā no šā gada 1.jūlija mazināja tirdzniecību Latvijas-Igaunijas pierobežā," atzina VID, piebilstot, ka akcīzes nodokļa likmes samazinājums stiprajam alkoholam par 15% no šā gada 1.augusta mazina ieņēmumu kritumu no pierobežas tirdzniecības, tomēr nespēja pilnībā kompensēt nodokļu ieņēmumu kritumu salīdzinājumā ar sākotnējo plānu. Šogad kopumā nodokļos plānots iekasēt 9,819 miljardus eiro, tostarp desmit mēnešos bija plānots iekasēt 8,098 miljardus eiro.

Tevi varētu interesēt

«Jūsu kredītiestāžu kontos 2018.gadā kopējā saņemtā summa ir lielāka nekā ienākums, kas...

Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien piemēroja 200 stundas piespiedu darba Valsts ieņēmumu...

Interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmums Gemius publicējis valsts nozīmes iestāžu vietņu...

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītājai Ievai Jaunzemei vēl ir jāiestrādājas, tomēr vairāk...

Šā gada sākumā visai trauksmainā ģimenes ārstu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID)...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) īstenotie kontroles pasākumi sabiedrībā "apauguši" ar dažādiem...

Salīdzinājumā ar 2018. gadu šogad jaunā budžeta pieņemšanas laiks no darbaspēka nodokļu perspektīvas bijis...

Veselības aprūpei finansējumu plānots iegūt no nodokļu sistēmas reformas, trešdien intervijā...

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) atbalsta tā dēvētā digitālā nodokļa ieviešanu starptautiskajām...

«Jūsu kredītiestāžu kontos 2018.gadā kopējā saņemtā summa ir lielāka nekā ienākums, kas...

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis un Eiropas Parlaments (EP) pirmdienas vakarā vienojušies par...

Saeima vakar vakarā galīgajā lasījumā pieņēma 2020.gada valsts budžetu, nākamgad plānojot tērēt...

Pirmajā dienā, vērtējot 2020.gada budžeta projektu un to pavadošo likumu paketi, Saeima...

Palielinājies zeķu ražotāja SIA «Aurora Baltika» nodokļu parāda apmērs, un uz šā...

Franču Polinēzijā aizturēts pasaulslavenās cirka trupas «Cirque du Soleil» dibinātājs miljardieris...