Investors

Vīruss finanšu tirgus izsit no rekordu biruma ritma

Jānis Šķupelis, 28.01.2020

Foto: AP/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Jau pagājušajā nedēļā pasaules lielākajos finanšu tirgos omu bojāja Ķīnas koronavīrusa izplatīšanās. Ja sākotnēji bija zināmas cerības, ka šis vīruss tiks nosacīti ātri iegrožots, tad šobrīd šāda veida pārliecība ir krasi mazinājusies.

Tas licis sarukt vairāku riska aktīvu cenai. Piemēram, naftas vērtība pēdējo dienu laikā pakritusi zem 60 ASV dolāru par barelu atzīmes. Strauji pēdējo dienu laikā sarukusi arī dzelzs rūdas vērtība.

Evakuē no rūpnīcām

Ķīna, kam nu ir liela ietekme uz pasaules kopējo tautsaimniecību, ziņojusi, ka vīrusa izplatīšanās tomēr var paātrināties, kas dažādiem ekspertiem ar jaunu sparu licis apcerēt scenārijus par to, kā notiekošais var ietekmēt ekonomiku. Ierobežot nāvējošo vīrusu apgrūtina tas, ka ar to inficētie cilvēki sākotnēji var nedemonstrēt nekādas saslimšanas pazīmes. Turklāt šis vīruss ir lipīgs arī tā inkubācijas periodā, kas esot aptuveni 10 dienas (tā ir būtiska atšķirība no SARS epidēmijas izraisītāja).

Minētās saslimšanas simptomi esot drudzis, klepus un grūtības elpot.Ķīna rezultātā ziņojusi, ka pagarina sava Jaunā gada brīvdienas, lai mazinātu cilvēku pārvietošanās plūsmu. Šāds lēmums skāris arī Šuzou reģionu, kas ir viens no lielākajiem pasaules rūpniecības centriem. No savām ražotnēm cilvēkus evakuējušas Honda Motor, Nissan un Groupe PSA. Reģionā par savu veikalu vai noliktavu pievēršanu lēmuši arī tādi uzņēmumi kā Starbucks, Hennes and Mauritz, Ikea, McDonald's, Walt Disney (Šanhajā ir Disnejlenda) utt.

Tikmēr pati lielākā negatīvā ietekme, šķiet, ir uz daudzu ar tūrisma un atpūtas nozares veikumu saistītajiem biznesiem. Ķīna ziņo, ka šo sestdien transporta intensitāte valstī bijusi gandrīz par 30% mazāka nekā pirms gada.Parasti Ķīnas Jaunā gada brīvdienas ir periods, kad šīs valsts iedzīvotāji gan aktīvi ceļo, gan tērē. Vīrusa izplatīšanas nozīmē, ka šogad būs citādāk. Jāņem vērā, ka Ķīnas ekonomikā arvien lielāka loma ir iekšējā patēriņa tendencēm.

Katrā ziņā Ķīna ir milzīgs un nozīmīgs tirgus daudziem Eiropas biznesiem. Piemēram, Francijas konjaka ražotājs Remy Cointreau jau steidzies ziņot, ka vīrusa izplatīšanās tam likusi cirpt šā gada Ķīnas tirgus izaugsmes aplēses (Ķīnas tirgus šim uzņēmumam atbildīgas aptuveni par piekto daļu tā ieņēmumiem).

Uzmanība zeltam

Neskaidrības mākoņu intensitātei augot, topā ir drošais patvērums. Valdot šādam fonam, piemēram, zelta cena turpina ceļu uz 1600 ASV dolāru par Trojas unci atzīmes iekarošanu. Šīs nedēļas sākumā dzeltenā dārgmetāla vērtība ASV preču biržā atradās pie 1583 ASV dolāru atzīmes par Trojas unci.

"Ziņas par vīrusu daudziem liek meklēt drošo patvērumu. Tas var nozīmēt to, ka kopējais noskaņojums kļūst riska averss, un zelta cena tuvākajā laikā mērķē uz 1610 ASV dolāriem par unci," Bloomberg teic Commtrendz Risk Management Services pārstāvji Indijas pilsētā Mumbajā.

Bažas ir, ka šīs vīruss plašāk izplatīsies arī ļoti intensīvi apdzīvotajās Indijas teritorijās. "Finanšu tirgus uzmanību pievērsis nāvīgajam koronavīrusam. Skaidrs, ka tam būs būtiska ietekme uz Ķīnas ekonomiku. Lielākie jautājumi ir par laiku, ko prasīs vīrusa ierobežošana. Par to šobrīd var vien spekulēt," piebilst Bank of New Zealand speciālisti.

Daudzi eksperti vēl izsaka viedokli, ka pēdējā laikā situācija finanšu tirgos jau bija kļuvusi nedaudz nesamērīga. Proti, akciju cenu rekordi biruši viens pēc otra, un šādas vīrusa briesmas var būt katalizators tvaika nolaišanai.

Protams, ir ļoti grūti ievērtēt kādu armagedonisku scenāriju ietekmi. Līdz tam arī finanšu tirgi labāk izvēlas dzīvot vairāk vai mazāk pa vecam un cenās ievērtē to, ko tie daudz maz saprot un vispār spēj iedomāties. Bieži vien šādu pašu negatīvāko aplēšu piepildīšanās iespējamība tiek vērtēta kā visai maza. No pagājušā gadsimta pandēmijām vissmagākā bija tā saucamā Spāņu gripa. Tiek lēsts, ka tā pasaulē bija atbildīga par 50 līdz 100 miljonu cilvēku nāvi.

DB jau nupat rakstīja - lai gan akciju cena šobrīd daudzviet sarukusi, mūsdienās kādu šādu vīrusu izplatīšanās vilnim uz vērtspapīru cenām ietekme nemēdz būt ilgstoša. Parasti kādām plašākām bailēm par kādu infekciju lielāka negatīva ietekme ir uz dažādu ar tūrisma industriju saistīto kompāniju vērtspapīru cenu dinamiku. Protams, ļoti grūti pateikt to, cik lielā mērā šī jaunā vīrusa izplatību izdosies veiksmīgi iegrožot, jo katrs šāds gadījums ir unikāls.