Investors

Vīruss var inficēt arī ekonomiku

Jānis Šķupelis, 23.01.2020

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Nāvējošā koronavīrusa izplatīšanās sabiedējusi pat finanšu tirgus, un šīs nedēļas pirmajā pusē šis faktors daļēji bijis atbildīgs par mērenu akciju cenu atkāpšanos.

Pagaidām zināms tas, ka pie plaušu karsoņa epidēmijas Ķīnas pilsētā Vuhaņā vainojams jauns vīruss, kas, iespējams, radies tās jūras velšu tirgū. Atklāts, ka ar šo vīrusu inficēti jau vairāki simti cilvēku. Turklāt izskatās, ka tas ir ļoti lipīgs, un šonedēļ reģistrēts pirmais gadījums, kad to saķēris kāds vīrs ASV. Saslimšanas gadījumi bijuši arī Taizemē, Taivānā, Japānā un Dienvidkorejā.

Lai gan akciju cena šobrīd daudzviet sarukusi, mūsdienās šādu vīrusu izplatīšanās vilnim uz vērtspapīru cenām ietekme nemēdz būt ilgstoša. Parasti plašākām bailēm par kādu infekciju lielāka negatīva ietekme ir uz dažādu ar tūrisma industriju saistīto kompāniju vērtspapīru cenu dinamiku. Protams, ļoti grūti pateikt to, cik lielā mērā šī jaunā vīrusa izplatību izdosies veiksmīgi iegrožot, jo katrs šāds gadījums ir unikāls. Daudzus bažīgus dara fakts, ka ķīnieši šobrīd sevišķi aktīvi plāno ceļojumus saistībā ar šīs valsts Jaunā gada brīvdienām.

SARS piemērs

Vēsture māca, ka epidēmiju uzliesmojumiem ir palielāka ietekme uz aviokompāniju finanšu rezultātiem. Pirms gandrīz 20 gadiem SARS epidēmijas laikā aviokompāniju pasažieru skaits atsevišķos Āzijas reģiona maršrutos saruka pat līdz 40%. Starptautiskās gaisa transporta asociācijas (IATA) dati liecina, ka SARS epidēmijas laikā Āzijas un Klusā Okeāna lidsabiedrību pārvadāto pasažieru apjoms saruka par 8%, savukārt Ziemeļamerikas lidsabiedrību pārvadāto pasažieru apjoms samazinājās gandrīz par 4%. Tiek lēsts, ka pagājušās tūkstošgades sākumā SARS epidēmija Dienvidķīnā bija atbildīga vismaz par 774 cilvēku nāvi.

Arī šoreiz straujāk sarukusi tādu uzņēmumu kā "MGM Resorts International", "Wynn Resorts", "Las Vegas Sands", "American Airlines" un "United Airlines Holdings" akciju vērtība.

Zemāk ceļoja arī vairāku Eiropas luksusa kompāniju (tām Āzija ir ļoti svarīgs noieta tirgus) un aviokompāniju akciju cena. Investori metās pārdot, piemēram, "Christian Dior", "Kering" (pieder "Guci brends"), "LVMH Moët Hennessy", "Louis Vuitton", "Cie. Financiere Richemont", "International Consolidated Airlines Group" (mātes uzņēmums "British Airways") un "Air France-KLM" akcijas.

"Bain & Co" aprēķini liecina, ka 2018. gadā ķīnieši bija atbildīgi aptuveni par trešo daļu no pasaules tēriņiem luksusa preču tirgū. Pastāv iespēja, ka ķīniešu pircēji, baidoties no vīrusa, gan ceļos, gan tērēs mazāk.

"SARS epidēmija 2003. gadā bija ļoti slikta. Lidostas bija tukšas, viesnīcu rezervācijas karsi krita un tam bija ietekme uz tautsaimniecību," piebilst "Oversea-Chinese Banking Corp" ekonomisti.

"Ekonomiskās sekas var būt ekstremālas. Ķīnas starptautiskais tūrisms kopš SARS ir uzplaucis. Tas nozīmē, ka risks globālai epidēmijai šoreiz ir daudz lielāks," spriež "IHS Markit" pārstāvji. Vairāki ekonomisti vēl izceļ – šis vīruss, ja varas iestādes to tomēr nespēs ierobežot, var negatīvi ietekmēt jau tā šķietami trauslo Ķīnas tautsaimniecības stabilizēšanas procesu (šīs valsts tautsaimniecība šobrīd aug lēnākajos tempos vismaz 29 gados).

Pagaidām gan tiek vērtēts, ka Ķīna uz notiekošo reaģē daudzmaz adekvāti un šo trešdien jau izskatījās, ka akciju tirgi tomēr atspēlēs savus agrākos zaudējumus.

Ietekmē arī izejvielas

Reaģējot uz ziņām par vīrusa izplatīšanos, nosvārstījās arī vairāku izejvielu cena. Ķīna ir globāli lielākā metālu patērētāja – šī valsts ir atbildīga aptuveni par pusi pasaules vara, niķeļa, tērauda un alumīnija patēriņa. Pastāvot riskam, ka šis vīruss būs papildu nasta šīs valsts tautsaimniecībai, attiecīgi zemāk planējusi to cena. Daļēji šis faktors šī nedēļas pirmajā pusē tika saistīts arī ar naftas cenas samazināšanos. Naftas pieprasījums, ja vīrusa izplatība vērsīsies plašumā, dienā var sarukt par 260 tūkstošiem barelu, spriedusi ASV investīciju banka "Goldman Sachs".

"Raugoties no investīciju viedokļa, jebkura šāda vīrusa risks tiks izvērtēts caur tā spēju ietekmēt ekonomiku. Protams, pagaidām būtu pāragri izdarīt kādus secinājumus līdz nav zināmi kādi papildu fakti, un mēs negribam pārspīlēt. Tomēr, ņemot vērā šā brīža pasaules ekonomikas gausumu un kopējo atkarību no ASV un Ķīnas izaugsmes, šī vīrusa problēma daudzus investorus darījusi satrauktākus," "Bloomberg" piebilst "FTSE Russell" eksperti.

Cenu rekordi dara bažīgus

Jāņem vērā, ka pēdējā laikā akciju tirgi piedzīvojuši varenu skrējienu – gandrīz katru jaunu dienu tiek ziņots par jauniem cenu rekordiem. Daži tendenču pētnieki tādējādi pauž uzskatu, ka tirgus dalībnieki pie tik augstiem vērtspapīru novērtējumiem ir nervozi un meklē jebkādu iemeslu, lai fiksētu dāsno peļņu no agrākā pieauguma.

"Izskatījās, ka akciju pieauguma zilajās debesīs nav neviena mākonīša. Tagad gan šāds mākonis ir parādījies," "The Wall Street Journal" piebilst Japānas bankas "MUFG" pārstāvji. Katrā ziņā nebūt nav izslēgts, ka pie kādām sliktākām ziņām finanšu tirgos uz nesenās nemitīgās cenu izaugsmes fona notiek kādas pārspīlētas svārstības.

Būs ierobežots?

Pirms dažiem gadiem negatīva ietekme uz daudzu Rietumvalstu akciju vērtībām bija arī, piemēram, ebolas vīrusa uzliesmojumam Āfrikā. Toreiz bija vērojama investoru vēlme ieņemt drošas pozīcijas, baidoties no tā, ka epidēmija kļūs nekontrolējama. Līdz ar šādas iespējamības esamību daudzi savos ieguldījumu portfeļos mazināja jau pieminēto ar tūrisma industriju saistīto akciju īpatsvaru. Galu galā ebolas vīrusa izplatīšanās tika ierobežota, un vērtspapīru mijēji ātri vien šo risku aizmirsa.

"Arī šoreiz, neskatoties uz asu sākotnējo reakciju, kas raisījusi satraukumu sevišķi Āzijas fondu tirgū, visai ticams tomēr ir tas, ka cenu kritums būs ierobežots. Kopējo tirgus virzienu galu galā noteiks monetārā un fiskālā politika," saviem klientiem teic, piemēram, finanšu uzņēmuma "Marketfield Asset Management" vadība.

Pat kādas traģēdijas sliktus laikus nozīmē ne visiem. Piemēram, šā gada sākumā pēc ASV-Irānas asumu eskalēšanās strauji pieauga ieroču uzņēmumu akciju cena. Savukārt tagad līdz ar jaunā vīrusa vilni investori iegādājas atsevišķu farmācijas uzņēmumu akcijas (piem., "Shandong Lukang Pharmaceutical"). Tāpat Āzijā investoru topā ir, piemēram, uzņēmuma, kas ražo sejas maskas - "Shanghai Dragon" - akcijas.

Pārsvarā vērtspapīru pētnieki norāda – mūsdienās kādiem veselības satraukuma uzplūdiem ietekme uz finanšu tirgiem, protams, ir, lai gan šie kritumi esot jāvērtē plašākā kontekstā, piemēram, kāds ir aktuālais ekonomikas cikls. Piemēram, 1997. gadā putnu gripas epidēmija gāja roku rokā ar Āzijas finanšu krīzi un Krievijas parādu defoltu. Neskatoties uz lielajām cenu svārstībām, ASV akcijas gan 1997. gadu, gan 1998. gadu noslēdza ar dāsniem guvumiem.

Arī, sākoties SARS epidēmijai, MSCI Pacific ex Japan akciju indeksa vērtība saruka par 13%. Tiesa gan, 2003. gadu minētais indekss noslēdza ar pieaugumu par 40%. Arī ASV akcijas to gadu noslēdza ar pieaugumu par 26%. Pamatā toreiz turpinājās akciju cenu atgūšanās pēc interneta burbuļa plīšanas.

"Mēs nevaram izdarīt kādus noteiktus secinājumus par pandēmiju ietekmi uz akciju performanci. Akciju tirgus uz nezināmo mēdz reaģēt neparedzami. Lai nu kā – šādi gadījumi nevar tikt vērtēti atsevišķi – tie jāskata kopā ar citiem tirgus apstākļiem," savukārt teikuši "Fidelity" pārstāvji.

Katastrofām īsa un asa ietekme

Parasti asa īslaicīga ietekme uz industriāli attīstīto valstu vērtspapīriem ir arī dabas katastrofām. To postījumi vienmēr rada kaitējumu ekonomikai, lai gan attīstīto valstu gadījumā uzkrātās rezerves un vadošo institūciju spēja finansēt zaudējumus seku problēmām daudz ievilkties parasti neļauj. Proti, pēc kādām katastrofām tiek veikti apjomīgi rekonstrukcijas darbi, kas nozīmē darbu ar būvniecību saistītajām nozarēm (un parasti pieaug šādu kompāniju akciju cena).

Galu galā katastrofa var izraisīt straujāku IKP pieaugumu nākotnē, jo, piemēram, atjaunošanas darbiem tiek iztērēti iedzīvotāju ietaupījumi, kas citādos apstākļos nemainītos vai pat palielinātos. Līdzīgu scenāriju, kā tas ir ar dabas katastrofām, var attiecināt arī uz terorisma gadījumiem (tiem uz vērtspapīru tirgiem mēdz būt vienreizēja, asa ietekme).

Nākotni, protams, paredzēt ir faktiski neiespējami un nav izslēgts, ka mūsdienu globalizētajā laikmetā lielākas katastrofas var kalpot par slēdzi vērtspapīru lejupslīdei, ja tirgū pastāv fundamentāli priekšnoteikumi tam, un vajag tikai kādu negatīvu informāciju, lai krituma slēdzis tiktu nospiests.