Lauksaimniecība

Zemnieki nemierā ar EM piedāvājumu OIK sloga mazināšanai

Sandra Dieziņa, 09.03.2018

Foto: Ieva Leiniša/ LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemnieku Saeimas kongresā piektdien ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens piedāvāja vairākus risinājumus OIK sloga samazināšanai lauksaimniekiem.

Ražojošie zemnieki gan pauda lielu neapmierinātību ar piedāvājumu.

A. Ašeradens informēja lauksaimniekus, ka šobrīd tiek meklēti risinājumi kopējā OIK sloga samazināšanai. Viens no variantiem ir OIK diferenciācija, kā arī Latvenergo virspeļņas 79 miljonu eiro apmērā novirzīšana OIK samazināšanai.

Daļu no šīs naudas plānots novirzīt arī uzņēmējiem, lai samazinātu OIK slogu. A. Ašeradens pauda uzskatu, ka jāatbalsta rūpniecība, jo tās pieaugumam ir strauja attīstības dinamika. Turklāt rūpniecība stabilizē iedzīvotāju skaitu, pieaug nodarbinātība un tāpēc tiek meklēta iespēja rūpniecības atbalstam. Diferencējot OIK pēc pieslēguma veida, lielākie ieguvēji varētu būt kokapstrāde un pārtikas rūpniecība.

Savukārt lauksaimniecībā varētu būt elastīga jaudas pieslēguma samazināšana uz deviņiem mēnešiem, sedzot tehniskās izmaksas. Tāpat paredzēti vēl vairāki risinājumi, kā samazināt OIK slogu. Ašeradens solīja, ka elastīgais jaudas samazinājums dos būtisku ietaupījumu.

Ražojošie lauksaimnieki gan pauda neapmierinātību ar EM piedāvājumu. Z/s Mālnieki saimnieks Atis Slakteris norādīja, ka zemnieki ir lieli eksportētāji, kam apgrozījums mērāms simtos tūkstošos un pat miljonos, tāpēc nepieciešams skaidrs risinājums OIK sloga samazināšanai.

Viņš arī vaicāja par iespējamām soda sankcijām - kas notiks gadījumā, ja zemnieki nespēs izpildīt saistības un nevarēs nodrošināt jaudu izpildi. Līdzīgs jautājums bija vēl citiem zemniekiem, taču ministrs uz to nevarēja atbildēt. Vairāki lauksaimnieki bija sašutuši par to, kāpēc viņiem jāapmaksā Sadales tīkla pamatlīdzekļi. Bioloģiskais lauksaimnieks Jānis Dzenis norādīja, ka mērķis ir samazināt elektroenerģijas izmaksas, taču tas nenotikšot.

Biedrības Zemnieku saeima priekšsēdētājs Juris Lazdiņš pēc diskusijas DB norādīja, ka galvenajos jautājumos panākta vienošanās un ekonomikas ministra demisija netiks pieprasīta.

Jau ziņots, ka ZSA kongresā aicināja piedalīties ekonomikas ministru, lai vienotos par lauksaimniekiem atbilstošiem noteikumiem.

LASI ARĪ:

Ašeradens: Valdībai ir pēdējais brīdis sākt domāt par OIK likvidēšanu

OIK atļaujas atceltas jau 21 elektrostacijai

Papildināta - EM rosinās Latvenergo papildu nopelnītos 78,9 miljonus eiro novirzīt OIK samazināšanai

OIK reformai ir izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Rasti risinājumi OIK mazināšanai sezonāliem pieslēgumiem un OIK fiksētās daļas samazināšanai

Komentāri

Pievienot komentāru