Bankas

ABLV netiks izlaupīta

Māris Ķirsons/Elīza Grīnberga/ speciāli DB, 13.06.2018

DB 13. jūnija vāks

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

AS ABLV Bank varēs īstenot pašlikvidāciju, ko veiks četri likvidatori, taču tas notiks īpašu pārraugu uzraudzībā; lai kreditori atgūtu savu naudu, vispirms būs jāiziet naudas atmazgāšanas novēršanas kontrole.

To paredz Finanšu kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes ārkārtas sēdē 12. jūnijā pieņemtais lēmums attiecībā par AS ABLV Bank šā gada 5. martā pieteikto pašlikvidācijas procesu. Par šādu FKTK lēmumu esot informēta arī Eiropas Centrālā banka (ECB). Tagad FKTK sagatavos lēmuma projektu par kredītiestādei izsniegtās licences anulēšanu un iesniegs to ECB. Trīs dienu laikā pēc licences anulēšanas bankas likvidācijas procesa īstenotājiem ir jāpublicē paziņojums par pašlikvidāciju Latvijas Vēstnesī. Tas būs sākums trīs mēnešu termiņam kreditoru prasījumu pieteikšanai. Likvidācija nozīmē AS ABLV Bank vadības maiņu, tā līdzšinējās valdes funkcijas pildīs četri bankas pieteiktie un FKTK apstiprinātie likvidatori – Eva Berlaus, Arvīds Kostomarovs, Andris Kovaļčuks, Elvijs Vēbers. Jārēķinās, ka pašlikvidācijas process tiks uzraudzīts no FKTK puses, turklāt var gadīties, ka zināmi darba nogriežņi likvidācijas procesā tiks uzdoti ārējam konsultantam, kas būs FKTK līgts.

Bez vienprātības

Pēc FKTK priekšsēdētāja Pētera Putniņa sacītā, lēmums nav bijis viegls, turklāt ir bijuši padomes locekļi, kas balsojuši pret ABLV Bank pieteikto pašlikvidācijas procesu, taču kurš un kādu iemeslu dēļ vadīts ir tā rīkojies, FKTK priekšsēdētājs neatklāja. «Tas ir pirmo reizi Latvijas vēsturē, kad banka ir spējīga īstenot likvidāciju, jo, lai to īstenotu, tai ir jābūt maksātspējīgai ar attiecīgām rezervēm, kas apliecina šo maksātspēju,» norādīja P. Putniņš. Viņš arī uzsvēra, ka izvērtēšanas procesā bija iesaistīts zvērināts revidents, kas veica bankas aktīvu kvalitātes pārbaudi un pašlikvidācijas pieņēmumu izvērtējumu. P. Putniņš arī skaidro, ka pašlaik nekādas straujas kustības neesot gaidāmas, jo tuvāko mēnešu laikā būs jāizstrādā detalizēts bankas likvidācijas plāns, kurā tiks iekļauts, kas un kā notiks tuvākajos gados. Pašlikvidācijas process varot ilgt piecus gadus. Šajā procesā kreditoriem ir jāatgūst visi savi līdzekļi. Un nākamajām kreditoru kārtām faktiski būtu jāsaņem ieguldītā nauda. Kopumā 20 051 ABLV Bank klientam pienākas garantētā atlīdzība, un tā sedz visu ieguldījumu, savukārt 3768 klientiem, kuriem pienākas garantētā atlīdzība, tā nesedz visu ieguldījumu, norādīja P. Putniņš.

Visu rakstu ABLV netiks izlaupīta lasiet 13.jūnija laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru