Augsto izmaksu dēļ Latvijas rožu audzētājs pievēršas gurķiem 

Latvijas rožu audzētājs SIA Ar B Agro sācis audzēt gurķus, ko realizē kooperatīvam Baltijas dārzeņi.

Sandra Dieziņa, 16.4.2018
1/2

Eva Bumbiere

Foto: Vitālijs Stīpnieks

Ar B Agro direktore Eva Bumbiere pastāstīja, ka šāds lēmums pieņemts vairāku iemeslu dēļ. Proti, uzņēmumā izaudzēto rožu realizāciju būtiski apgrūtinājusi ziedu loģistika.

«Manu izvēli pāriet no rozes uz dārzeni noteica augstās ziedu audzēšanas izmaksas un atbalsta trūkums šai nozarei. Biju nogurusi vest pa vienai divām rožu paciņām uz veikaliem. Faktiski ziedu loģistika ļoti sadārdzina izmaksas. Strādājam arī ar vairumtirdzniecības bāzēm, bet tur ir ļoti liels spiediens uz cenām,» atklāj Ar B Agro direktore. Pluss esot arī samazinātais PVN dārzeņiem, kas licis sarosīties vietējiem ražotājiem.

Lēmums par gurķu audzēšanu nācis strauji, izdevās piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu un rekordīsā laikā – no šā gada janvāra līdz martam rekonstruētas divas siltumnīcas astoņu tūkstošu kvadrātmetru platībā un iedēstīti īsie lauku gurķi. Ieguldītās investīcijas vēl esot jārēķina. Lai arī tempi bija lieli, Eva Bumbiere ir gandarīta, ka viss izdevies un jau 28. martā novākta pirmā gurķu raža. Gurķu loģistika uz veikaliem ir Baltijas dārzeņu pārziņā un Eva Bumbiere teic, ka tas atvieglo ražotāja dzīvi.

Ar B Agro direktore atzīst, ka pamazām tiks izvērtēts, vai turpināt nodarboties ar rožu audzēšanu, kas ir salīdzinoši dārgs prieks. «Visu noteiks finanšu situācija. Ja gurķiem tā būs labāka, iespējams, ar laiku pārtrauksim rožu audzēšanu, jo cenas dēļ nespējam konkurēt ar rožu importu no Āfrikas, kas mūs spiež ārā ar zemāku cenu,» pauda Eva Bumbiere. Eksperimentālā kārtā saimniecībā 800 kvadrātmetru platībā iedēstītas zemenes un pirmā raža jau gaidāma maijā.