Degpunktā – ceļu būves kvalitāte 

Virzība uz ilgtspējīgu autoceļu politiku Latvijā nav iespējama bez lielas uzmanības veltīšanas ceļu kvalitātei

Lāsma Vaivare, 21.04.2015

Foto: LETA

Par kvalitātes jautājumiem plānots diskutēt arī ikgadējā ceļu nozares konferencē, kas šogad notiks 22. aprīlī. Konferenci organizē va/s Latvijas valsts ceļi (LVC) sadarbībā ar Dienas Biznesu.

Galvenā prioritāte

Autoceļu kvalitāte ir galvenā LVC prioritāte, jo īpaši ierobežotā finansējuma apstākļos, norāda uzņēmumā. LVC izsludināto iepirkumu specifikācijās tiek ļoti precīzi noteiktas kvalitātes prasības, bez kuru izpildīšanas nav iespējama ceļu pieņemšana ekspluatācijā. Ja tiek konstatēta neatbilstība, ceļu būvētājiem tā ir jānovērš par saviem līdzekļiem.

Arī pēc ceļa nodošanas ekspluatācijā garantijas termiņa laikā būvniekiem defekti jānovērš par pašu līdzekļiem, piemēram, pērn LVC uzdeva SIA Binders veikt garantijas remontdarbus uz jaunā, tikai 2013. gadā pabeigtā autoceļa Tīnūži – Koknese. Uz viadukta pagriezienā uz Lēdmani pērn tika konstatēti asfaltseguma bojājumi, iespējams, saistīti ar brauktuves betona un hidroizolācijas izbūves kvalitāti un laika apstākļu ietekmi. Garantijas darbi pērn bija jāveic uz vēl vairākiem nesen rekonstruētiem ceļiem, piemēram, bija izveidojušies iesēdumi uz autoceļiem Līgatne–Skrīveri, Tukums–Kuldīga.

To, ka stingrākas kļuvušas gan kvalitātes prasības konkursos, gan būvniecībā izmantoto materiālu un būvdarbu kvalitātes pārbaudes, atzīst arī ceļu būves kompānijas. Ceļu būves uzņēmumi arī paši veic investīcijas kvalitātes uzlabošanā.

Visos posmos

Ceļu periodiskās uzturēšanas, rekonstrukcijas un būvniecības darbu kvalitātes atbilstības novērtēšanu veic Autoceļu kompetences centrs (AKC), kas izveidots uz LVC Ceļu laboratorijas bāzes un darbu sāka pērn. AKC aktīvi darbojas ne tikai vietēja mēroga, bet arī starptautiskajos autoceļu nozares pētniecības projektos.

Pārbaudes tiek veiktas visos ceļu būves procesa līmeņos – sākot no tehniskā projekta izstrādes, beidzot ar garantijas termiņa beigām. Informācija, kas iegūta, izvērtējot un analizējot būvdarbu kvalitāti, vēlāk noder, pilnveidojot nākamo projektu tehniskās prasības. Tādā veidā kvalitāte tiek uzlabota nemitīgi, skaidro uzņēmumā.

Visu rakstu Degpunktā – ceļu būves kvalitāte lasiet 21. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums