Dividendēs izmaksāta rekordsumma

2018. gada 20. februāris plkst. 9:08
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Dividendes kļuvušas brangākas; tām gan tāpat var izrādīties arvien grūtāk konkurēt ar augošajām fiksētā ienesīguma likmēm

Investoriem pēdējo gadu laikā atmaksājies likt likmes uz akciju cenu izaugsmi. Tiesa gan, šajā tirgū iespējams pelnīt ne tikai ar uzņēmumu akciju vērtību pieaugumu. Daudzas kompānijas savus akcionārus atalgo arī ar dividendēm.

Šajā ziņā 2017. bija rekordgads - Janus Henderson Global Dividend Index apkopotie dati liecina, ka globālā mērogā uzņēmumi pērn izmaksājuši dividendes 1,3 triljonu ASV dolāru apmērā, kas ir jauns vēsturiskais maksimums un par 7,7% vairāk nekā vēl iepriekšējā gadā. Rezultātā dividenžu apmērs audzis straujākajos tempos kopš 2014. gada, kam palīdzējusi straujāka pasaules ekonomikas izaugsme un uzņēmēju pārliecības par nākotni palielināšanās. Tiek norādīts, ka sevišķi strauji audzis biznesa optimisms Āzijā un ASV.

Piemēram, ASV izmaksāto dividenžu apmērs (izņemot gadījumus, kad vērojama kāda ārkārtēja, vienreizēja dividenžu izmaksāšana) 2017. gadā palielinājies par 6,3% līdz 438 miljardiem ASV dolāru. Tas nācis pēc šajā ziņā visai nepārliecinoša 2016. gada, kad dividenžu apmēri šajā valsī pieauga vien par 1,7%. Eksperti skaidro, ka šāds lēzens pieaugums togad bija saistīts ar ASV prezidenta vēlēšanām, pirms kurām daudzi uzņēmumi atturējās pieņemt kādus lielus lēmumus par investīcijām un apjomīgiem dividenžu plāniem. Financial Times atzīmē, ka izmaksāto dividenžu apmēru straujāk audzējušas finanšu iestādes, kuras ilgi jutušas iepriekšējās globālās finanšu krīzes sekas. Bankas nu pelna vairāk, un, piemēram, ASV šī sektora izmaksāto dividenžu apmērs kopš 2011. gada ir trīskāršojies. «Banku bilances beidzot ir uzceltas līdz tam līmenim, kas regulatorus dara priecīgus, un tas dividendēm ļauj plūst akcionāru virzienā,» piebilst Janus Henderson analītiķi. Tiek gaidīts, ka pozitīva ietekme uz ASV kompāniju izmaksāto dividenžu apmēriem varētu būt arī ASV prezidenta Donalda Trampa izbīdītajām nodokļu atlaidēm. Analītiķi gan piebilst, ka ASV ir vērojams liels politiskais spiediens palielināt algas, kas nozīmē, ka akcionāru maciņos nauda tik lielā mērā, kā cerēts, var arī neieplūst.

Āzijā, ja neskaita Japānu, izmaksāto dividenžu apmērs 2017. gadā audzis par 8,6% (izņemot specializētus, vienreizēja rakstura gadījumus) un gandrīz sasniedzis 140 miljardu ASV dolāru atzīmi, kas arī ir jauns rekords. Eiropā lēzenāk Izmaksāto dividenžu pieauguma ziņā gan atpaliek Eiropa.

Visu rakstu Dividendēs izmaksāta rekordsumma lasiet 20. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi