FOTO: Līgatnē rekonstruē bijušo ķiveru fabriku

2018. gada 04. aprīlis plkst. 15:12
Dalies ar šo rakstu

Līgatnē šobrīd rekonstruē bijušo ķiveru fabriku un tajā plānots attīstīt sociālo uzņēmējdarbību, radīt pakalpojumu pieejamību ģimenēm ar bērniem, tajā skaitā bērniem invalīdiem, sociāli mazaizsargātām grupām, bāzi apmācībām un dažādiem semināriem, kā arī ieviest atsevišķus veselības aprūpes pakalpojumus.

Bijušo ķiveru fabriku vietējie līgatnieši sauc par kasku cehu, jo tajā tika ražotas motociklistu ķiveres visai Padomju Savienībai. Pirms tam ēkā atradušies staļļi, skola, govju ferma. Aptuveni divdesmit gadus ēka bijusi pamesta, bet pagājušajā gadā 1500 kvadrātmetru lielo ēku Līgatnē iegādājās Inese un Marģers Zeitmaņi.

Iegādājoties īpašumu, ēkas tehniskais stāvoklis bijis salīdzinoši labs. Laika gaitā ir nomainīti logi, jumts,sakārtota kanalizācijas un elektrosistēma, taču grīda tiks saglabāta esošā. Arī telpu sienu krāsa noņemta ar smilšu strūklu un dažās vietās tā tiks atstāta tāda, kāda bijusi sākotnēji.

Kā min ēkas īpašnieki, ēkas pārbūve tiek veikta, maksimāli cienot Līgatnes vēsturi, kā arī otrreizēji izmantojot demontētos materiālus atjaunotajā vidē. Bijušajās fabrikas telpās plānots izveidot vidi kultūras dzīves attīstībai, piemēram, paredzēta nelielas izstāžu zāles izveide pastāvīgām un mainīgām ekspozīcijām, kā arī nelielu koncertu un teātra izrāžu rīkošana un bērnu rotaļu laukumu izveide. Tāpat plānots piedāvāt dažādu pārgājienu un ekskursiju komplektus, izmitināt tūristus jaunizveidotajos apartamentos ēkas otrajā stāvā. Ēkas priekšplānā aiz stikla konstrukcijām tiks izveidota kafejnīca.

I. un M. Zeitmaņi ir iecerējuši, ka visas telpas un pakalpojumi, piemēram, telpas semināriem, bērnu rotaļu laukumi un vairāki apartamenti nakšņošanai būs maksimāli pielāgoti cilvēkiem ar kustību traucējumiem, lai cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem varētu saņemt pakalpojumus un apmeklēt centru pat bez asistenta palīdzības.

Šobrīd ēkā norit remontdarbi, bet ēkas ārpusē uzbūvēta terase un top bērnu rotaļu laukums. Tā projektēšanā piedalās Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina nodaļas maģistrantūras studente, doktores Aijas Freimanes vadībā. «Arī rotaļu laukums tiks veidots tā, lai to var izmantot gan neredzīgie bērni, gan ratiņkrēslos braucošie, jo šobrīd tādi laukumi nav pieejami,» saka A. Freimane. Bērnu rotaļu laukums ar alpīnisma sienu taps arī iekštelpās.

Ēkas rekonstruēšanā tiek ieguldīti tikai un vienīgi privātie līdzekļi. «Esam rakstījuši projektus vairākkārtīgi. Lauku atbalsta dienestā tika iesniegti tikai seši projekti, viens no tiem bija šis par 200 000 eiro, bet mums atteica un pateica - mēs neticam, ka šeit kaut kas notiks,» stāsta A. Freimane.

Šobrīd kompleksa pārbūves darbos pastāvīgi nodarbināti seši Līgatnes iedzīvotāji un kā sadarbības partneri iesaistīti vēl trīs līgatnieši. Arī pēc ēkas atklāšanas plānots, ka starp darbiniekiem būs arī vietējie iedzīvotāji. Ēkas īpašnieks ar remontdarbiem nesteidzas, taču ēkas atklāšana varētu būt rudenī.

Dalies ar šo rakstu