Investīcijas raksturo potenciālu

2018. gada 06. marts plkst. 10:47
Autors: Anda Asere
Sadaļa: Fin-tech
Dalies ar šo rakstu

Latvijas jaunuzņēmumi pērn piesaistījuši 62 miljonus eiro, lielāko daļu no tiem piesaistījušas finanšu tehnoloģiju kompānijas Bitfurry un Creamfinance, katra vairāk nekā 20 miljonus eiro, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«2017. gadā jaunuzņēmumi ir piesaistījuši 40% vairāk investīciju nekā 2016. gadā, un kopumā var redzēt, ka apjoms aug ar katru gadu. Interesanti, ka pērn tas ir pieaudzis, taču darījumu skaits ir līdzīgs. Tas norāda, ka uzņēmumi ir auguši un individuāli spēj piesaistīt jau lielākas investīcijas nākamajos raundos – ir bijuši salīdzinoši vairāk vēlīnas stadijas sēklas un A līmeņa investīciju raundi. Līdz ar to redzam, ka startup, kas iepriekš bijuši agrīnā stadijā, tagad ir attīstījušies un piesaista jau nākamā līmeņa investīcijas, kas kopumā norāda, ka ekosistēma aug un attīstās. Vairāk nekā 90% no investīcijām 2017. gadā ir piesaistītas no ārvalstu investoriem, un tikai neliela daļa no vietējiem investoriem, kas skaidrojams ar ES fondu finansējuma pārrāvumu 2017. gadā,» saka Egita Poļanska, Latvijas Startup asociācijas Startin.LV vadītāja.

Vaicāta, kāpēc jaunuzņēmumu jomā tik bieži pievērš uzmanību investīcijām, E. Poļanska teic, ka šīm kompānijām parasti ir atšķirīgs biznesa modelis nekā tradicionālajiem uzņēmumiem, tāpēc jaunuzņēmumiem ir nepieciešamas investīcijas, pirms tie sāk pelnīt. Līdz ar to sākotnējās stadijās piesaistītais investīciju apjoms norāda startup uzņēmuma potenciālu un palīdz noteikt kompānijas vērtību, kas lielākoties norāda uz to, ka investori tic jaunuzņēmumam un tā izaugsmei. «Sākotnējās investīcijas parasti tiek ieguldītas produkta izveidē un sākotnējā tirgus iekarošanai. Turpmākajos raundos piesaistīto investīciju apjoms norāda uz izaugsmes potenciālu un to, vai startup varēs augt turpmāk. Taču, lai noteiktu jaunuzņēmumu attīstību, noteikti ir jāseko līdzi arī citiem rādījumiem, piemēram, maksājošo klientu skaitam,» viņa skaidro.

Visu rakstu Baltijas startup turpina attīstību lasiet 6. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu