Kā sadzīvot ar demogrāfijas «lauvas rīkli»

2017. gada 11. decembris plkst. 10:15
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Starptautiskie biznesa pakalpojumu centri un imigrantu darbaspēks – tie ir divi «plāksteri», kas varētu palīdzēt lāpīt demogrāfijas bedri

To eksperti secināja DB rīkotajā konferencē Biznesa prognozes 2018. Taču vienojošais faktors ir izglītības sistēmas pārmaiņas, pilnībā mainot esošo kārtību un pielāgojot to nākotnes vajadzībām. «Lielai daļai sabiedrības ir priekšstats, ka inovācija nozīmē to, ka mēs varēsim turpināt sēdēt pie televizora, jo kāds atnāks un mūsu vietā kaut ko izdarīs. Bet pēc būtības viss sākas ar revolucionāriem procesiem izglītībā. Nīderlande ir labs piemērs, tai cenšas sekot Luksemburga. Paradoksāli, ka lielajām valstīm ir grūtāk to izdarīt, bet mazās valstis, un tā ir arī mūsu priekšrocība, var aizsteigties priekšā,» konferencē uzsvēra Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš.

Apmēram 24 tūkst. cilvēku Baltijā ir nodarbināti globālo biznesa pakalpojumu centros. Puse no tiem ir Lietuvā, otra puse diezgan līdzīgi sadalās starp Latviju un Igauniju. Gadu gaitā šādu uzņēmumu, kas sniedz pakalpojumus no Latvijas, skaits ir izaudzis līdz aptuveni 50, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) dati. «Šeit redzam iespēju Latvijai, un statistika labi parāda – pašlaik pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā finanšu un saistītajās nozarēs nodarbināti aptuveni 18 tūkstoši cilvēku, bet 2007. gadā tie bija 13 tūkstoši. Banku sektorā nodarbināto skaits ir sarucis, bet kopējais saistītajos pakalpojumos nodarbināto skaits nozarē pieaug,» norādīja LKA vadītāja Sanda Liepiņa. Pillar RE Services vadītāja vietnieks Guntars Cauna papildināja, ka «starptautiskajos biznesa pakalpojumu centros tiek nodarbināti salīdzinoši jauni cilvēki, tas viņiem dod iespēju uzreiz strauji ieiet starptautiskā biznesa vidē. Polija soli pa solim jau gadus 15 darbojas šajā virzienā, viņi arvien vairāk pieslīpējuši vietējo darbinieku kompetences. Jaunā paaudze jau ir piedzimusi ar globālo domāšanu. Ja mājās tiks sakārtota laba darba vides bāze, cilvēkiem nebūs jādodas prom uz citām valstīm».

LASI ARĪ:

DB konference Biznesa prognozes - fotogrāfijās

Visu rakstu Kā sadzīvot ar demogrāfijas «lauvas rīkli» lasiet pirmdienas, 11. decembra, laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu