Kā top?: Biezpiens Jaunpils pienotavā 

Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem ļauj ielūkoties Jaunpils pienotavas ražotnē, kur top biezpiens.

Žanete Hāka, 01.7.2016
1/27

Sākotnēji uz pienotavu atved pienu. Pienu uzņēmumam piegādā lauksaimnieki, kas ietilpst īpašnieku sastāvā, un pāri palikusī produkcija tiek pārdota citiem pārstrādātājiem.

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Uzņēmums savu darbību sāka 1912. gadā, kad tika dibināta viena no pirmajām piensaimnieku sabiedrībām Latvijā – Jaunpils piensaimnieku biedrība. Tajā pašā gadā tika uzcelta pirmā pienotavas ēka. Šīs biedrības galvenā ražotā produkcija bija eksportsviests, siers un tehniskais biezpiens.

1937.gada 16.oktobrī tika iemūrēts pamatakmens esošās Jaunpils pienotavas ēkas būvei, bet pēc II Pasaules kara pienotava bija izdemolēta un darbi pilnībā tika atjaunoti tikai 1947.gadā.

Jaunpils pienotava laika gaitā ietilpusi dažādu lielo kombinātu sastāvā – Rīgas piena kombināta, Jelgavas piena kombināta un Tukuma piena kombināta, taču 2001.gadā uzņēmums atdalījās no citu kombinātu sastāva un izveidojās atsevišķa akciju sabiedrība Jaunpils pienotava.

2008.gadā par AS Jaunpils pienotava īpašniekiem kļuva lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) Piena ceļš. Kopš tā laika uzņēmuma ražotne ir modernizēta un paplašināts produkcijas klāsts.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

AS Jaunpils pienotava valdes priekšsēdētājs Viesturs Krilovs stāsta, ka uzņēmuma īpašnieki patlaban ir 68 Latvijas piensaimnieki.

Pirms embargo uz Krieviju uzņēmums eksportēja produkciju, kas vērta vairāk nekā pusmiljonu eiro mēnesī, kas bija aptuveni puse no visa apgrozījuma.

«Mūsu pamattirgus ir Latvija, bet eksportējam arī uz Eiropu, ASV, Vidusāziju. Krievijā zaudētos apjomus pagaidām vēl nav izdevies aizstāt – pagaidām vien aptuveni 50% no eksporta apmēra, kas tika eksportēts uz Krieviju izdevies aizstāt ar citiem tirgiem,» viņš atzīst.

«Kas mums cits atliek – cīnamies ar citām Latvijas un Lietuvas kompānijām – Latvijā tirgus daļu šogad esam palielinājuši par aptuveni 20%,» viņš piebilst.

Apgrozījumu palielināt ļāvuši biezpiena, krējuma un jauno sieru veidu pārdošanas apjoma pieaugums. Patlaban aptuveni 50% no kopējā pienotavas apgrozījuma veido biezpiens.

«Nevaram konkurēt ar apjomiem ar lielajiem Vācijas vai Polijas ražotājiem, taču varam tirgu iekarot ar kvalitāti,» uzsver V. Krilovs.

«Mēs nekad neapstājamies, plānojam turpināt attīstīt jauno saldumu ražošanas līniju, nedaudz palielināt biezpiena ražošanas jaudas, jo esam izsmēluši visas savas iespējas,» plānos dalās ražotnes vadītājs.

Galerijā augstāk iespējams ielūkoties biezpiena ražošanas procesos!

 

Tevi varētu interesēt

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

Verot durvis pēc rekonstrukcijas, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs mēneša laikā piesaistījis...

Visvairāk atlīdzību Līgo svētkos pēdējo gadu laikā pieteikts par zaudējumiem, kas radīti...

Patlaban Lielbritānijas referenduma iznākumu ir ļoti grūti prognozēt, uzskata aptaujātie ekonomisti....

Privātpersonām tuvākajā laikā visdrīzāk nedraud komisijas maksas par naudas turēšanu...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...