Norvik Banka iesniegusi prasību pret Latviju Starptautiskajā investīciju strīdu noregulēšanas centrā

2017. gada 15. decembris plkst. 7:42
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Šonedēļ AS Norvik Banka un tās kontrolējošie akcionāri iesniedza šķīrējtiesas prasību pret Latvijas Republiku Starptautiskajā investīciju strīdu noregulēšanas centrā (ICSID), informē banka.

Bankas īpašnieks Grigorijs Guseļņikovs ir Lielbritānijas investors, kurš iegādājās banku 2013. gadā un ir investējis Latvijā vairāk nekā 100 miljonus eiro, tādējādi kļūstot par vienu no ievērojamākajiem privātajiem investoriem valstī, skaidro banka.

ICSID, kas ir dibināts Pasaules Bankas paspārnē, ir galvenais forums starptautisko investīciju strīdu, kas rodas pamatojoties uz starptautiskajām tiesībām, risināšanai. Drīz pēc bankas šķīrējtiesas prasības reģistrācijas tiks izveidota ICSID šķīrējtiesas kolēģija, lai izskatītu bankas un tās akcionāru prasības. ICSID šķīrējtiesas kolēģija pieņems lēmumu, pamatojoties uz starptautiskajā tiesībām, un tās galīgais lēmums būs saistošs un nekavējoties izpildāms.

«Banka un tās kontrolējošie akcionāri ir vērsušies šķīrējtiesā pēc negodīgas, patvaļīgas, nepareizi motivētas un nepamatotas regulatīvās pieejas, ko attiecībā pret Banku īstenoja Latvijas iestādes pretēji Latvijas pienākumiem saskaņā ar starptautiskajām tiesībām. Šķīrējtiesas prasības iesniegšana ir notikusi pēc neveiksmīgajām sarunām starp Latvijas valdību un banku, kuru laikā no bankas puses tika piedāvāti vairāki risinājumi, lai panāktu savstarpēju vienošanos un, kas neprasītu finansiālus izdevumus. Banka un tās kontrolējošie akcionāri saglabā cerību panākt savstarpēji pieņemamu izlīguma vienošanos ar Latvijas valdību, bet uzsāka šķīrējtiesas procesu, lai aizsargātu un īstenotu savas likumiskās tiesības,» skaidro bankas pārstāvji, uzsverot, ka detalizētāka informācija par strīdu ir konfidenciāla.

«Banku regulējošās iestādes izmantoja nepamatotas, negodīgas un pretrunīgas regulatīvās pieejas, pretēji starptautisko tiesību normām, kuras paredz saprātīgu un taisnīgu regulatīvo pieeju pret ārvalstu investoru un investīcijām. Guseļņikova kungs ir Lielbritānijas investors, kurš iegādājās Banku 2013. gadā un ir investējis Latvijā vairāk nekā 100 miljonus eiro, tādējādi kļūstot par vienu no ievērojamākajiem privātajiem investoriem valstī. Parasti ICSID prasība var ilgt divus gadus līdz nonāk līdz lietas izskatīšanai, pilnīga strīda izskatīšana var ilgt ilgāk par četriem gadiem,» portālam db.lv uzsver bankas pārstāvji.

Prasības iesniegšana nekādā veidā neietekmē Norvik Bankas darbības plānus. Līdz ar to Norvik Banka savu darbību turpina kā ierasts un sadarbība ar klientiem turpinās tāpat kā līdz šim, bez izmaiņām.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds