Piektdienas intervija ar Metāla studijas īpašnieku Paulu Niedri 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Lelde Petrāne, 12.02.2016
1/9

Virtuālā šaušana komandās

Foto: no personīgā arhīva

Uz jautājumiem šonedēļ atbild metālapstrādes uzņēmuma SIA Metāla studija īpašnieks Pauls Niedre.

- Trīs svarīgākie fakti par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

2006. gadā uzņēmuma attīstība sākumā notika pati no sevis dažu mēnešu laikā, apjomiem augot, bija jāpieliek spēki un pūles, lai to visu paceltu. Uzņēmums nepārtraukti sastopas ar neparastām un neikdienišķām situācijām, mums par to ir liels prieks, jo tā mēs audzējam muskuļus, lai tiktu galā ar jebkādām problēmām. Katra diena ir kā jauns pārbaudījums.

Uzņēmums strādā ar lielu atbildību pret klientiem un projektiem, es ļoti individuāli uzrunāju viņus, jo tiešais kontakts ir vissvarīgākais. Mūsu veiksme ir atkarīga no kvalitatīva, atklāta komunikācijas veida. Daudzviet cenšos radīt humora pieskaņu, tas cilvēkiem patīk, jo smaidi rada tikai pozitīvu enerģiju.

Esmu ļoti lojāls pret darbiniekiem. Es viņus nesaucu par strādniekiem, jo tas nesmuki skan, man labāk patīk vārds «darbinieks». Man ir liels prieks, ja darbinieks pie manis iegūst pieredzi, kuru viņš varēs izmantot arī citur. Ja cilvēks iegūst amata pieredzi, tad viņš vienmēr varēs par sevi parūpēties. Faktiski viņi paši rada sev darba laika grafiku, jo jūtas atbildīgi par to.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Esmu šo uzņēmu radījis un dzīvoju ar to gan priecīgos, gan grūtos brīžos. Man šī metālapstrādes sfēra ir ļoti tuva, ko var arī meklēt manu senču pēdās. Kad es aicinu cilvēkus darbnīcā vai birojā es saku, – šeit es dzīvoju.

Esmu ļoti tehnisks cilvēks, ļoti patīk dzelži un mehanizācija. Bērnībā daudz aizrāvos ar mopēdiem, tagad ar močiem, nevaru iedomāties dzīvi bez tiem. Tā arī sākās darbošanās ar dzelžiem, ko ļoti labprāt daru arī šodien. Ir teiciens, - kā var pazaudēt darbu, atbilde ir, - to iemīlot. Izskaidrojums ir tāds, ka darbs pārvēršas hobijā un es savu darbu esmu iemīlējis.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Iepriecina tas, ka metālapstrādes nozarē savā starpā uzņēmēji ir pazīstami un komunicē dažādos jautājumos. Es nevienu uzņēmumu neesmu uztvēris kā konkurenci, darba pietiek visiem. Protams, ir arī tukšāki brīži, bet tā ir visiem.

Ļoti apbēdina Latvijas nodokļu sistēma un politika. Vidējam uzņēmumam ir grūti sasniegt vēlamos mērķus, jo lielā nodokļu sloga dēļ faktiski ir jāstrādā valstij, nevis industrijas attīstībai un darbaspēka nodrošināšanai valstī. Darbinieku algas nodokļi ir tik augsti, ka lielu darba spēku nemaz nevar atļauties. Ja būtu elastīgāka nodokļu sistēma, tad viena darbinieka vietā būtu divi un gala produkts arī būtu lētāks. Pašlaik vienkāršs izstrādājums maksā augstu cenu, un gala patērētājs nav gatavs maksāt tādas naudas.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Iepriecina tas, ka Latvijā ir ļoti daudz pozitīvu un atsaucīgu cilvēku, un mēs ļoti cenšamies ar viņiem sadarboties. Daudzi mani partneri ir ļoti saprotoši pret dažādām situācijām un viņi zina, ka es viņus nepievilšu. Tāpēc arī viņiem saku, - liels paldies. Ļoti iepriecina kvalitatīvi izgatavots produkts, kas ir unikāls un vienīgais. Tad, kad tas tiek uzmontēts, apskatoties no malas, ir liels gandarījums, - to paveicām MĒS. Vēl iepriecina tas, ka uzņēmums ir attīstījies tik augstu, ka varam strādāt ar ļoti apjomīgiem pasūtījumiem un paralēli attīstīt eksportu.

Lietu, kas apbēdinātu nav, tās lietas ir dabīgi procesi, no kuriem vēlams izvairīties.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Metāla Studija ir atrodama sociālajos tīklos FB un uzņēmumam ir sava mājaslapa. Sociālie tīkli šodien spēlē lielu lomu, zinu, ka daudzi maksā lielas naudas FB, lai popularizētu savu uzņēmumu un pakalpojumus. Arī mēs izvēlējāmies popularizēt un atgādināt par sevi gan esošajiem, gan potenciāliem klientiem. Mēs izgatavojam ļoti interesantus priekšmetus, kas cilvēkiem patīk, bet, ja patīk, tad tie ir jāredz.

- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?

Jā, trūkst zinošu aroda cilvēku. Bija brīdis, kad likvidējās rūpnīcas VEF, RVR, tad aroda meistari nevienam nebija vajadzīgi. Lielākā daļa mācījās juristos, ekonomistos utt. Tagad ir 10 gadu pauze, ko redzam šodien. Pašlaik lielākā daļa metālapstrādes arodapmācības notiek uz programmējamiem darba galdiem (CNC), roku darba apmācība notiek maz. Ir arī darbinieki bez tehniskās izglītības un strādā labāk par izglītotu, manā darbā svarīgākais ir galva un rokas, nevis dokuments, ko ieguvis skolā.

Ļoti pieprasīti ir metināšanas kursi, bet tur parāda un pastāsta, kā to dara, iemācīties var tikai praksē, strādājot vairākus gadus.

Pamatā divu dienu laikā varu noteikt darbinieka atbilstību amatam. Es uzņēmumā varu aizvietot jebkuru darbinieku, jo visu, ko pašlaik dara darbinieki, iepriekš darīju es pats un neviens no darbiem nav svešs.

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Godīgums, atbildība, humora izjūta,

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Metāla Studija šogad intensīvi strādās, lai radītu eksporta iespējas uz Skandināvijas valstīm. Vēl mērķis ir attīstīt noteikta segmenta ražošanu vietējam tirgum un eksportam, par produktu es pašlaik vairāk nevaru atklāt.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Mans pirmais darbs ir augļu un dārzeņu distributors, tad strādāju kā tirdzniecības pārstāvis, kur iemācījos tirgot un komunicēt ar cilvēkiem. Pieredze šodien ļoti noder, lai veidotu un attīstītu biznesu. Pašreizējais amats ir uzņēmuma attīstība un vadīšana, sāku visu no pašas apakšas, kad uzņēmumā biju viens. Tad bija nepieciešami palīgi, un tagad es viņus vadu. Es pats šodien nebaidos uzvilkt darba drēbes un pastrādāt pie darbagalda ar netīrām rokām, jo man tas ļoti patīk.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Uzņēmuma nosaukums radās sadarbībā ar manu draugu Gatis P., domājām visādus variantus un nonācām pie Metāla Studijas, jo izgatavojam radošas un unikālas lietas, tātad Studija. Logo sākumā tika izgatavots no metāla atgriezumiem, moča ķēdes, alumīnija loksnes un sieta atgriezumiem, Gatis teica, kur ko nogriezt, pieslīpēt un piemetināt. Kā tagad atceros, ar Gati to pabeidzām ap 6:00 no rīta. Pēc logo izgatavošanas bija foto sesija, kur ar dzirkstelēm tas tika izgaismots. No bildēm arī tapa logo dizains.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Gribētu, lai cilvēki zina, ka pie manis var vērsties jebkādā tehniskā jautājumā un es labprāt sniegšu konsultāciju vai atbildi. Esmu cilvēkiem palīdzējis jautājumā par metāla izstrādājumiem, kur nav jāizmanto mans pakalpojums, bet veikalā nopērkamas lietas, kas rezultātā sanāk lētākas. Vienmēr esmu teicis: «Ja lietu var nopirkt veikalā, tad to pērciet, ja nevar nopirkt veikalā, nāciet pie mums, mēs to izgatavosim.» Prakses laikā esmu ieguvis ļoti daudz pieredzes, tagad gribu to nodot tālāk. Tas ir kā «Meistara» pienākums.

Vēl es aktīvi piedalos biedrības Mārupes uzņēmēji aktivitātēs. Esmu šīs biedrības līdzdibinātājs un esmu bijis arī valdē. Šogad biedrībai aprit pieci gadi. Ir sasniegtas ļoti daudzas lietas un tas viss, pateicoties biedrības aktīvistiem un draudzīgai komandai.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Samērīgu nodokļu politiku mikro, mazajiem, vidējiem un lielajiem uzņēmumiem, pašlaik visiem noteikumi ir vienādi, bet apjomi dažādi. Tas pats attiecas uz darbinieku algu nodokļiem.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Jā, mani ļoti pārsteidz tā vieglprātība un visatļautība, kas attiecas uz valsts pārvaldi. Kā ar svešu naudu un līdzekļiem var izrīkoties tik bezjēdzīgi. Droši vien likumi ir tā sakārtoti, lai varētu mantot pāris miljonus no radiniekiem, un tai pašā laikā neviens par to nav sodīts, roka roku mazgā.

Uzņēmējs ir tas pats, kas valsts vadītājs, kā vadīsi uzņēmumu, tā tas arī attīstīsies, ar valsti ir tāpat.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Ideālas pusdienas ir dabā pie ezera gatavotas uz ugunskura. Vēl labāk, ja tā ir zivju zupa, kuras noķertas tajā pašā ezerā. Vēl man patīk klasiska latviešu virtuve.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Mana atpūta vasarā ir pēc darba braukšana ar moci, tas rada brīvību un pilnīgu atslēgšanos no darba. Tā mazāk sanāk pabraukt ar riteni, bet arī palīdz atslēgties no darba dunas. Enerģiju iegūstu no pozitīvām domām un pozitīvas attieksmes pret dzīvi.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Visu iztērētu ceļojumos, jo, kas viegli nāk, tas viegli iet.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Pie ražošanas teritorijas bija piestiprināts no metāla izgatavotais logo Metāla Studija, garām brauc vīrs un piestāj pie tās. Viņš jautā, kādu metālu mēs ierakstam? Es jautāju, kā ierakstam, neko nesaprotu? Beigās izrādās, ka viņš domāja Metāla (mūzikas žanrs) ierakstu studija, kur mēs ar ģitārām un bungām ierakstām mūziku.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Domājiet pozitīvi un esat visu laiku ar domām par sasniegumiem un mērķiem, tad tas viss arī piepildīsies.

Jaunākais izdevums