Piektdienas intervija ar Nordea bankas vadītāju Latvijā Jāni Buku 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Lelde Petrāne, 21.10.2016
1/12

Nordea bankā

Foto: no personīgā arhīva

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Nordea bankas vadītājs Latvijā Jānis Buks. «Nordea ir viena no retajām bankām Eiropā ar AA- reitingu, kas ir augstāks nekā Latvijas valstij. Tāpat Nordea ir viena no 29 sistēmiskajām bankām pasaulē, kas nodrošina globālo finanšu stabilitāti,» par savu darbavietu stāsta J. Buks.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Pirmkārt šī ir viena no visdinamiskākajām un straujāk augošajām nozarēm. Ja paskatāmies uz banku darbību pirms desmit gadiem un šodien, tad tās ir fundamentāli atšķirīgas nozares. Ja mēģinām iedomāties, kā bankas izskatīsies pēc desmit gadiem – tas būs kaut kas pilnīgi atšķirīgs no šodienas. Atcerēsimies, ka pirmie bankomāti un attālinātie norēķini tika ieviesti tikai pirms 30 gadiem. Industrija strauji mainās katru gadu un tas ir ļoti interesanti.

Šī ir pakalpojumu nozare, kas sniedz iespēju strādāt ar klientiem. Man patīk strādāt ar klientiem – tā ir absolūti primāra vajadzība man, lai es varētu piedalīties šajā biznesā. Ir svarīgi redzēt, kā līdz ar mūsu līdzdalību attīstās arī mūsu klientu bizness.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Runājot par nozari, mani iepriecina tās spēja mainīties. Īpaši no produktu un pakalpojumu viedokļa. Latvijas banku sistēma ir Eiropas un pasaules banku attīstības priekšgalā. Tāpat mani iepriecina banku sistēmas spēja paaugstināt ētiskos standartus. Šobrīd banku sistēma iegulda milzu darbu nerezidentu apkalpošanas caurspīdīguma nodrošināšanai un arvien mazāk tolerē naudas atmazgāšanu un nodokļu nemaksāšanu. Mani neiepriecina sistēmiski nekompetenta valsts pārvaldība, un vīzijas trūkums kopumā kā valstij, kā nācijai. Diemžēl, tie arī ir tie galvenie iemesli, kāpēc kā valsts esam tur, kur mēs esam, un reizēm tiek uzdots eksistenciālais jautājums, vai mēs kā nācija vispār esam pelnījuši savu valsti?

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Jāsaka, ka, runājot par Nordea, mani nekas neapbēdina. Kas iepriecina? Tie ir biznesa rezultāti un pats galvenais – mūsu cilvēki. Nordea darbinieki ir kompetenti, godīgi un ambiciozi. Mums ir labākie cilvēki banku industrijā.

- Kas Jums ir šā brīža lielākā aktualitāte?

No biznesa viedokļa tās ir bankas attālināto pakalpojumu iespējas, to ieviešana un uzlabošana. Tas ir kaut kas pilnīgi jauns – darbs ar klientu, piedāvājot visus bankas pakalpojumus attālināti. Protams, arī klientu apkalpošanas līmeņa celšana, kas ir darbs mūža garumā. Viens no maniem principiem ir – vienmēr var labāk.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos? Kāpēc – jā vai nē?

Sociālie mediji ir viens no labākajiem un efektīvākajiem saziņas kanāliem komunikācijā ar klientiem. Tā ir divvirzienu komunikācija, kas ļauj saņemt no klienta atgriezenisko saiti un nekavējoties reaģēt.

-  Atklājiet savu labāko un sliktāko īpašību?

Tā ir nelokāma uzticība savām vērtībām. Godīgums, taisnīgums un patiesums. No cilvēciskā viedokļa sliktākā īpašība – reizēm vēlme sevi pažēlot. Tāda kā cīņa pašam ar sevi, lai atkal celtos un ietu tālāk.

- Ko jūs noteikti tuvāko piecu gadu laikā gribētu sasniegt/izdarīt?

Vēlos jauniešiem nodot savu gadu garumā uzkrāto pieredzi un palīdzēt viņiem pilnveidot savas līderu spējas. Veikt darbu sabiedrības labā. Jaunieši, kuriem ir šīs līdera kvalitātes, nākotnē varētu atrisināt mūsu valstiskās problēmas. Tāpēc arī Nordea atbalsta Junior Achievement jauniešu līderības programmu, kuras pasākumos pats vienmēr cieši iesaistos.

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Darbiniekam ir jābūt vēlmei strādāt un sasniegt mērķus. Mēs esam ļoti ambicioza organizācija. Nordea izceļas ar to, ka mēs vienmēr pildām dodos solījumus gan kolēģiem, gan klientiem. Tā ir attieksme, kuru sagaidām no darbiniekiem.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Mans pirms darbs bija 11. klasē, strādājot par kurinātāju Jūrmalas MRS. Studiju gados strādāju par policistu Valsts apsardzes dienestā. Pēc studiju beigšanas sākās karjera finanšu industrijā. Sākotnēji kā jurists investīciju bankā, tad 17 gadi līzinga industrijā, vēlāk nonācu Nordea. Vispirms kā korporatīvā biznesa vadītājs, vēlāk kā bankas vadītājs.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Bankas nosaukums ir radies 2001. gadā, lai gan Nordea vēsture ir ļoti sena. Nosaukums radīts, apvienojot vārdus Nordic un Ideas. Tātad Nordea logo simbolizē Ziemeļvalstu idejas un vērtības.

- Vai ir kas tāds, ko Jūs nepiedodat darbā vai dzīvē kopumā?

Nepiedot ir spēcīgs vārds. Drīzāk nevēlos pieņemt nevēlēšanos smagi strādāt. Vienaldzība pret to, ko darām. Solījumu nepildīšana, negodīga rīcība un nodevība.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Viens no Nordea bankas pirmajiem klientiem bija dāņu rakstnieks un viens no pazīstamākajiem pasaku autoriem Hanss Kristians Andersens. Viņš piedzima ļoti nabadzīgā ģimenē, bet, visu mūžu veidojot uzkrājumus, kļuva par ļoti turīgu un veiksmīgu cilvēku.

- Vai jums ir kāda īpaša metode, kas palīdz saņemties sarežģītās situācijās? Kāda tā ir?

Tā ir saruna pašam ar sevi, kas iedvesmo, motivē un, neskatoties uz grūtībām, liek piecelties un sasniegt mērķus.

- Kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Patīkami mani pārsteigusi Latvijas iestāšanās OECD. Mani izbrīna pēdējo dienu atzinumi ziņās, ka Latvijai ir trešā labākā nodokļu sistēma. Rodas jautājums, kāpēc tad mūsu valstij gar degunu aiziet simtiem miljonu investīciju projekti, kāpēc ne tikai ārvalstu investori izvēlas Igauniju, un nu jau pat Lietuvu, kā investīcijām piemērotākās valstis. Klausoties atzinumu, ka Latvijai ir trešā labākā nodokļu sistēma, mani pārņem lepnuma sajūta, taču, skatoties uz jaunu investīciju piesaisti un biznesa vides realitāti, salīdzinot ar Igauniju un Lietuvu, mani, diemžēl, pārņem trešā tēva dēla - Antiņa - sindroms.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Labprāt nobaudītu labas kvalitātes gaļu. Ja tā ir brīvdiena, tad arī labu vīnu. Pats galvenais, lai pusdienas būtu izdevušās, ir laba kompānija.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Personīgi mani aizrauj filma The Godfather, īpaši pirmās divas daļas. Tās skatos regulāri. Bet profesionāli mani ļoti uzrunāja pavisam nesen redzētais konferencē Nordic Business Forum 2016. Garijs Veinerčuks (Gary Vaynerchuk) aizrāva ar lekciju par mārketingu un jauno tehnoloģiju lomu. Eimija Čua (Amy Chua) stāstīja par sasniegumiem cilvēka dzīvē. Tās bija ārkārtīgi spēcīgas sesijas gan no saturiskās puses, gan izpildījuma. Biju patiesi saviļņots par tik labi novadītām prezentācijām, neizmantojot vizuālos materiālus.

- Kas Jūs iedvesmo un motivē?

Mani motivē iespēja sasniegt rezultātus. Kā jebkurai finanšu organizācijai, mūsu uzdevums ir sasniegt ļoti ambiciozus mērķus. Ir gandarījums, kad gada beigās redzi, ka esi ne tikai sasniedzis, bet pat pārsniedzis ieplānoto. Tāpat ir prieks līdzdarboties mūsu klientu panākumu kaldināšanā. Klientu panākumus es asociēju arī ar saviem panākumiem. Man ir prieks redzēt, ka Rīgas augstākās būves un ceļus būvē, vai konteinerus ostā krauj mūsu klienti. Tā ir fantastiska sajūta – iespēja piedalīties ne tikai klientu panākumu vairošanā, bet arī visas valsts labklājības celšanā.

Protams, ģimene un bērni ir otra puse –  viņi ir tie, kuri katru rītu iedvesmo un dod enerģiju stāties pretim jauniem izaicinājumiem.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Viennozīmīgi investēt bērnu izglītībā. To nekad un neviens nevarēs atņemt.

- Kam Jūs savā darba ikdienā pievēršat vislielāko uzmanību? Vai Jums ir savi īpašie rituāli darba dienu uzsākot, tās laikā vai to noslēdzot?

Nē, man nav īpašu rituālu, ja vien par tādu neskaita lielu rīta kafijas krūzi. Mans rituāls ir drīzāk uzdevums veidot labas attiecības ar kolēģiem. Kā vadītājs lielu uzmanību pievēršu, lai darbinieki būtu motivēti un nāktu uz darbu ar prieku. Tas arī ir Nordea veiksmes pamats. Mūsu darbinieki ir ļoti profesionāli, motivēti un strādāt griboši. Un ticu, ka vismaz daļēji tas ir mans nopelns.

- Izstāstiet savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Mana dziļākā pārliecība vienmēr bijusi – jebkurās attiecībās (gan biznesā, gan privātajā dzīvē) abām pusēm ir jābūt ieguvējām. Lai nav tā kā vecajā jokā. Vista atnāk pie cūkas un saka: «Taisām kopuzņēmumu!». Cūka prasa: «Ko mēs ražosim?» Vista atbild: «Olas un bekonu».

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Turpinot par anekdoti. Lai attiecībās neviens nebūtu šajā cūkas lomā (smejas).

- Lūdzu pastāstiet par kādu kultūras pasākumu, kuru pēdējā laikā esat apmeklējis un ieteiktu arī citiem?

Teātris nav mana stiprā puse – mēdzu aizmigt. Drīzāk dodu priekšroku operai. Operu cenšos apmeklēt diezgan regulāri.

 

Informācija par rubriku: Jautājumi visiem šīs rubrikas dalībniekiem ir vienādi. Atbildes dalībnieki sniedz rakstiski.

Tevi varētu interesēt

Ford Ranger varbūt nav pats atpazīstamākais un skaļākais vārds t. s. pick-up...

Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas Rīgas picērijā Makss un Morics....

Joprojām Eiropā sievietes biznesu uzsāk retāk nekā vīrieši, jo īpaši - informācijas...

Vislielāko ārvalstu investīciju apmēru pasaulē piesaista ASV, liecina Starptautiskās Investīciju...

Daļa sabiedrības izliekas, ka maksā nodokļus, bet valsts izliekas, ka tos iekasē...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Jaunajā Dienas Biznesa žurnālā Dzīves Garša publicēts restorānu tops. Tā veidošanā...

Ņemot vērā Latvijā pastāvošo atalgojuma atšķirību starp vīriešiem un sievietēm...

Šodien publicējam padomu, kuru devis īru rakstnieks, dramaturgs, kritiķis un politiskais darbinieks...

Kino izplatīšanas un kino izrādīšanas uzņēmums SIA Forum Cinemas, kas pārvalda kinoteātri...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - fotostāstu par aizvadītajā...

Brauciens uz Austrāliju bija kā sava veida svētceļojums mūsu ģimenei, jo mana...

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

Maskavā atklāts jauns tirdzniecības centrs Okeānija, kurā centrā ierīkots iespaidīgs akvārijs...

Siguldā tirdzniecības centrā Šokolāde esošajā kinoteātrī Kino Lora rudens sezona...

Cinamon Holding parakstījis līgumu par Liepājas kinoteātra Balle iegādi....