Talsu apkārtnē būvēs kaņepju pārstrādes rūpnīcu, investējot Ls 2,5 miljonus

2012. gada 06. janvāris plkst. 16:56
Autors: LETA
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Talsu novada Lībagu pagastā tiek sākta kaņepju pārstrādes rūpnīcas būvniecība, kurā projekta attīstītājs SIA Transhemp investēs 2,5 miljonus latu, informē Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas vadītājs Guntis Vilnītis.

Plānots, ka rūpnīca sāks darboties šī gada novembrī.
«Lauku atbalsta dienests īsi pirms Ziemassvētkiem apstiprināja 2,5 miljonus latu vērto projektu, kur daļa ir banku aizņēmums un daļa - Eiropas Savienības līdzfinansējums. Projektā paredzēts kaņepju pārstrādes cehs, kur no stiebriņiem tiks ražota šķiedra, kā arī spaļi - kaņepju pārstrādes procesā iegūstamā sastāvdaļa, kuru izmanto būvmateriālu izgatavošanā. Tiks būvēta arī noliktava, kur uzglabāt kaņepju salmiņu ruļļus. Visa šķiedra tālākai pārstrādei tiks nodota Rēzeknes uzņēmumam SIA "Baltiks EAST", kur tiks ražotie īpaši diegi un auklas,» sacīja Vilnītis.

Viņš norādīja, ka vienā maiņā rūpnīca spēs apstrādāt 7200 tonnas kaņepju. «Kaņepju audzētāju skaits strauji pieaug. Pērn bija 200 hektāru, bet šogad projekta attīstītāji noslēguši vienošanos ar apkārtnes zemniekiem, kas paredz apsēt 400 hektārus. Savukārt biznesa plāns paredz šogad pārstrādāt no 400 līdz 500 hektāriem, savukārt nākamo divu gadu laikā - līdz pat 1200 hektāriem,» sacīja Vilnītis.
Kā ziņots, sākot ar 2011.gadu, lauksaimnieki, kas nodarbojas ar kaņepju audzēšanu, var pretendēt uz vienoto platības maksājumu. Atbalstu par kaņepju platībām var saņemt, ja audzēšanā izmanto sertificētas sēklas un audzētajās kaņepēs tetrahidrokanabinola saturs nepārsniedz 0,2%.
Latvijas Industriālo kaņepju biedrība ir dibināta 2010.gada 20.jūlijā. Tajā pievienojušies vairāk nekā 20 biedru, tai skaitā zemnieki un uzņēmēji.

Kā norāda Vilnītis, Latvijas zemnieku audzēto kaņepju šķiedrai būtu plašs lietojums vairākos virzienos, no kuriem jāizvēlas svarīgākie gala produkcijas varianti - būvmateriāli, izolācijas materiāli, apmetuma un sienu materiāli, agrotekstils, siltumnīcu un lauka stādījumu klājumi, atbirumu izmantošana pakaišiem, kurināmajam, mulčai, kaņepju eļļas un sēklu izmantošana pārtikā un kosmētikā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām