Nekustamais īpašums

Veco lidlauku pārņems bizness

Māris Ķirsons, 03.01.2018

Lidlauka teritorijā uzbūvētais energokomplekss, kas ražo siltumu un elektrību.

Foto: Māris Ķirsons

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Krustpils bijušā militārā lidlauka teritorijā 250 hektāru platībā taps industriālais parks, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Iepriekš vecā lidlauka teritorijā darbojusies mazās aviācijas bāze, līdz ar ko teritorija uzturēta pietiekami labā kārtībā. Tur ir nepieciešamā infrastruktūra un pievadceļi, lai uzņēmumi droši varētu uzsākt savu ražotņu izveidi. Jau tagad vienā no bijušajiem lidmašīnu angāriem ierīkota graudu kalte un pagaidu noliktava. Savukārt SIA Saldus ceļinieks, kuru droši var uzskatīt par pirmo drosminieku, kas, pats nebūdams vietējais uzņēmums, investēja militārā lidlauka industriālajā zonā, izveidojis asfaltbetona ražotni.

Lai nodrošinātu industriālajā zonā strādājošos uzņēmumus ar lētāku elektroenerģiju un siltumu, Enertec holding ir uzbūvējis koģenerācijas staciju, kuras darbībā tiek izmantots industriālajā zonā darbojošos uzņēmumu radītie koksnes atkritumi – šķelda, koku mizas. Tā darbojas, izmantojot koksnes gāzi, ko iegūst pirolīzes procesā. «Tādā veidā mēs varam piedāvāt lētāku siltumu un elektrību, kas, protams, ir izdevīgi arī pašiem uzņēmumiem, jo samazinās ražošanas izmaksas, kā arī saražotā paš- izmaksa. Tas ir saistošs piedāvājums arī tiem uzņēmumiem, kuri meklē vietu savai ražotnei,» stāsta Enertec holding īpašnieks Edgars Kamišovs.

Pašlaik jau izveidota apakšstacija ar jaudu līdz 10 MW, kā arī energobloks – koģenerācijas stacija ar jaudu 4 MW siltuma un 2,4 MW elektroenerģijas. Tādā veidā Enertec holding ne vien veicina zaļās enerģijas izmantošanu, bet tādējādi ir izveidotas arī 20 darba vietas tieši energokompleksa pakalpojumu sektorā strādājošajiem. «Turklāt energokompleksā patērējam koksnes pārstrādes procesā radušos blakusproduktus, nevis eksportējam uz ārzemēm, kur tos pārvērš elektrībā, kas atkal «nonāk» atpakaļ Latvijā, bet jau par citu cenu,» skaidro E. Kamišovs. Viņaprāt, tas ir virziens, kurā mūsu valstij būtu jādodas – jāražo maksimāli gatavāks produkts, nevis jāeksportē nosacīta izejviela, bet pēc tam jāimportē no tās saražotais gala produkts.

Visu rakstu Veco lidlauku pārņems bizness lasiet 3. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.