Ekonomikas ministrija grib izdomāt jaunu divriteni 

FIDIC (Fédération Internationale Des Ingénieurs-Conseils) ir panākusi svarīgu vienošanos ar Pasaules Banku, kas nākamos piecus gadus savā darbā izmantos sešas FIDIC līgumu formas. Tas ir nozīmīgs pavērsiens FIDIC organizācijas attīstībā un atpazīstamībā, jo Pasaules Banka piekritusi pieņemt 2017. gada FIDIC Rainbow līgumu komplektu un izmantot tos kā galveno daļu savos standarta iepirkumos.

Jānis Uzulēns, Latvijas Inženierkonsultantu asociācijas valdes loceklis, 12.3.2019

Foto: no personīgā arhīva

Tas radīs lielāku noteiktību būvniecības tirgū, jo tādā veidā Pasaules Banka atbalsta godīgu un līdzsvarotu pieeju būvniecības līgumos. Savukārt mūsu Ekonomikas ministrija (EM) uzskata, ka pēc FIDIC parauga būtu jāveido tipveida līgumi, pat neņemot vērā to, ka Finanšu ministrija (FM) to jau ir izdarījusi. Acīmredzami EM ir pieņemami tērēt laiku un nodokļu maksātāju naudu, darot to, kas jau ir izdarīts.

FIDIC organizācijas globālā pieredze liecina, ka, jo vairāk klientu un finansētāju pieņem vienotu pieeju līgumu un finanšu nodrošinājuma jomā, jo efektīvāki ir realizēto projektu rezultāti.

FM darba grupa, kurā piedalījās arī Centrālās finanšu līgumu aģentūras, Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB), Valsts nekustamo īpašumu, AS Augstsprieguma tīkls un arī Latvijas Inženierkonsultantu asociācijas (LIKA) pārstāvji, šī gada sākumā pabeidza darbu pie divām FIDIC standarta būvniecības līgumu veidnēm (Sarkanās un Dzeltenās grāmatas). To galvenais uzdevums – standartizēt un vienkāršot iepirkumu sistēmu. Darba grupas paveiktais bija par pamatu IUB viedoklim, ka «abas būvniecības līgumu veidnes kā paraugu varētu izmantot jebkurš pasūtītājs». Svarīgi, ka šo darbu paveica ne tikai FM ierēdņi, bet kopā ar iepirkumu sistēmu un Latvijas attīstībai nozīmīgu ES fondu un citu finanšu instrumentu projektu īstenošanas uzraudzības iestāžu pārstāvju dalību darba grupā. Tas apliecina, ka pārstāvēts tika dažāds viedoklis un dažādas pieejas.

LIKA vairākkārt izteica aicinājumu EM minētās darba grupas izstrādātās veidnes pieņemt kā paveiktu minētā uzdevuma aktivitāti un uzskatīt minēto uzdevumu par izpildītu. Būtu lieki mēģināt izstrādāt analogu tipveida līguma formu vai pārstrādāt jau publiskotās veidnes. Tā vietā 2020. gadā būtu jāveic līdz tam noslēgto līgumu analīze, konstatējot problēmas, riskus un ieguvumus. Jāatceras, ka katrā iepirkumā minētās veidnes tiks mainītas un pielāgotas atbilstoši konkrētā projekta nepieciešamībai, videi, specifikai utt.

Taču tā vietā, lai veiktu loģisku rīcību un uzskatītu, ka ar FM darba grupas palīdzību ir izpildīts Latvijas būvniecības nozares attīstības stratēģijas 2017.–2024. gadam viens no uzdevumiem, Ekonomikas ministrija 2019. gada 21. februāra prezentācijā ar nosaukumu «Aktualitātes normatīvā regulējuma izstrādē» min, ka jāveic tipveida līgumu nosacījumu izstrāde pēc FIDIC parauga. Tas tikai apliecina, ka EM īsti neizprot vai arī, kas ir vairāk ticami, nevēlas saprast vairākas vienkāršas lietas. Pirmkārt, ka FM darba grupa jau šo darbu ir paveikusi! Otrkārt, ka veidnes vienmēr pielāgos katram atsevišķam projektam. Treškārt, ka vēlreiz izstrādāt kaut kādas unikālas veidnes vai pat veselu tipveida līgumu nosacījumu kompleksu būs lieka laika, resursu (tajā skaitā nodokļu maksātāju naudas, kas tiek izmantota algām, nodokļu nomaksai utt.) izmantošana.

FIDIC ir pasaules mēroga organizācija, kas pārstāv valstu konsultatīvo inženieru asociācijas (Latvijā – LIKA), vairāk nekā miljonu inženierzinātņu speciālistu un 40 000 uzņēmumu vairāk nekā 100 valstīs. Ēku un infrastruktūras nozare, kurā darbojas FIDIC locekļi, sekmē apgrozījumu aptuveni 36 triljonu USD vērtībā no pasaules IKP.

Pasaules Banka ir būtisks finansiālās un tehniskās palīdzības avots jaunattīstības valstīm visā pasaulē. Tā ir unikāla partnerība, lai mazinātu nabadzību un atbalstītu attīstību.

Taču izskatās, ka EM ir daži ierēdņi kopā ar dažiem politiķiem, kuri jūtas varenāki par jebkuru no manis minētajām «pieticīgajām» organizācijām ar, laikam jau ministrijas darboņu ieskatā nebūtisko, pieredzi, zināšanām utt. pasaules mērogā. Man nav saprotama šāda EM (iespējams, arī atsevišķu lielu būvnieku, atsevišķu sabiedrisko organizāciju) neefektīva un pat destruktīva rīcība. Manā skatījumā, par šādu līdzekļu un resursu izšķērdēšanu ekonomikas ministram, iespējams, būtu jāierosina vismaz disciplinārlieta.

Es aicinu EM un īpaši ekonomikas ministru akceptēt Finanšu ministrijas darba grupas paveikto, uzticēties tās kompetencei un pieredzei un akceptēt šajā rakstā minētās veidnes kā atbilstošas un derīgas būvniecības nozarei.

Ir svarīgi apzināties, ka, izmantojot FIDIC līgumus Latvijā, varam cerēt uz ārvalstu uzņēmumu dalību iepirkumos, kas palielinās Latvijas inženieru, būvuzņēmēju un konsultantu konkurētspēju starptautiskā arēnā.

Tevi varētu interesēt

Sekmīgas un attīstītas valstis jau sen būvniecības nozares līgumos izstrādājušas savus standartus,...

Maksātnespējīgajā uzņēmumā «KVV Liepājas metalurgs» varētu atjaunot ražošanu, otrdien...

Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi grozījumus mājokļu garantijas programmā, kas paredz palielināt...

Koalīcija atbalsta Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotās obligātās iepirkuma komponentes (OIK)...

Taksometru pārvadājumos ir jābūt stingram regulējumam, otrdien intervijā LNT raidījumam «900...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Apvienotās Karalistes (AK) uzsāktais Brexit process ir aktualizējis virkni jautājumu, tostarp arī...

Ja gada sākumā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz līdz 1.jūlijam...

Tuvojas studentu uzņemšanas laiks Latvijas augstskolās, kas šogad atšķirsies, jo pilnā mērā...

Ministru kabinets februāra izskaņā atbalstīja Finanšu ministrijas sagatavotos grozījumus likumā...

Futbola un hokeja fani zina, ka ir tādas spēles, kurās to skatītājs...

Saistībā ar pēdējo mēnešu atklājumiem satiksmes jomas saimniecībā Rīgā nesen uzzinājām arī...

Divas tēmas, kas kopš pagājušā gada rudens nosaka «toni» pasaules medijos, ir...

Digitālais vienotais tirgus ir viena no galvenajām Eiropas Komisijas politikas prioritātēm, jo...

Ja Latvijas darba devējs nosūta Latvijas darbinieku uz Apvienoto Karalisti, valsts sociālās...

Swedbank iekšējā kontroles sistēma ir efektīva un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija pie...