Elektrības cena mājsaimniecībās pēc tirgus atvēršanas kāps 5%-38% apmērā 

Salīdzinot ar patlaban mājsaimniecībām piemērojamo Starta tarifu mājsaimniecību elektroenerģijas maksājuma pieaugums pēc tirgus atvēršanas varētu būt 38% apmērā, bet, salīdzinot ar Pamata tarifu, pieaugums varētu būt 5% - 7% apjomā, skaidro nozares eksperti.

LETA, Db.lv, 2013. gada 06. februāris plkst. 15:02

Foto: SXC

Jāatgādina, ka Starta tarifs 8,18 santīmi par kilovatstundu (kWh) un tas tiek piemērots par pirmajām 1200 patērētajām kWh. Savukārt Pamata tarifs ir 10,65 santīmi par kWh un tiek piemērots katrai nākamajai kWh pēc 1200 līmeņa.

Ģimene, kuras elektrības vidējais patēriņš šobrīd ir 150 kWh mēnesī, par elektrību maksā aptuveni 12 latus mēnesī jeb 162 latus gadā, gada laikā piemērojot elektrības Starta un Pamata tarifus. Ja elektrības cena par vienu kWh ģimenei mainītos no pašreizējiem 8,18 santīmiem Starta un 10,65 santīmiem Pamata tarifā uz 11,31 santīmiem, ģimenes izdevumi par elektrību gada laikā pieaugtu par 41 latu. Ģimenei, kura tērē aptuveni 100 kWh mēnesī elektrības izdevumi gadā pieaugtu par aptuveni 37 latiem, bet tādai ģimenei, kura mēnesī tērē aptuveni 300 kWh, izdevumu pieaugums būtu pat par 53 latiem gadā, aprēķinājusi Swedbank.

Igaunijas energokompānijas Eesti Energia meitasuzņēmums SIA Enefit aprēķinājis, ka, ņemot vērā prognozēto obligātā iepirkuma komponentes (OIK) pieaugumu no šā gada 1. aprīļa līdz 1,89 santīmiem par kWh un pieņemot, ka elektroenerģijas tirgus cena būs aptuveni pašreizējā līmenī, elektrības gala cena pēc septembra būs 11,31 santīms par kWh.

Ekonomikas ministrijas (EM) Enerģētikas departamenta direktors Dins Merirands ir pretējās domās un norādīja, ka patlaban «tiek domāts par dažādiem risinājumiem, tai skaitā par to, lai mājsaimniecības OIK pieaugums tik spēcīgi neskartu». Viņš atturējās pagaidām runāt par detaļām, bet atzina, ka varētu tikt iesaistīta arī nodokļu politika attiecībā uz OIK apjomu un citi pasākumi, kas palīdzētu OIK mājsaimniecībām samazināt.

A/s Latvenergo valdes loceklis un komercdirektors Uldis Bariss uzsvēra, ka par izmaksās balstīto energokompānija uzskata Pamata tarifu. Salīdzinot ar to, ja OIK pieaug saskaņā ar pašreizējiem aprēķiniem un tirgus cena būtiski nemainās, var runāt par 5%-6% pieaugumu elektroenerģijas gala cenai.

«Elektroenerģijas tirgū nevar droši pateikt, ka cena, kāda ir šodien, būs arī pēc trīs, sešiem mēnešiem vai gada. Tā var mainīties, līdz ar to droši zināsim tad, kad nāks tuvāk tirgus atvēršana. Pagaidām laika apstākļi mazina spiedienu cenai augt, un no Skandināvijas publiskiem avotiem patlaban nav signālu, ka cenai vajadzētu augt. Šajā sadaļā riska nav. Par OIK - tāds fakts ir un ar to ir jārēķinās,» norādīja U. Bariss.

«Pēdējās indikācijas par vairumtirdzniecības cenām liecina par kritumu, lai arī nebūtisku,» norādīja SIA Prudentia Energy Markets valdes loceklis Roberts Samtiņš. Pēc viņa teiktā, var runāt par kritumu aptuveni 5%-7%, un patlaban tendences ir lejupejošas, bet grūti prognozēt, cik ilgi tas saglabāsies, jo cenas var izmainīties vienā nedēļā.

Gadījumā, ja pārējās komponentes saglabājas līdzvērtīgas, tad varētu būt novērots pieaugums pret Pamata tarifu par 5%-7%, līdzīgās domās kā Latvenergo valdes loceklis bija arī R. Salmiņš, kurš uzsvēra, ka elektroenerģijas cenu kāpums būs atkarīgs arī no OIK jautājuma risināšanas.

Enefit valdes priekšsēdētājs Bethers uzsvēra, ka tiem iedzīvotājiem, kas patērē 200 kWh mēnesī jeb 2400 kWh gadā, maksa par pirmajām 1200 kWh tiks aizstāta ar par 38% augstāku cenu, bet pārējās - ar par 6% augstāku cenu. Vidēji veidojas pieaugums par 22%.

Ja izdevumi par elektrību jau no šī gada rudens ģimenēm pieaugtu, vērtējot gada griezumā, pie esošajām darbaspēka nodokļu likmēm un atvieglojumiem, 42% no ienākumu ieguvuma, ģimenei nāktos novirzīt pieaugošo elektrības maksājumu segšanai, aprēķinājusi Swedbank, ņemot vērā arī iedzīvotāju nodokļa samazināšanu līdz 24% un šā gada vidū plānoto atvieglojuma atcelšanu par apgādājamajiem līdz 80 latiem.

Ikgadējā pētījumā elektrības izdevumu pieaugumu kā būtisku ģimenes budžetu ietekmējošu faktoru jau vairākus gadus pēc kārtas min aptaujātie. 64% aptaujāto atzinuši, ka viņu izdevumi par elektrību 2012. gadā salīdzinot ar 2011. gadu ir pieauguši. Gadu iepriekš - 2011. gada aptaujā 81% aptaujāto minēja, ka izdevumi elektrībai 2011. gadā viņiem ir bijuši augstāki kā 2010.gadā, norāda Swedbank.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 01. februāris plkst. 8:13

Starp zaļo staciju īpašniekiem 
netrūkst ārzemnieku un ofšoru, veiklākie pamanās...

2013. gada 31. janvāris plkst. 12:20

Koncerna Latvenergo 2012. gada peļņa prognozēta 40,4 miljonu latu apmērā, kas ir...

2013. gada 31. janvāris plkst. 9:59

Pārtraucot maksāt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti, Liepājas metalurgs rīkojas...

2013. gada 30. janvāris plkst. 12:24

Ja Latvija divu mēnešu laikā neizpildīs savas juridiskās saistības pret Atjaunojamo energoresursu...

2013. gada 30. janvāris plkst. 8:30

Problēmas ar obligātā iepirkuma komponenti (OIK) būs ne tikai uzņēmumam Liepājas metalurgs...

Nepalaid garām

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

Egļu un priežu skujas var kļūt par vienu no Latvijas bioekonomikas stūrakmeņiem,...

Ēdināšanas biznesa veiksme tikai desmit procentu apmērā atkarīga no garšīgas kotletes, uzskata...

Jau tuvāko gadu laikā Andrejsala var kļūt par dinamiskāko attīstības vietu, jo...

No šīs sadaļas
2013. gada 06. februāris plkst. 11:06

Pēc pašvaldības uzņēmuma Daugavpils siltumtīkli vadītāja Māra Laudiņa atlūguma iesniegšanas...

2013. gada 05. februāris plkst. 11:09

Pēdējo gadu laikā maksājums par obligātā iepirkuma komponenti (OIK) ir pieaudzis trīs...

2013. gada 05. februāris plkst. 9:59

A/s Rīgas siltums, attīstot zaļās enerģijas projektus siltumcentrālēs Ziepniekkalns un Zasulauks,...

2013. gada 05. februāris plkst. 8:40

Lai arī bez iepirkuma slēgtie atkritumu apsaimniekošanas līgumi zaudē spēku jūlijā, jaunus...

2013. gada 04. februāris plkst. 17:31

Latvijas atjaunojamo energoresursu (AER) nozares organizācijas vienojušās par kopīgas biedrības...

2013. gada 04. februāris plkst. 17:13

Saeimas Publisko iepirkumu un juridiskā atbalsta nodaļa izsludinājusi konkursu par elektroenerģijas...

2013. gada 04. februāris plkst. 16:00

Lai samazinātu izmaksas ziemas laikā, lietuvietis Romāns Ziabkins (Romanas Ziabkinas) atslēdza centrālo...

2013. gada 01. februāris plkst. 8:13

Starp zaļo staciju īpašniekiem 
netrūkst ārzemnieku un ofšoru, veiklākie pamanās...

2013. gada 31. janvāris plkst. 18:10

Latvenergo paudusi gandarījumu par «konstatēto objektīvo patiesību» lietā par tarifu...

2013. gada 31. janvāris plkst. 14:56

Jūrmalas izpilddirektors Valdis Vītoliņš saņēmis Jūrmalas domes atļauju apvienot savu...