Investors

Esi alkatīgs tad, kad citi ir bailīgi

Jānis Šķupelis, 18.03.2020

"Berkshire Hathaway" vadītājs Vorens Bafets

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējās nedēļās pasaules finanšu tirgos dominē sarkanā krāsa, turklāt sevišķi nemierīgi lielākie tirgi izskatās dažu pēdējo tirdzniecības sesiju laikā. Interesanti gan ir tas, ka vairāki pasaules slavenākie un veiksmīgākie investori vienmēr norādījuši - izpārdošanas un krīzes gluži kā par spīti ir labākie brīži pirkumu izdarīšanai.

Piemēram, Barons Rotšīlds jau 18. gadsimtā mācīja: "Pērc, kad uz ielām ir asinis." Būtībā - nestabilāki periodi izmanīgajiem sniedz arī iespējas. Savukārt mūsdienu investoru leģenda "Berkshire Hathaway" vadītājs Vorens Bafets teicis – esi alkatīgs tad, kad citi ir bailīgi, un bailīgs tad, kad citi ir alkatīgi.

Protams, viens ir pateikt, bet otrs – reāli izdarīt. Vienmēr ir viegli teoretizēt, ka pie šādām nedienām arī tu iesi uz pilnu banku un būsi akciju pircējs, nevis pārdevējs. Realitāte gan bieži vien ir cita un būtiska daļa bravūras, pienākot šādiem momentiem, kad it kā ir iespēja balsot ar savu naudu (kura vienā mirklī draud izkust), lielākajai daļai pazūd. Patiesībā lielākajai daļai pastiprināta aktivitāte šādos brīžos arī nav ieteicama.

Katrā ziņā akciju cena pēdējā laikā ir sarukusi ļoti strauji un daudz. Tomēr nekur nav teikts, ka tā nesaruks vēl vairāk un dažos gadījumos – līdz nullei.

"Katru desmitgadi vai "kaut kur tā" pār ekonomikas debesīm savilksies tumši mākoņi, un tad no tiem īsu laiku līs zelts. Kad notiek šādas lietusgāzes, ir nepieciešams skriet ārā ar vannām, nevis tējkarotēm. Un mēs to arī darīsim," pirms dažiem gadiem teicis V. Bafets.

Būtībā arī V. Bafets norāda, ka cenu kritumi rada atlaides, kuras sniedz iespēju iepirkties lētāk. Tad nu attiecīgi daži šobrīd sākuši zīlēt, kādus uzņēmumus šoreiz varētu iegādāties viņa stūrētā "Berkshire Hathaway". Piemēram, iepriekšējās globālās finanšu krīzes laikā Bafets uzpirka "General Electric" un "Goldman Sachs Group" vērtspapīrus.

"Šādos baiļu brīžos nekad nevajadzētu aizmirst divas lietas. Viena ir, ka citu bailes tev kā investoram patiesībā ir draugs, jo šādi brīži sniedz iespēju lietas iegādāties ar atlaidi. Savukārt otra ir, ka tavas personīgās bailes ir tavs ienaidnieks. Tās arī būs nepamatotas. Investoriem, kuri izvairās no augstām un nevajadzīgām izmaksām un vienkārši ilgāku laiku sēž uz ASV biznesu vērtspapīriem, gandrīz vienmēr klāsies labi," secinājis V. Bafets.

Interesanti, ka arī atsevišķas lielās finanšu iestādes sāk runāt par to, ka ilgtermiņa investori var sākt apsvērt akciju uzpirkšanu. Šīs nedēļa sākumā, piemēram, Šveices "Credit Suisse" pārstāvji izteikušies, ka tie investori, kuri spēj sadzīvot ar volatilitāti un kuru akciju īpatsvars portfelī ir mazāks, nekā paredz to stratēģijas, var sākt domāt par akciju pozīciju palielināšanu, ziņo "Bloomberg".

Protams, vēlreiz - panikas brīdī uz apkārt valdošā trokšņa fona, kad dienas laikā starptautiskajā finanšu tirgū sadeg simtiem miljardi, riskēt ar lieliem pirkumiem, domājams, nav viegli. Tajā pašā 2009. gada martā būtībā bija vērojama akciju mijēju kapitulācija, kur bija aktuāli spriedumi par globālās finanšu sistēmas sabrukumu un varas iestāžu nespēju kaut ko ietekmēt. Piemēram, ja agrāk analītiķi kādu akciju rekomendēja iegādāties par 25 ASV dolāriem, tad bezcerības zemākajā punktā tie to jau ieteica pārdot par diviem ASV dolāriem, uzsverot, ka kompānijai nav nākotnes.

Dažkārt tiek ironizēts, ka, lai no akcijām ilgākā termiņā labi pelnītu, vajadzīgs vien tas, lai pasaule neietu bojā. Tomēr lieta tāda, ka tajā pašā 2008./2009. gadā uz negatīvo ziņu un emociju fona teju šķita, ka tā bojā tomēr varētu aiziet. Arī šoreiz pasaule bojā droši vien neaizies, kas, raugoties ilgtermiņā, ja ir pieejams kapitāls ieguldījumiem, var sniegt arī iespējas.

Komentāri

Pievienot komentāru